Osamu Dazai Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Osamu Dazai Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Osamu Dazai urodził się w 1909 roku. To japoński pisarz, autor powieści i opowiadań. Dazai reprezentował nurt dekadencki, w jego utworach dominują wątki pesymistyczne. Pisał o problemach, z którymi borykała się japońska niezamożna arystokracja oraz środowisko artystyczne i inteligenckie. Dazai napisał niewiele ponad 20 utworów – powieści, opowiadań, esejów, scenariuszy teatralnych. Jego najbardziej znanymi dziełami są powieść „Zmierzch” (1947) i opowiadania „Wspomnienia” (1933), „Perły błazenady” (1935) i „Zatracenie” (1948).

Życiorys Osamu Dazai

Dazai studiował na wydziale romanistyki Uniwersytetu Tokijskiego. W czasie studiów poznał Masujiego Ibuse, modernistycznego pisarza, który stał się jego mentorem. Znajomość z Ibuse miała wpływ na zainteresowanie autora „Zmierzchu” ruchem lewicowym, który był wówczas nielegalny. Wpływ rodziny oraz negatywny stosunek do klasowego pochodzenia Dazaia spowodował, że pisarz zrezygnował z działalności politycznej.

Dazai prowadził bardzo bujne życie, najprawdopodobniej z tego powodu nie ukończył studiów. Obracał się w towarzystwie artystycznej cyganerii. W tym czasie przeżywał wiele przelotnych romansów, spośród których kilka kończyło się próbami samobójczymi. 13 czerwca 1948 roku podjął kolejną próbę odebrania sobie życia, wspólnie z Tomie Yamazaki. Tym razem niestety okazała się udana. Osamu Dazai zmarł przedwcześnie, w wieku zaledwie 39 lat. Jego skromny dorobek literacki został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków na całym świecie, a Dazai jest uznawany za jednego z najważniejszych azjatyckich pisarzy pierwszej połowy XX wieku.

Większość dzieł Dazaia wiąże się z osobistymi doświadczeniami autora, ponieważ większość opisywanych przez niego wątków została zaczerpnięta z jego własnej biografii. Dazai często i chętnie opisywał swoje romanse. Styl Dazaia określany jest miastem shishōsetsu lub watakushi-shōsetsu, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „powieści o sobie”.

Zatracenie

Kulminacją tego zabiegu była powieść „Zatracenie” – ostatni ukończony utwór Japończyka. Głównym bohaterem książki jest wrażliwy i utalentowany Yozo, syn bogatego potentata ziemskiego. Mężczyzna zmaga się z chorobliwym lękiem przed spotykaniem się z ludźmi. Yozo ma bardzo niską samoocenę, prześladuje go permanentne poczucie wstydu i przekonanie o tym, że nie może spełnić oczekiwań otoczenia. W latach dzieciństwa i wchodzenia w dorosłość Yozo ukrywał swoje prawdziwe emocje pod maską błazna. Po wejściu w dorosłość zaczął popadać w nałogi i złe towarzystwo. Całe jego życie w prostej linii prowadzi go do samobójczej śmierci. „Zatracenie” to kultowa powieść, która na przestrzeni lat inspirowała twórców filmów zarówno fabularnych, jak i animowanym oraz komiksów.

Zmierzch

Obok „Zatracenia” kolejnym ważnym dziełem Dazaia jest „Zmierzch” – dzieło równie często tłumaczone interpretowane i adaptowane na potrzeby filmowe i teatralne. Dazai opisuje w nim powojenną Japonię naznaczoną piekłem Hiroshimy. Kazuko wraz z chorą matką muszą sprzedać swoją rodzinną posiadłość w zrujnowanym w czasie wojny Tokio. Kobiety przeprowadzają się na wieś, gdzie zaczynają prowadzić bardzo prozaiczne życie – w oczekiwaniu na powrót brata z wojny czytają książki, robią na drutach i doglądają działki. Po powrocie Naoji Kazuko musi zająć się nie tylko umierającą matką, ale również uzależnionym od alkoholu i narkotyków bratem. To przepełniona symbolami i anegdotami opowieść o poszukiwaniu siebie w atmosferze buntu do otaczającej rzeczywistości.

Kariera literacka Dazaia trwała bardzo krótko, niespełna 15 lat. Pisarz debiutował w 1933 roku opowiadaniem „Omoide”, które potem weszło w skład zbioru opowiadań „Lata schyłku” (1936). Przed odebraniem sobie życia w 1948 roku Dazai zdążył ukończyć swoje ostatnie dzieło – „Zatracenie”. Można powiedzieć, że to najbardziej osobista i intymna z książek Japończyka, bowiem główny bohater powieści, jak Dazai, zakończył swoje życie samobójstwem.

Książki Osamu Dazaia na Woblinku

Książki Osamu Dazaia dostępne są w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Sport i Rekreacja

Literatura oscylująca wokół tematu sportu oraz rekreacji porusza zagadnienia wielu form ludzkiej aktywności, wpływającej na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Większość książek znajdujących się w tej kategorii to biografie najsłynniejszych sportowców oraz ludzi, którzy zmienili oblicze sportu. Z uwagi na dużą popularność piłki nożnej w Polsce znaczna część biografii jest poświęcona piłkarzom, takim jak Robert Lewandowski, Gareth Bale, Christiano Ronaldo czy David Villa. Obecne są tu również pozycje opowiadające historię niemieckiego futbolu czy też „Futbonomia” Simona Kupera i Stefana Szymańskiego pozwalająca spojrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Oprócz życiorysów piłkarzy w kategorii „Sport” znajdują się również biografie takich czempionów jak legenda snookera Steve Davis, najsłynniejszy koszykarz Michael Jordan oraz jeden z najdroższych pięściarzy na świecie Floyd Mayweather. Nie zabrakło tu również wielu znakomitych pozycji z literatury szachowej, w tym cenionych podręczników przeznaczonych do treningu tej skomplikowanej oraz wymagającej gry. Oprócz biografii sportowców czy podręczników przybliżających technikę danego sportu w obrębie tej kategorii mieszczą się również książki na temat diety podczas treningu („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Można tu znaleźć również wiele sportowych ciekawostek, na przykład książkę „Sportowa Warszawa przed I wojną światową” Łukasza Jabłońskiego, która przybliża sportowe życie dawnej stolicy, przedstawiając najpopularniejszych ówcześnie sportowców i najczęściej uprawiane dyscypliny.