Nino Haratischwili Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Nino Haratischwili Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Nino Haratischwili to urodzona w 1983 roku w Tbilisi gruzińska pisarka, dramatopisarka i reżyserka teatralna. Haratischwili odnosi sukces na wszystkich polach swojej działalności. Dotychczas ukazało się aż 18 napisanych przez nią sztuk. Samodzielnie reżyserowała wiele z ich prapremier. W wieku dwunastu lat razem z matką przeniosła się z ojczystej Gruzji do Niemiec, gdzie mieszka i tworzy do dzisiaj. Nie znaczy to jednak, że autorka o Gruzji zapomniała. Od lat dzieli swój czas między oba kraje. Reżyserię filmową studiowała zarówno w Tbilisi, jak i w Hamburgu. Swoje powieści pisze w języku niemieckim.

Nino Haratischwili – uznana pisarka młodego pokolenia

Nino Haratischwili jest uznawana w Niemczech za literackie odkrycie ostatnich lat. W 2010 roku została uhonorowana nagrodą im. Adalbera von Chamisso przyznawaną przez Fundację im. Roberta Boscha. Zadebiutowała w 2016 roku powieścią „Juja”. Jej druga książka, „Mój łagodny bliźniak”, została nominowana do nagrody Hotliast 2011. Autorka za pierwszy tom „Ósmego życia (dla Brilki)” otrzymała między innymi Lessing-Preis der Freien und Hansestadt Hamburg i Bertolt-Brecht-Literaturpreis. Książka spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno niemieckich krytyków, jak i czytelników. Została też w tym roku nominowana do prestiżowej nagrody Man Booker International Prize. „Ósme życie (dla Brilki)” doczekało się również teatralnej adaptacji w Teatrze Talia w Hamburgu. Najnowsza powieść Haratischwili „Kotka i Generał” ukazała się w Polsce w 2019 roku nakładem wydawnictwa Otwartego. To oparta na prawdziwych wydarzeniach pełna dramatyzmu opowieść o winie oraz pokucie.

„Ósme życie (dla Brilki)”

„Ósme życie (dla Brilki)” to najpopularniejsza powieść autorki. Została wydana w 2014 roku w Niemczech. W Polsce ukazała się dwa lata później w dwóch tomach. To napisana z ogromnym rozmachem rodzinna saga, w której autorka opisuje losy potomków gruzińskiego fabrykanta czekolady. A wszystko to na tle tragicznej i burzliwej historii XX wieku. Pewnej mroźnej zimy na świat przychodzi córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Dziewczynka otrzymuje imię Stazja. Na kartach powieści czytelnik razem ze Stazją i kolejnymi pokoleniami jej rodziny zanurzy się w historii płynącego krwią XX wieku, począwszy od pierwszej wojny światowej, przez rewolucję październikową, aż po drugą wojnę światową.

Ebooki Nino Haratischwili są dostępne wyłącznie na Woblink.com. W naszej księgarni znajdziesz także książki papierowe i audiobooki tej autorki. Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).