Thomas Orchowski Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Thomas Orchowski Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Thomas Orchowski urodził się w 1992 roku w Montrealu (Kanada). To polski dziennikarz, publicysta, reportażysta i podróżnik. Na co dzień pracuje w Radiu TOK FM. W specjalnych audycjach relacjonował kryzys migracyjny na Bałkanach. Swoje teksty publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce Politycznej”, „Tygodniku Powszechnym”. Orchowski jest laureatem Polskiej Szkoły Reportażu. Orchowski jest autorem dwóch reportaży – „Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji” oraz „Wyspa trzech ojczyzn. Reportaż z podzielonego Cypru”. Thomas Orchowski specjalizuje się w tematyce zagranicznej. Pisze na tematy społeczne i polityczne. Głównym obszarem jego zainteresowań są Bliski Wschód, Bałkany i południe Europy. Zanim zaczął pracować dla TOK FM, Orchowski pracował w TVN24 oraz pisał teksty krytyczne dla „Kultury Liberalnej”.

„Rzeź na Tarlabasi” Thomasa Orchowskiego

W kwietniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się pierwsza książka Thomasa Orchowskiego – reportażRzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji”. Tarlabaşi przez wieki było wizytówką wielokulturowej otwartej Turcji – mieszkali i żyli tu w zgodzie Turcy, Grecy, Francuzi i Włosi. To dzielnica uznawana za slumsy, schronienie znajdują tu dziś emigranci z Afryki, społeczności kurdyjskie, syryjskie, romskie. Współcześnie Stambulczycy odradzają tam wizytę – uważają Tarlabasi za dzielnicę nędzy. Choć jeszcze nie tak dawno Turcję zamieszkiwały liczne nie-islamskie mniejszości, czyli Ormianie, Grecy, Asyryjczycy i Żydzi, to dziś jest to kraj niemal mono-muzułmański. To efekt polityki, czystek religijnych, prześladowań, ludobójstw i przymusowych migracji. Głośno się mówi o „rewitalizacji” Tarlabasi, co w praktyce oznaczałoby wypędzenie z dzielnicy mniejszości. To symboliczne miejsce pokazujące, jak bardzo XX wiek wpłynął na zmiany w kraju i kształtowanie się nowej Turcji. Orchowski na przykładzie losów zwykłych mieszkańców Stambułu pokazuje dramatyczny wpływ polityki na życie codzienne mieszkańców kraju.

„Wyspa trzech ojczyzn”

W marcu 2021 roku ukazała się druga książka Thomasa Orchowskiego pt. „Wyspa trzech ojczyzn”. Tym razem w reportażu swoją uwagę skupił na Cyprze. To wyspa-kraj położona we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Syrii, Libanu i Turcji. Wielu Europejczykom Cypr kojarzy się z rajskimi plażami i ekskluzywnymi wakacjami. Choć Cypr od 2004 roku należy do Unii Europejskiej, to jest to kraj niezwykle podzielony i w związku ze swoją historią i sytuacją demograficzną bardzo niestabilny. Południowo-zachodnią część wyspy zamieszkują głównie greccy Cypryjczycy – posługujący się greką grekokatolicy, północno-wschodnia część wyspy zaś jest pod dużym wpływem Turcji, zamieszkują ją tureccy Cypryjczycy, głównie muzułmanie. Do tego wszystkiego na Cyprze znajdują się brytyjskie i amerykańskie bazy wojskowe, a wyspa znajduje się strategicznym miejscu u wybrzeży krajów, w których panuje napięta sytuacja polityczna.

Orchowski opisuje losy kraju od 1955 roku – czasu formowania się pierwszych struktur narodowych Cypru, przez czasy uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii, rzezie na tle religijnym i narodowym, wejście Cypru do Unii, aż po czasy współczesne. W swojej książce Orchowski stara się szukać nie tylko rzeczy, które na przestrzeni lat dzieliły dwie części Cypru, ale także także spoiw łączących mieszkańców wyspy.

Książki Thomasa Orchowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Thomasa Orchowskiego w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Ta kategoria zawiera książki należące do gatunku, który leży na styku historii i literatury. Autorzy takich tekstów łączą materiał historyczny z fikcją, świat przedstawiony umieszczony jest w przeszłości, tłem są ważne wydarzenia historyczne, mogą pojawić się nawet znane postaci historyczne, ale pozostałe elementy są fikcją. Książki znajdujące się w tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak „Potop” Henryka Sienkiewicza czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict). W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss). W kategorii „Powieść historyczna” nie mogło również zabraknąć książek Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie znajdują się książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).