Norman Davies Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Norman Davies Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Norman Davies to historyk, pisarz i wykładowca angielsko-walijskiego pochodzenia. Autor wielu monumentalnych książek historycznych, m.in. „Europa walczy”, „Boże igrzysko”, „Powstanie ‘44”, „Zaginione królestwa” czy „Orzeł biały. Czerwona gwiazda”. Jest profesorem Uniwersytetu Londyńskiego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Akademii Brytyjskiej, a także kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego i najstarszego cywilnego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Norman Davies studiował historię na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii i na University of Sussex. Doktorat obronił w 1973 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku lat 70. XX wieku pracuje jako wykładowca, a od 1985 jest profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich na University College London w Londynie. Jest aktywnym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Książki Normana Daviesa o historii Polski

Davies jest jednym z najwybitniejszych historyków zajmujących się historią Polski. Poświęcił jej takie książki jak „Boże igrzysko”, „Powstanie ‘44” czy „Orzeł biały. Czerwona gwiazda”.

„Boże igrzysko” to monumentalna, przeszło 1200-stronicowa opowieść o historii Polski. „Powstanie ‘44” należy do najbardziej rzetelnych przedstawień powstania warszawskiego, a książka „Orzeł biały. Czerwona gwiazda” skupia się na konflikcie polsko-bolszewickim, kulisach i przebiegu poszczególnych bitew i wpływie konfliktu na losy Europy. Za swoje zasługi na rzecz polskiej kultury i historii Davies otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Oprócz Orderu Orła Białego otrzymał Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Order Uśmiechu. W 2014 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał polskie obywatelstwo.

Nie tylko o Polsce - zainteresowania historyczne Normana Daviesa

Zainteresowania historyczne Normana Daviesa sięgają daleko poza granice Polski. W 2008 roku ukazała się książka „Europa walczy”, monumentalna rozprawa o historii II wojny światowej. „Zaginione królestwa” to opowieść o nieznanej historii europejskich państw i miast. Opisywany zakres czasowy sięga tu od czasów Wizygotów po współczesność. Najgłośniejszą międzynarodową książką Daviesa jest „Europa. Rozprawa historyka z historią”, w której na 1400 stronach opisał losy Starego Kontynentu. Dużym zainteresowaniem cieszy się także jego książka „Europa. Między wschodem a zachodem” wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont. Davies rozprawia się tam z przekonaniem, że historia „cywilizacji zachodniej” jest równoznaczna z historię Europy. Wskazuje na podobieństwa między Australią i Syberią, a także na niezauważalną przez wielu współczesnych ogromną przyjaźń, jaką Niemcy od wieków darzą Polaków.

Książki Normana Daviesa w księgarni internetowej Woblink

Zdumiewające i pełne wiedzy książki historyczne Normana Daviesa znajdziecie na Woblink nie tylko jako książki papierowe, ale także bądź ebooki. Wsłuchajcie się w fascynującą historię Polski i Europy opowiadaną w „Bożym Igrzysku”, „Europie” czy „Zaginionych królestwach”.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).