Mikołaj Marcela Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mikołaj Marcela Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Mikołaj Marcela to polski pisarz, wykładowca akademicki, autor tekstów piosenek. Jest autorem kilku poradników, książek dla dzieci oraz publikacji popularnonaukowych. Ponadto jest autorem kilkunastu publikacji i artykułów naukowych. Marcela jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, które ukończył na Uniwersytecie Śląskim. Marcela posiada tytuł doktora nauk humanistycznych oraz magistra filologii polskiej i filozofii. Swoja pracę doktorską pisał na temat potworów w popkulturze – pisał m.in. o wampirach, zombie, widmach, obcych i cyborgach. Jest wicedyrektorem kierunków sztuka pisania, filologia klasyczna i mediteranistyka. Ponadto Mikołaj Marcela prowadzi bloga kulinarnego „Kuchnia Dr. Marceli”.

Best Seler

W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się pierwsza część serii pt. „Best Seler i zagadka znikających warzyw”. To książka dla młodzieży, w której Marcela łączy wątki znane z powieści grozy i kryminałów. Autor zaprasza do poznania życia duchowego warzyw. Mikołaj Marcela zabiera czytelników do Jarzynowa. Pewnej nocy na urodziny Melki Brukselki przybyli niemal wszyscy mieszkańcy warzywnego miasta. Do późnego wieczora większość towarzystwa zajęta jest słuchaniem opowieści miejscowego bajarza. Hilary Czosnek opowiada mrożące krew w żyłach opowieści o wampiju. Niestety w tym czasie bez śladu znika Anielka, najstarsza siostra Melki Brukselki. Wkrótce w całym Jarzynowie zaczynają znikać kolejne warzywa. Przed Best Selerem, synem dawnego szeryfa, stoi bardzo ciężkie zadanie. Wcześniej Jarzynowo było świadkiem tak dramatycznych wydarzeń, gdy zniknęła Malina Pomidor.

W drugim tomie pt. „Best Seler i tajemnica rodu Kokosów” tytułowy bohater będzie musiał odnaleźć siostrzenicę bogatego Henryka Kokosa, którego rodzina trzęsie Owocowicami. W sprawę zniknięcia Wiórki Kokos zamieszani są Tolek Banan, Anton Antonówka, Delgado Awokado i Yoko Kokos.

Seria książek Mikołaja Marceli o wychowywaniu dzieci

Mikołaj Marcela jest autorem serii książek o tym, jak we współczesnym świecie wychowywać dzieci. Temu tematowi poświęcił książki „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start” (napisana wspólnie z Anitą Jeneczek-Romanowską), „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem”, „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku”, „Jak nie zgubić dziecka w sieci” (napisana wspólnie z Zytą Czechowską). W swoich poradnikach Marcela pisze o tym, jak zapewnić dziecku interesującą, wartościową i skuteczną edukację. Marcela w swoich książkach wychodzi z założenia, że szkoła nie jest miejscem, które dobrze przygotowuje dziecko do życia we współczesnym świecie. Autor proponuje rodzicom różne rozwiązania, które pozwolą skutecznie rozmawiać i pracować z dziećmi. W swoich książkach Marcela stawia na praktykę – swoje wnioski opiera zaś na modelach, badaniach i własnym doświadczeniu. Autor pisze o alternatywnych modelach edukacyjnych, w których dziecko jest wolne od stresu niewiedzy, walki o oceny, konkurowania ze swoimi rówieśnikami.

Selekcje

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się najnowsza książka Mikołaja Marceli – „Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat”. Marcela obala mit dotyczący tego, że szkoła rozwija w młodych ludziach zaradność i przyczynia się do postępu świata. Autor stara się wytłumaczyć, że szkoła w dużym stopniu wywołuje u ludzi nieszczęście. Według autora szkoła prowadzi społeczną selekcję, dzieląc dzieci na lepsze i gorsze, silniejsze i słabsze. W książce „Selekcje” Marcela opowiada o instytucjonalnej historii szkolnictwa. System edukacyjny, jaki znamy dziś, powstał w XIX wieku w określonym czasie i w konkretnym celu. Moment, w którym wiele szkół przeszło na nauczanie zdalne, okazał się dobrym pretekstem do rozpoczęcia dyskusji nad zmianą myślenia o systemie szkolnictwa. Celem wydania tej książki jest ambicja Mikołaja Marceli, by ochronić jak najwięcej dzieci przed zabiciem w nich kreatywności, głodu poznawania świata i spełniania marzeń.

Żywe trupy

Mikołaj Marcela jest miłośnikiem, znawcą i badaczem popkultury. Jego praca doktorska dotyczyła potworów w popkulturze. W tekście pojawiły się m.in. wampiry, widma i zombie. Oprócz pisania książek dla dzieci i poradników edukacyjnych Mikołaj Marcela publikuje książki, w których daje upust swoim zainteresowaniom.

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się książka „Monstruarium nowoczesne” będąca swego rodzaju rozszerzeniem pracy doktorskiej autora. W tym samym roku nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się książka „Niemartwi”. To powieść grozy, której fabuła rozgrywa się w 2019 roku. W Bieszczadach dochodzi do starcia ludzi z niemartwymi. W 2017 roku nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się książka „Bycie w śmierci. Athanatopia”. To opowieść o czasie, przemijaniu i śmierci. W swojej publikacji Marcela po raz kolejny podejmuje temat nieumarłych, zombie i życia po śmierci.

Książki Mikołaja Marcela na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mikołaja Marcela we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są tytuły „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start”, „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem”, „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku”, „Jak nie zgubić dziecka w sieci”, „Selekcje” oraz seria książek Best Seler („Best Seler i zagadka znikających warzyw”, „Best Seler i tajemnica rodu kokosów”).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!