Olga Rudnicka Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Olga Rudnicka Historia - książki, ebooki i audiobooki

Olga Rudnicka jest polską pisarką młodego pokolenia. Ma na swoim koncie kilkanaście powieści kryminalno-obyczajowych, które z pewnością zachwycą miłośników dużej dawki czarnego humoru. Książki autorki porywają i bawią rzesze czytelników. Do jej najpopularniejszych powieści należą m.in. „Martwe jezioro”, „Zacisze 13”, „Czy ten rudy kot to pies?”, „Natalii 5” i „książki Stephena Kinga, jego syna Joe Hilla, Joanny Chmielewskiej, Jeffery'ego Deavera i Tess Gerritsen.

Autorka „Martwego jeziora” urodziła się w 1988 roku w Śremie położonym koło Poznania. Uczęszczała do Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie, a następnie studiowała pedagogikę w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania. Jest absolwentką poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez kilka lat pracowała jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Opiekowała się również osobami starszymi i samotnymi.

Książki Olgi Rudnickiej

Olga Rudnicka zaczęła pisać już w wieku 13 lat. Spisywała swoje sny, ubarwiała je, a następnie przekształcała w opowiadania. Początkowo pisanie miało być pasją, odskocznią od codzienności i pracy, jednak rosnąca popularność jej powieści sprawiła, że musiała wybrać między etatową pracą, a pisaniem. Rudnicka postawiła na karierę literacką i obecnie ma w swoim dorobku około dwudziestu książek. Większość z nich jest połączeniem kryminału z obyczajem, a to wszystko doprawione jest charakterystycznym dla niej, czarnym humorem. Książki te autorka nazywa pieszczotliwie „kryminałkami”. Na ich kartach intryga goni intrygę, a bandyta niekoniecznie musi być tym złym charakterem. Autorka „Natalii 5”przy pisaniu wykorzystuje doświadczenia dnia codziennego: to co przeżyła, zaobserwowała czy usłyszała. Nie lubi szybko żegnać się ze swoimi bohaterami, których darzy ciepłymi uczuciami. Z tego względu większość powieści Rudnickiej doczekała się kontynuacji i przerodziła w krótkie książkowe serie.

Literacki debiut i cykl Martwe Jezioro

Swoją debiutancką powieść, zatytułowaną „Martwe jezioro”, Olga Rudnicka wydała w 2008 roku, jako prawie dwudziestoletnia studentka. Jak sama wspomina, pierwszą książkę zaczęła pisać chorując na ospę. Zmuszona do pozostania w domu, przeczytała wszystkie tytuły ze swojej biblioteczki i postanowiła, że w końcu nadszedł czas, aby przelać wszystkie pomysły na fabuły oraz bohaterów na papier. Po ukończeniu powieści wysłała ją do wydawcy. Po krótkim czasie pojechała do Warszawy na pierwszą rozmowę w sprawie publikacji.

„Martwe jezioro” to elektryzujące połączenie kryminału i romansu. Niezależna singielka Beata, przy pomocy przyjaciółki Uli, stara się odkryć prawdę o swojej rodzinie i przeszłości. „Czy ten rudy kot to pies” to książka w której Rudnicka kontynuuje opowieść o Beacie i Ulce. Tym razem uwikłana w romans z szefem Ula musi uciec z miasta. Trafia do wioski pod Wrocławiem, gdzie zostaje wzięta za poszukiwaną kryminalistkę.

Seria z Emilią Przecinek

Intrygujący i charakterystyczni bohaterowie to znak rozpoznawczy Olgi Rudnickiej. Do grona barwnych postaci autorki z pewnością można zaliczyć Emilię Przecinek, bohaterkę powieści „Granat poproszę!” i „Życie na wynos”. Emilia to mierząca niecałe 157 centymetrów wzrostu autorka romansów. W jej książkach wszyscy zawsze żyją długo i szczęśliwie, jednak prywatnie Emilia nie ma takiego szczęścia. Mąż odchodzi do innej kobiety, bank żąda spłaty kredytu, a na dodatek ktoś zamordował kochankę męża. Co prawda rodzina daje Emilii alibi, jednak wszyscy zdają się wątpić w jej niewinność…

Zacisze 13

To lekki, pełen humoru cykl kryminalny składający się z dwóch powieści „Zacisze 13” i „Zacisze 13. Powrót”. Olga Rudnicka postawiła tu na schematy charakterystyczne dla komedii omyłek, gwarantując czytelnikom doskonałą zabawę. Przyjaciółki Marta i Aneta znajdują dwa trupy. Zamiast zgłosić sprawę na policję, postanawiają ukryć je w piwnicy. Jednak nie wszystko pójdzie po ich myśli, zwłaszcza, że po piętach depczą im przestępcy, policja, przystojny nieznajomy i były mąż jednej z nich. Czy przyjaciółkom uda się wybrnąć z tej zagmatwanej sytuacji?

