Nancy Springer II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Nancy Springer II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Nancy Springer to amerykańska autorka tworząca przede wszystkim w takich gatunkach jak fantasy, science-fiction, kryminał oraz powieść młodzieżowa. Pisze od ponad 40 lat i ma w swoim dorobku literackim przeszło 50 powieści dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Największą popularność przyniosła jej seria młodzieżowych powieści detektywistycznych o nastoletniej siostrze najbardziej kultowego literackiego detektywa, Sherlocka Holmesa. Pisarka mieszka w Bonifay na Florydzie, razem ze swoim partnerem.

Twórczyni Enoli Holmes urodziła się w 1948 roku w Montclair, w stanie New Jersey. W wieku trzynastu lat, razem ze swoją rodziną przeniosła się do miejscowości Gettysburg położonej w Pensylwanii. Jako dziecko uwielbiała czytać książki o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, Robin Hoodzie i Sherlocku Holmesie. Ukochane lektury zostały z Nancy Springer i stały się jej inspiracją, co widać w pisanych przez nią powieściach.

Książki Nancy Springer

Nancy Springer ma w swoim dorobku ponad 50 powieści. Pisze zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Nie ogranicza się do jednego gatunku – jej powieści są najczęściej zaliczane do fantasy, science-fiction, kryminału oraz literatury młodzieżowej. Jest autorką kilkudziesięciu powieści i kilku serii, w tym cyklu o przygodach Enoli Holmes, siostrze Sherlocka.

Sherlock Holmes nie jest jedyną znaną postacią, która posłużyła Nancy Springer jako inspiracja do napisania powieści. W serii „Tales of Rowan Hood” opisała ona przygody córki Robin Hooda. Na cykl składają się następujące tomy: „Rowan Hood: Outlaw Girl of Sherwood Forest”, „Lionclaw”, „Outlaw Princess of Sherwood”, „Wild Boy” i „Rowan Hood Returns”. Żadna książka z tej serii niestety nie ukazała się w Polsce.

Cykl Enola Holmes

W ostatnich latach największą sławę przyniosła pisarce seria detektywistycznych powieści o Enoli Holmes. Dziewczyna jest siostrą kultowego detektywa, Sherlocka Holmesa i to właśnie dzięki niemu Nancy Springer wpadła na pomysł napisania swojej serii. Sherlock to ulubiony bohater autorki, stąd zdecydowała się na osadzenie fabuły swoich książek w uniwersum stworzonym przez Arthura Conana Doyle’a. Dzięki temu, czytelnik ma szansę zobaczenia Londynu z perspektywy dziewczynki, która śmiało przeciwstawia się wiktoriańskim konwenansom.

Enola Holmes jest inteligentną, nietuzinkową, charakterną nastolatką, która nie boi się trzymać obranej przez siebie drogi. Pokazuje czytelniczkom, że mogą być sobą, spełniać marzenia, że nie muszą ograniczać się do robienia wyłącznie tego, co im przystoi.

Obecnie w ramach cyklu ukazało się sześć tytułów. Na polskim rynku wydawniczym dostępne są cztery pierwsze tomy - „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”, „Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów”, Enola Holmes”. Sprawa leworęcznej lady” i „Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza”. Wszystkie książki ukazały się nakładem wydawnictwa Poradnia K. Pozostałe powieści o charyzmatycznej nastolatce to „The Case of the Cryptic Crinoline” oraz „The Case of the Gypsy Goodbye”.

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Najpopularniejszą powieścią Nancy Springer, za sprawą netflixowej adaptacji, jest pierwsza część przygód nastoletniej Enoli - „Sprawa zaginionego markiza”. W dniu 14. urodzin dziewczyny jej matka znika. Wbrew decyzji braci, Mycrofta i Sherlocka, którzy od teraz mają obowiązek opiekowania się młodszą siostrą i chcą zatrzymać ją na pensji z internatem, Enola postanawia uciec do Londynu, aby odnaleźć matkę. Nastolatka, poszukiwana przez połowę Scotland Yardu i najlepszego detektywa wszechczasów, zostaje uwikłana w zagadkę porwania młodego markiza. Panna Holmes będzie musiała zmierzyć się z przeróżnymi złoczyńcami, zostać obrońcą słabszych i rozwiązać pierwszą w swojej karierze sprawę kryminalną. „Sprawę zaginionego markiza” znajdziecie na Woblinku w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Enola Holmes – netflixowa adaptacja powieści Nancy Springer

23 września 2020 roku odbyła się premiera filmu „Enola Holmes”. Produkcja Netflixa to adaptacja pierwszego tomu serii o przygodach charyzmatycznej dziewczyny - „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”. Tytułową Enolę zagrała Millie Bobby Brown znana ze świetnej roli Jedenastki w serialu „Stranger Things”, który podbił serca milionów widzów na całym świecie. W matkę głównej bohaterki wcieliła się Helena Bonham Carter, a w jej brata, Sherlocka Holmesa, Henry Cavill.

W ramach promocji filmu, Netflix postawił w Wielkiej Brytanii posągi sióstr zaraz obok ich znanych braci będących pisarzami, poetami, bądź innymi wybitnymi ważnymi czy wpływowymi osobami. Oprócz Enoli, w Wielkiej Brytanii stanęły posągi Frances Dickens (siostry pisarza Charlesa Dickensa), Heleny Victorii (siostry króla Edwarda VII), Marii Anny Mozart (siostry Wolfganga) i Mary Hardy (siostry poety Thomasa Hardy’ego).

Jako że zarówno w książkowej, jak i filmowej wersji „Enoli Holmes”, charyzmatyczna dziewczyna w niczym nie ustępuje swojemu sławnemu bratu, Netflix postanowił wyciągnąć na pierwszy plan zapomniane siostry znanych braci, które także miały na swoim koncie warte uwagi osiągnięcia.

Nagrody dla Nancy Springer

Seria o Enoli Holmes przyniosła Nancy Springer dwie nominacje do Edgar Award. Była także nominowana do takich nagród jak Nebula i Hugo (za „The Boy Who Plaited Manes”). Jest dwukrotną laureatką Edgar Award (za “Toughing It” I “Looking for Jamie Bridger”), Carolyn W. Field Award (za „I am Mordred”) i Tiptree Award (za „ Larque on the Wing”).

W księgarni internetowej Woblink możecie kupić książki Nancy Springer w formie ebooków, audiobooków oraz książki papierowej.

Źródło zdjęcia: nancyspringer.com

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).