Olga Drenda Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Olga Drenda Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Olga Drenda urodziła się w 1984 roku. To polska pisarka, eseistka, tłumaczka i dziennikarka. Jest absolwentką etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje teksty publikowała m.in. w „Dwutygodniku”, „Miesięczniku ZNAK”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Magnetofonowej”, „Polityce”, „Herito”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Lampie”, a nawet w brytyjskim „The Guardian”.

Drenda jest autorką książekDuchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” (2016) i „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (2018). W 2020 roku ukazała się jej „Książka o miłości”, którą napisała wspólnie z Małgorzatą Halber. Ponadto krótki tekst Olgi Drendy ukazał się w antologii „O kotach” – zbiorze opowiadań znanych autorów, poświęconych kotom. Oprócz Drendy znalazły się tam również teksty Stefana Chwina, Piotra Pazińskiego, Małgorzaty Rejmer, Piotra Siemiona i Pawła Sołtysa. W 2019 roku Olga Drenda została wyróżniona Nagrodą Literacką Gdynia za esej „Wyroby”. Za tę samą książkę Drenda znalazła się, obok Małgorzaty Rejmer i Łukasza Zawady, wśród nominowanych do Paszportu „Polityki” w kategorii literatura.

W mediach społecznościowych Drenda prowadzi fanpage „duchologia”, na którym publikuje filmy, zdjęcia, skany, pocztówki i wspomnienia z lat 80. i 90. (głównie z przełomu dekad). Nie brakuje tam zatem akcesoriów z Żółwiami Ninja, fragmentów starych programów telewizyjnych, archiwalnych nagrań z VHS-ów czy etykiet pierwszych towarów sprowadzanych do Polski po upadku komunizmu. W swoich esejach, książkach i badaniach Drenda łączy słabość do kiczu czasu przemiany ustrojowej z pogłębioną analizą historyczną i socjologiczną lat 80. i 90.

Duchologia polska - debiut Olgi Drendy

„Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” to pełnowymiarowy debiut Olgi Drendy. Książka ukazała się w 2016 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Karakter. To opowieść zakorzeniona w przełomie lat 80. i 90. Drenda, jako miłośniczka i badaczka czasów przemiany ustrojowej, zbiera artefakty z tamtych lat: fotografie, kolorowe magazyny, czasopisma ezoteryczne, kalendarze, pamiątki, pocztówki, kasety wideo i magnetofonowe. Na podstawie wspomnień ludzi z tamtych lat, archiwów i własnych badań kreśli opowieść o czasach, w których Polacy za wszelką cenę próbowali być nowocześni, by jak najszybciej „dogonić Zachód”. Tak przywołuje rosnące jak grzyby po deszczu fastfoody, opowiada o wszechobecnych adidasach, o pierwszych telewizyjnych reklamach, seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Z jednej strony to opowieść pełna ironii, z drugiej zaś sentymentalna podróż do czasów, w których zmiany społeczne i polityczne zachodziły błyskawicznie. Rezultatem badań i poszukiwań jest fascynujący obraz czasu transformacji, który czyta się z wypiekami na twarzy.

Wyroby

„Wyroby” to kolejny efekt zamiłowań i badań Olgi Drendy - esej poświęcony wszystkiemu, co na polskich ogródkach działkowych jest zrobione ręcznie. Tym razem autorka doskonale przyjętej „Duchologii polskiej” pisze o przydomowych ozdobach stworzonych z betonu, starych opon i odpadów, kiczowatych posągach, religijnej galanterii. Głównymi bohaterami książki są zatem różnego rodzaju ozdoby – dla jednych piękne, dla innych stanowiące słownikowy przykład bezguścia i kiczu. „Wyroby” to wciągający esej o polskiej estetyce, guście i sentymentalizmie.

Książka o miłości - współpraca Olgi Drendy i Małgorzaty Halber

W 2020 roku premierę miała głośna „Książka o miłości” napisana wspólnie przez Olgę Drendę i Małgorzatę Halber, autorkę głośnej, autorefleksyjnej książki „Najgorszy człowiek na świecie”. Charyzmatyczne autorki postanowiły połączyć siły – piszą o emocjonalności, miłości z pogranicza sfery online i offline, przywołują zarówno klasyków (Marcel Proust), jak i postaci z memów (Pieseł). Zwinnie lawirują na granicy tego co poważne, ambitne, bolesne i miałkie, kiczowate, śmieszne. To intertekstualny obraz miłości w kulturze współczesnej przedstawiony w eseistycznej formie.

Ponadto we współpracy Olgi Drendy i „Miesięcznika Znak” ukazała się książka „Czyje jest nasze życie?”. To książka-rozmowa Drendy z Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem, historykiem psychoanalizy. Książkę zainspirowały rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak” w ramach cyklu Mąciciele o dwóch głowach. Rozmówcy uświadamiają czytelnikom, że współcześnie mamy do czynienia z zupełnie innymi problemami, niż do tej pory sądziliśmy. Dredna i Dobroczyński prowokują, pozbawiają złudzeń i inspirują. Nie jest to łatwa lektura dla idealistów. Na szczęście autorzy dowodzą, że w mierzeniu się z problemami codzienności nie jesteśmy sami i choć niektóre zjawiska wydają się być nowe, to wiele problemów możemy rozwiązać dzięki doświadczeniom z przeszłości.

Książki Olgi Drendy dostępne są w księgarni internetowej Woblink w różnych formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.