Thomas Orchowski Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Thomas Orchowski Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Thomas Orchowski urodził się w 1992 roku w Montrealu (Kanada). To polski dziennikarz, publicysta, reportażysta i podróżnik. Na co dzień pracuje w Radiu TOK FM. W specjalnych audycjach relacjonował kryzys migracyjny na Bałkanach. Swoje teksty publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce Politycznej”, „Tygodniku Powszechnym”. Orchowski jest laureatem Polskiej Szkoły Reportażu. Orchowski jest autorem dwóch reportaży – „Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji” oraz „Wyspa trzech ojczyzn. Reportaż z podzielonego Cypru”. Thomas Orchowski specjalizuje się w tematyce zagranicznej. Pisze na tematy społeczne i polityczne. Głównym obszarem jego zainteresowań są Bliski Wschód, Bałkany i południe Europy. Zanim zaczął pracować dla TOK FM, Orchowski pracował w TVN24 oraz pisał teksty krytyczne dla „Kultury Liberalnej”.

„Rzeź na Tarlabasi” Thomasa Orchowskiego

W kwietniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się pierwsza książka Thomasa Orchowskiego – reportażRzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji”. Tarlabaşi przez wieki było wizytówką wielokulturowej otwartej Turcji – mieszkali i żyli tu w zgodzie Turcy, Grecy, Francuzi i Włosi. To dzielnica uznawana za slumsy, schronienie znajdują tu dziś emigranci z Afryki, społeczności kurdyjskie, syryjskie, romskie. Współcześnie Stambulczycy odradzają tam wizytę – uważają Tarlabasi za dzielnicę nędzy. Choć jeszcze nie tak dawno Turcję zamieszkiwały liczne nie-islamskie mniejszości, czyli Ormianie, Grecy, Asyryjczycy i Żydzi, to dziś jest to kraj niemal mono-muzułmański. To efekt polityki, czystek religijnych, prześladowań, ludobójstw i przymusowych migracji. Głośno się mówi o „rewitalizacji” Tarlabasi, co w praktyce oznaczałoby wypędzenie z dzielnicy mniejszości. To symboliczne miejsce pokazujące, jak bardzo XX wiek wpłynął na zmiany w kraju i kształtowanie się nowej Turcji. Orchowski na przykładzie losów zwykłych mieszkańców Stambułu pokazuje dramatyczny wpływ polityki na życie codzienne mieszkańców kraju.

„Wyspa trzech ojczyzn”

W marcu 2021 roku ukazała się druga książka Thomasa Orchowskiego pt. „Wyspa trzech ojczyzn”. Tym razem w reportażu swoją uwagę skupił na Cyprze. To wyspa-kraj położona we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Syrii, Libanu i Turcji. Wielu Europejczykom Cypr kojarzy się z rajskimi plażami i ekskluzywnymi wakacjami. Choć Cypr od 2004 roku należy do Unii Europejskiej, to jest to kraj niezwykle podzielony i w związku ze swoją historią i sytuacją demograficzną bardzo niestabilny. Południowo-zachodnią część wyspy zamieszkują głównie greccy Cypryjczycy – posługujący się greką grekokatolicy, północno-wschodnia część wyspy zaś jest pod dużym wpływem Turcji, zamieszkują ją tureccy Cypryjczycy, głównie muzułmanie. Do tego wszystkiego na Cyprze znajdują się brytyjskie i amerykańskie bazy wojskowe, a wyspa znajduje się strategicznym miejscu u wybrzeży krajów, w których panuje napięta sytuacja polityczna.

Orchowski opisuje losy kraju od 1955 roku – czasu formowania się pierwszych struktur narodowych Cypru, przez czasy uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii, rzezie na tle religijnym i narodowym, wejście Cypru do Unii, aż po czasy współczesne. W swojej książce Orchowski stara się szukać nie tylko rzeczy, które na przestrzeni lat dzieliły dwie części Cypru, ale także także spoiw łączących mieszkańców wyspy.

Książki Thomasa Orchowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Thomasa Orchowskiego w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki podróżnicze i Przewodniki

Książki z kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” dotyczą wszystkiego, co wiąże się z podróżowaniem. Znajdą się tu pozycje przedstawiające porady dla podróżników, opisujące wędrówki do miejsc zarówno bardzo odległych, jak i nieco bliższych, ze wskazówkami dla początkujących oraz doświadczonych podróżników, przedstawiające podróże śladami literackich bohaterów lub znanych pisarzy. Są tu publikacje opisujące zarówno kraje, ludzi, jak i kultury takich miejsc jak Iran, Wielka Brytania, Czechy, Australia, RPA, Kaukaz, Japonia czy Chiny. Coś dla siebie znajdą tu podróżnicy, którzy już zdecydowali, gdzie chcą pojechać i poszukują konkretnych porad oraz wskazówek na temat danego miejsca, osoby, które dopiero szukają inspiracji do odkrywania świata, a także ci, którzy szukają najlepszego sposobu na podróżowanie bez wychodzenia z domu. W kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się między innymi publikacje podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza i podróżnika, który wędrował po blisko 60 krajach („Gringo wśród dzikich plemion”, „Wyspa na prerii”, „Rio Anaconda Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana”), oraz Martyny Wojciechowskiej, która przez 10 lat sprawowała funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler” („Przesunąć horyzont”, seria „Zwierzaki świata”). Możemy tu znaleźć również takie pozycje jak „Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok” Patryka Świątka, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotra Milewskiego, „Busem przez Świat. Ameryka za 8 dolarów” Karola Lewandowskiego, „Rzeźnik. Historia kultowego biegu” Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka. Czytelnicy zainteresowani bliższymi podróżami odnajdą tutaj książki „Kraków. Historie, anegdoty, plotki” Zbigniewa Leśnickiego, „Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu” Macieja Molczyka i Jagienki Świetlik-Prus, „Historie warte poznania” Filipa Czekały czy „Viva Warszawa” Steffena Möllera.