Mirosław Tryczyk Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mirosław Tryczyk Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Mirosław Tryczyk urodził się w 1977 roku. To polski pisarz, filozof, dziennikarz, publicysta, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych. Jest autorem książek „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” oraz „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. Tryczyk jest doktorem nauk humanistycznych, wykłada na Wyższej Szkole Zarządzania „Edukacja” i Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Oprócz książek zajmuje się pisaniem artykułów i tekstów filozoficznych. W swoich książkach, pracach naukowych i artykułach zgłębia tematy słowiańskiej myśli społeczno-politycznej, sztuki, etyki. Ponadto w obszarze jego zainteresowań znajduje się temat Zagłady Żydów, w tym pogromów, w których brali udział, ale także padli ofiarą Polacy. Prywatnie jest miłośnikiem słowiańskiego wschodu.

Między imperium a świętą Rosją

Mirosław Tryczyk debiutował w 2009 roku książką „Między imperium a świętą Rosją”. To opowieść o narodzinach imperialnej doktryny rosyjskiej. To efekt badań Tryczyka, które obejmują historię rozciągającą się od XI do XIX wieku. Autor udowadnia, że doktryna imperialna rodziła się wraz z rozwojem i rozprzestrzenianiem się prawosławia, mistyki caratu oraz staroobrzędostwa. Tryczyk pisze o korzeniach rosyjskiego imperializmu w duchu politycznym Bizancjum. „Między imperium a świętą Rosją” to również opowieść o rozwoju kulturalnym i filozoficznym Rosji. Jest to idealna lektura dla studentów nauk politycznych, społecznych, religioznawstwa czy kulturoznawstwa.

Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa RM ukazała się druga książka Tryczyka pt. „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów”, która wpisuje się w nurt książek obalający „mit niewinności”. Autor pisze bowiem o niewygodnej prawdzie, która często była wypaczana na korzyść prowadzenia pozytywnej polityki historycznej Polski. Mowa o polskim antysemityzmie i czynnym udziale Polaków w prześladowaniu, zagładzie i deportacjach Żydów. W trakcie pisania książki Tryczyk bazował na materiałach, archiwach oraz relacjach świadków wydarzeń, głównie na Dekretach Sierpniowych, czyli aktach przeszło siedmiuset spraw i zeznań, zarówno polskich, jak i żydowskich, zebranych w latach powojennych. Tryczyk opisuje to, co działo się w trakcie wojny, głównie na terenach dzisiejszej Białostocczyzny oraz dawnych terenach Polski nazywanych przez Sowietów Zachodnią Białorusią.

Premiera książka wiązała się z dużym odzewem. Z jednej strony książka była doceniana za dobitność, ostrość i bezpośredniość przekazu, z drugiej zaś krytykowana za stronniczość, brak obiektywizmu i nieumiejętne bazowanie na źródłach przez jej autora. Niezależnie od tego, jest to pozycja dla czytelników interesujących się okresem II wojny światowej, udziałem Polaków w Zagładzie oraz sytuacją Żydów na terenach Polski.

Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

Na początku 2020 roku ukazała się trzecia książka Mirosława Tryczyka pt. „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. To reportaż, w którym zainteresowania i praca naukowa autora ścierają się z życiem prywatnym. Tryczyk odkrył bowiem rodzinną tajemnicę – jeden z jego dziadków brał udział w pogromie żydowskim. Im głębiej zanurzał się w temacie, tym więcej odkrywał mrocznych i przemilczanych historii. Nie tylko w jego rodzinie przez kilkadziesiąt lat nie mówiono o pogromach. Autor wyruszył w Polskę śladami osób, które dokonały podobnych odkryć – skala zjawiska zmusiła go do opisania swoich poszukiwań. To książka o ludziach, którzy nie bali się skonfrontować z mroczną przeszłością własnej rodziny i chcieli przerwać zmowę milczenia.

Książki Mirosława Tryczyka na Woblinku

W księgarni internetowej znajdziecie książki Mirosława Tryczyka – „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” i „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).