Osamu Dazai Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Osamu Dazai Literatura popularnonaukowa - książki, ebooki i audiobooki

Osamu Dazai urodził się w 1909 roku. To japoński pisarz, autor powieści i opowiadań. Dazai reprezentował nurt dekadencki, w jego utworach dominują wątki pesymistyczne. Pisał o problemach, z którymi borykała się japońska niezamożna arystokracja oraz środowisko artystyczne i inteligenckie. Dazai napisał niewiele ponad 20 utworów – powieści, opowiadań, esejów, scenariuszy teatralnych. Jego najbardziej znanymi dziełami są powieść „Zmierzch” (1947) i opowiadania „Wspomnienia” (1933), „Perły błazenady” (1935) i „Zatracenie” (1948).

Życiorys Osamu Dazai

Dazai studiował na wydziale romanistyki Uniwersytetu Tokijskiego. W czasie studiów poznał Masujiego Ibuse, modernistycznego pisarza, który stał się jego mentorem. Znajomość z Ibuse miała wpływ na zainteresowanie autora „Zmierzchu” ruchem lewicowym, który był wówczas nielegalny. Wpływ rodziny oraz negatywny stosunek do klasowego pochodzenia Dazaia spowodował, że pisarz zrezygnował z działalności politycznej.

Dazai prowadził bardzo bujne życie, najprawdopodobniej z tego powodu nie ukończył studiów. Obracał się w towarzystwie artystycznej cyganerii. W tym czasie przeżywał wiele przelotnych romansów, spośród których kilka kończyło się próbami samobójczymi. 13 czerwca 1948 roku podjął kolejną próbę odebrania sobie życia, wspólnie z Tomie Yamazaki. Tym razem niestety okazała się udana. Osamu Dazai zmarł przedwcześnie, w wieku zaledwie 39 lat. Jego skromny dorobek literacki został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków na całym świecie, a Dazai jest uznawany za jednego z najważniejszych azjatyckich pisarzy pierwszej połowy XX wieku.

Większość dzieł Dazaia wiąże się z osobistymi doświadczeniami autora, ponieważ większość opisywanych przez niego wątków została zaczerpnięta z jego własnej biografii. Dazai często i chętnie opisywał swoje romanse. Styl Dazaia określany jest miastem shishōsetsu lub watakushi-shōsetsu, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „powieści o sobie”.

Zatracenie

Kulminacją tego zabiegu była powieść „Zatracenie” – ostatni ukończony utwór Japończyka. Głównym bohaterem książki jest wrażliwy i utalentowany Yozo, syn bogatego potentata ziemskiego. Mężczyzna zmaga się z chorobliwym lękiem przed spotykaniem się z ludźmi. Yozo ma bardzo niską samoocenę, prześladuje go permanentne poczucie wstydu i przekonanie o tym, że nie może spełnić oczekiwań otoczenia. W latach dzieciństwa i wchodzenia w dorosłość Yozo ukrywał swoje prawdziwe emocje pod maską błazna. Po wejściu w dorosłość zaczął popadać w nałogi i złe towarzystwo. Całe jego życie w prostej linii prowadzi go do samobójczej śmierci. „Zatracenie” to kultowa powieść, która na przestrzeni lat inspirowała twórców filmów zarówno fabularnych, jak i animowanym oraz komiksów.

Zmierzch

Obok „Zatracenia” kolejnym ważnym dziełem Dazaia jest „Zmierzch” – dzieło równie często tłumaczone interpretowane i adaptowane na potrzeby filmowe i teatralne. Dazai opisuje w nim powojenną Japonię naznaczoną piekłem Hiroshimy. Kazuko wraz z chorą matką muszą sprzedać swoją rodzinną posiadłość w zrujnowanym w czasie wojny Tokio. Kobiety przeprowadzają się na wieś, gdzie zaczynają prowadzić bardzo prozaiczne życie – w oczekiwaniu na powrót brata z wojny czytają książki, robią na drutach i doglądają działki. Po powrocie Naoji Kazuko musi zająć się nie tylko umierającą matką, ale również uzależnionym od alkoholu i narkotyków bratem. To przepełniona symbolami i anegdotami opowieść o poszukiwaniu siebie w atmosferze buntu do otaczającej rzeczywistości.

Kariera literacka Dazaia trwała bardzo krótko, niespełna 15 lat. Pisarz debiutował w 1933 roku opowiadaniem „Omoide”, które potem weszło w skład zbioru opowiadań „Lata schyłku” (1936). Przed odebraniem sobie życia w 1948 roku Dazai zdążył ukończyć swoje ostatnie dzieło – „Zatracenie”. Można powiedzieć, że to najbardziej osobista i intymna z książek Japończyka, bowiem główny bohater powieści, jak Dazai, zakończył swoje życie samobójstwem.

Książki Osamu Dazaia na Woblinku

Książki Osamu Dazaia dostępne są w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura popularnonaukowa

Literatura popularnonaukowa jest nastawiona przede wszystkim na popularyzowanie oraz objaśnianie nauki i zjawisk, które zachodzą w jej obrębie. Książki przynależące do tego gatunku są skoncentrowane przede wszystkim na przybliżaniu i wyjaśnianiu nieposiadającym naukowej wiedzy z danej dziedziny odbiorcom różnorakich zagadnień ze świata nauki. Publikacje popularnonaukowe są najczęściej pisane językiem pozbawionym skomplikowanych terminów technicznych utrudniających przyswajanie treści czytelnikom niezaznajomionym z naukową terminologią. „Literatura popularnonaukowa” jest częścią szerszej kategorii „Literatura faktu”. W skład tej kategorii wchodzą zarówno publikacje dotyczące znanych i cenionych naukowców, jak i różnych gałęzi nauki. Nie zabrakło tu takich pozycji jak „Lab girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości”, „Po obu stronach mózgu. Moja przygoda z neuronauką”, „Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu”, „Trauma i pamięć. Praktyczny przewodnik do pracy z traumatycznymi wspomnieniami”, „Empatia. Jak odkrycie neuronów lustrzanych zmienia nasze rozumienie ludzkiej natury”, „Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach”, „Teraz. Fizyka czasu”, „Wszechświat i ja”, „Neuroerotyka”, „Wszechświat w twojej dłoni”, „Sapiens. Od zwierząt do bogów” czy też „Oszustwa pamięci”. W kategorii „Literatura popularnonaukowa” w internetowej księgarni Woblink.com znajdują się publikacje znanych i cenionych naukowców, profesorów oraz badaczy, jak na przykład książki Stephena Hawkinga, jednego z czołowych fizyków teoretycznych, profesora Jerzego Vetulaniego czy też niemieckiego leśnika pokazującego inne spojrzenie na otaczającą przyrodę – Petera Wohllebena.