Natalii 5

Seria „Natalii 5” to subtelnie humorystyczny kryminał z rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Akcja koncentruje się wokół pięciu nieznajomych kobiet. Każda z nich ma takie samo imię i nazwisko. Niespodziewanie spotykają się u notariusza. Okazuje się, że wszystkie Natalie pojawiły się tam w sprawie spadku po zmarłym ojcu – tym samym! „Natalii 5” to obecnie najbardziej rozbudowany cykl powieściowy Olgi Rudnickiej. W jego skład wchodzą trzy tytuły „Natalii 5”, „Drugi przekręt Natalii” i „Do trzech razy Natalie”. Olga Rudnicka napisała także prequel historii „Miłe Natalii początki”, gdzie przedstawia czytelnikom losy ojca bohaterek.

Cykl z Matyldą Dominiczak

Najnowszą serią Olgi Rudnickiej jest ta z bibliotekarką Matyldą Dominiczak w roli głównej. W powieści otwierającej cykl, „Oddaj albo giń!” kobieta znajduje w bibliotecznym archiwum zwłoki jednego z czytelników. Szybko zostaje główną podejrzaną w sprawie o morderstwo. Wbrew temu, co radzą jej mąż i naczelnik policji, Matylda Dominiczak postanawia odkryć prawdę, a przede wszystkim oczyścić się z zarzutów i znaleźć innego podejrzanego. Kolejnymi pełnymi czarnego humoru komediami kryminalnymi, w których charyzmatyczna Dominiczak rozwiązuje nowe sprawy są „To nie jest mój mąż” i „Rączka rączkę myje”.

Nowa powieść z cyklu ukazała się w listopadzie 2021 roku i nosi tytuł „Dwie lewe ręce”. Eksbibliotekarka, a obecnie przyciągająca najróżniejsze komplikacje jak magnez prywatna detektyw Matylda Dominiczak, ma dosyć pracy u Salomei Gwint. Porzuca agencję i zaczyna działać na własny rachunek. Jej pierwsze zlecenie wydaje się banalnie proste – Matylda ma odnaleźć byłego męża klientki. Niespodziewanie ową klientką okazuje się Salomea Gwint. Detektyw Dominiczak przeczuwa, że sprawa ma drugie dno…

Pozostałe książki Olgi Rudnickiej

Oprócz serii powieściowych pisarka ma w swoim dorobku literackim również samodzielne historie. Należą do nich „Lilith”, „Cichy wielbiciel”, „Fartowny pech”, „Diabli nadali”, „Były sobie świnki trzy”, „Byle do przodu”, „Zbyt piękne”. Szczególnie wartym uwagi tytułem jest „Lilith”, który różni się od pozostałych książek Rudnickiej. Tym razem autorka nie stworzyła lekkiej kryminalnej komedii, a mroczną powieść z wątkiem okultystycznym. Inspiracją do napisania „Lilith” był obraz Johna Colliera o tym samym tytule. Namalowana na nim postać zaintrygowała Olgę Rudnicką, która zaczęła szukać informacji na jej temat. Przy okazji poszukiwań natrafiła również na sprawy procesów czarownic i historia „Lilith” stopniowo sama zaczęła pojawiać się w jej głowie. Akcja powieści toczy się w Lipniów, miasteczku nazywanym polskim Salem. Lata temu doszło tu do procesów czarownic – w jego wyniku kilkanaście kobiet straciło życie. Mieszkańcy Lipniowa wykorzystują dawną legendę, która przyciąga do miasteczka turystów z całego kraju. Kiedy w okolicy giną młode blondynki o niebieskich oczach, wszyscy chcą zatuszować sprawę, aby nie wystraszyć przyjezdnych.

Olga Rudnicka pisze nie tylko powieści, ale także opowiadania. Można znaleźć je w takich antologiach jak „Zabójczy pocisk” i „Trupów hurtowo trzech”. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Olgi Rudnickiej w formie ebooków, audiobooków i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).