Mira Jaworczakowa Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mira Jaworczakowa Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Mira Jaworczakowa to polska pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, a także opowiadań historycznych. Dwie jej książki trafiły do kanonu lektur szkolnych i pozostają jej najbardziej znanymi dziełami. Są to „Jacek, Wacek i Pankracek” oraz „Oto jest Kasia”.

Mira Jaworczakowa – życie i twórczość

Mira Jaworczakowa urodziła się 21 kwietnia 1917 roku we wsi Sartana koło Mariupola we wschodniej Ukrainie. Później studiowała fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jaworczakowa odnalazła się jednak najbardziej w twórczości dla dzieci i młodzieży. Jej dzieła ukazywały się w ramach znanej serii „Poczytaj mi mamo”. Jaworczakowa współpracowała także z Polskim Radiem oraz różnymi czasopismami dziecięcymi i młodzieżowymi, w tym z „Promykiem”, „Iskierkami” oraz „Świerszczykiem”. W 1983 roku została uhonorowana Nagrodą Miasta Krakowa. Mira Jaworczakowa zmarła 5 października 2009 roku w wieku 92 lat i została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Książki Miry Jaworczakowej na Woblink

Jedną z wciąż najchętniej czytanych książek Miry Jaworczakowej pozostaje „Oto jest Kasia”. To historia przeznaczona przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych, której główną bohaterką jest tytułowa Kasia. Kiedy rodzi się jej siostrzyczka, dziewczynka staje się bardzo zazdrosna o uwagę rodziców i staje się nieznośna – zaczyna wchodzić w konflikty z koleżankami i kolegami, a także domownikami, przestaje się dobrze uczyć… Dopiero kiedy siostra zaczyna chorować (do czego Kasia trochę sama się przyczyniła), do dziewczynki dociera, jak bardzo kocha tą małą i zaczyna wracać do swoich dawnych postaw. Z kolei „Jacek, Wacek i Pankracek” właśnie zaczęli naukę w pierwszej klasie – i tyle się w ich życiu dzieje! Nowi koledzy, trudne przedmioty, ciekawe lekcje… Chłopcy przeżywają niejedną przygodę, trochę się kłócą, trochę złoszczą, ale wiedzą, jak ważna jest przyjaźń i to, żeby sobie wzajemnie pomagać. „Oto jest Kasia”, „Jacek, Wacek i Pankracek” czy „Coś ci powiem, StokrotkoMiry Jaworczakowej czekają na Was na Woblink, podobnie jak wiele klasycznych dzieł dla dzieci i młodzieży, które znajdziecie tu w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.