Thomas Orchowski Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Thomas Orchowski Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Thomas Orchowski urodził się w 1992 roku w Montrealu (Kanada). To polski dziennikarz, publicysta, reportażysta i podróżnik. Na co dzień pracuje w Radiu TOK FM. W specjalnych audycjach relacjonował kryzys migracyjny na Bałkanach. Swoje teksty publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce Politycznej”, „Tygodniku Powszechnym”. Orchowski jest laureatem Polskiej Szkoły Reportażu. Orchowski jest autorem dwóch reportaży – „Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji” oraz „Wyspa trzech ojczyzn. Reportaż z podzielonego Cypru”. Thomas Orchowski specjalizuje się w tematyce zagranicznej. Pisze na tematy społeczne i polityczne. Głównym obszarem jego zainteresowań są Bliski Wschód, Bałkany i południe Europy. Zanim zaczął pracować dla TOK FM, Orchowski pracował w TVN24 oraz pisał teksty krytyczne dla „Kultury Liberalnej”.

„Rzeź na Tarlabasi” Thomasa Orchowskiego

W kwietniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się pierwsza książka Thomasa Orchowskiego – reportażRzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji”. Tarlabaşi przez wieki było wizytówką wielokulturowej otwartej Turcji – mieszkali i żyli tu w zgodzie Turcy, Grecy, Francuzi i Włosi. To dzielnica uznawana za slumsy, schronienie znajdują tu dziś emigranci z Afryki, społeczności kurdyjskie, syryjskie, romskie. Współcześnie Stambulczycy odradzają tam wizytę – uważają Tarlabasi za dzielnicę nędzy. Choć jeszcze nie tak dawno Turcję zamieszkiwały liczne nie-islamskie mniejszości, czyli Ormianie, Grecy, Asyryjczycy i Żydzi, to dziś jest to kraj niemal mono-muzułmański. To efekt polityki, czystek religijnych, prześladowań, ludobójstw i przymusowych migracji. Głośno się mówi o „rewitalizacji” Tarlabasi, co w praktyce oznaczałoby wypędzenie z dzielnicy mniejszości. To symboliczne miejsce pokazujące, jak bardzo XX wiek wpłynął na zmiany w kraju i kształtowanie się nowej Turcji. Orchowski na przykładzie losów zwykłych mieszkańców Stambułu pokazuje dramatyczny wpływ polityki na życie codzienne mieszkańców kraju.

„Wyspa trzech ojczyzn”

W marcu 2021 roku ukazała się druga książka Thomasa Orchowskiego pt. „Wyspa trzech ojczyzn”. Tym razem w reportażu swoją uwagę skupił na Cyprze. To wyspa-kraj położona we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Syrii, Libanu i Turcji. Wielu Europejczykom Cypr kojarzy się z rajskimi plażami i ekskluzywnymi wakacjami. Choć Cypr od 2004 roku należy do Unii Europejskiej, to jest to kraj niezwykle podzielony i w związku ze swoją historią i sytuacją demograficzną bardzo niestabilny. Południowo-zachodnią część wyspy zamieszkują głównie greccy Cypryjczycy – posługujący się greką grekokatolicy, północno-wschodnia część wyspy zaś jest pod dużym wpływem Turcji, zamieszkują ją tureccy Cypryjczycy, głównie muzułmanie. Do tego wszystkiego na Cyprze znajdują się brytyjskie i amerykańskie bazy wojskowe, a wyspa znajduje się strategicznym miejscu u wybrzeży krajów, w których panuje napięta sytuacja polityczna.

Orchowski opisuje losy kraju od 1955 roku – czasu formowania się pierwszych struktur narodowych Cypru, przez czasy uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii, rzezie na tle religijnym i narodowym, wejście Cypru do Unii, aż po czasy współczesne. W swojej książce Orchowski stara się szukać nie tylko rzeczy, które na przestrzeni lat dzieliły dwie części Cypru, ale także także spoiw łączących mieszkańców wyspy.

Książki Thomasa Orchowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Thomasa Orchowskiego w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.