Norman Davies Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Norman Davies Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Norman Davies to historyk, pisarz i wykładowca angielsko-walijskiego pochodzenia. Autor wielu monumentalnych książek historycznych, m.in. „Europa walczy”, „Boże igrzysko”, „Powstanie ‘44”, „Zaginione królestwa” czy „Orzeł biały. Czerwona gwiazda”. Jest profesorem Uniwersytetu Londyńskiego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Akademii Brytyjskiej, a także kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego i najstarszego cywilnego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Norman Davies studiował historię na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii i na University of Sussex. Doktorat obronił w 1973 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku lat 70. XX wieku pracuje jako wykładowca, a od 1985 jest profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich na University College London w Londynie. Jest aktywnym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Książki Normana Daviesa o historii Polski

Davies jest jednym z najwybitniejszych historyków zajmujących się historią Polski. Poświęcił jej takie książki jak „Boże igrzysko”, „Powstanie ‘44” czy „Orzeł biały. Czerwona gwiazda”.

„Boże igrzysko” to monumentalna, przeszło 1200-stronicowa opowieść o historii Polski. „Powstanie ‘44” należy do najbardziej rzetelnych przedstawień powstania warszawskiego, a książka „Orzeł biały. Czerwona gwiazda” skupia się na konflikcie polsko-bolszewickim, kulisach i przebiegu poszczególnych bitew i wpływie konfliktu na losy Europy. Za swoje zasługi na rzecz polskiej kultury i historii Davies otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Oprócz Orderu Orła Białego otrzymał Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Order Uśmiechu. W 2014 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał polskie obywatelstwo.

Nie tylko o Polsce - zainteresowania historyczne Normana Daviesa

Zainteresowania historyczne Normana Daviesa sięgają daleko poza granice Polski. W 2008 roku ukazała się książka „Europa walczy”, monumentalna rozprawa o historii II wojny światowej. „Zaginione królestwa” to opowieść o nieznanej historii europejskich państw i miast. Opisywany zakres czasowy sięga tu od czasów Wizygotów po współczesność. Najgłośniejszą międzynarodową książką Daviesa jest „Europa. Rozprawa historyka z historią”, w której na 1400 stronach opisał losy Starego Kontynentu. Dużym zainteresowaniem cieszy się także jego książka „Europa. Między wschodem a zachodem” wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont. Davies rozprawia się tam z przekonaniem, że historia „cywilizacji zachodniej” jest równoznaczna z historię Europy. Wskazuje na podobieństwa między Australią i Syberią, a także na niezauważalną przez wielu współczesnych ogromną przyjaźń, jaką Niemcy od wieków darzą Polaków.

Książki Normana Daviesa w księgarni internetowej Woblink

Zdumiewające i pełne wiedzy książki historyczne Normana Daviesa znajdziecie na Woblink nie tylko jako książki papierowe, ale także bądź ebooki. Wsłuchajcie się w fascynującą historię Polski i Europy opowiadaną w „Bożym Igrzysku”, „Europie” czy „Zaginionych królestwach”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).