Oscar Wilde Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Oscar Wilde Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Oscar Wilde jest jednym z najbardziej znanych irlandzkich autorów na świecie, poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i filologiem klasycznym. Pisarz ten jest również jednym z czołowych przedstawicieli modernistycznego estetyzmu, opartego na filozofii "sztuki dla sztuki". Do najbardziej znanych dzieł Oscara Wilde z pewnością zaliczyć należy " Portret Doriana Graya", "Bądźmy poważni na serio", "Mąż idealny" czy " De Profundis".

Życie Oscara Wilde

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde urodził się 16 października 1854 roku w Dublinie jako syn lady Jane Wilde, poetki, która prowadziła jeden z najlepszych i najbardziej znanych salonów literackich stolicy Irlandii, oraz sir Williama Wilde'a, chirurga, okulisty i laryngologa. Matka Oscara tłumaczyła także literaturę niemiecką, publikowała również pod pseudonimem Speranza. Młody Wilde uczył się najpierw w Portora Royal School w Enniskillen, a później w słynnym Trinity College w Dublinie, gdzie zyskał opinię wybitnie uzdolnionego młodego człowieka. Potwierdził ją, studiując w Magdalen College w Oksfordzie. W każdej z tych szkół wyróżniał się osiągnięciami i zdobywał liczne nagrody oraz stypendia. Oscar Wilde był znany ze swojego błyskotliwego humoru oraz daru wysławiania się, a także niewątpliwej ekstrawagancji w obyciu. Ostentacyjnie wręcz obnosił się ze swoimi zwyczajami i zachowaniami - nosił długie włosy, drwił z tradycyjnie męskich zawodów sportowych, a jego pokoje ustrojone były piórami, kwiatami, porcelaną i innymi drobiazgami. W tym czasie właśnie stał się przedstawicielem estetyzmu. Postawa i poglądy Oscara Wilde bywały wyszydzane, ale równocześnie podziwiane i modne. Z czasem pisarz stał się stałym bywalcem salonów oraz sędzią w tematach sztuki. W 1884 roku Wilde ożenił się z Constance Lloyd - para doczekała się dwóch synów, Cyrila i Vyvyana (obydwaj przyjęli potem nazwisko Holland). Pisarz pracował jako dziennikarz (w "Pall Mall Gazette"), a potem również jako wydawca "Woman's World". Przede wszystkim poświęcał się jednak twórczości literackiej. Od momentu wydania powieści "Portret Doriana Graya" (1890) mniej więcej raz na rok publikował pełne satyry komedie, które przyniosły mu uznanie.

Skandale i problemy Oscara Wilde

Oscar Wilde był osobą biseksualną - miał kilku kochanków, wśród których byli między innymi Robert Ross czy lord Alfred Douglas. Ojciec tego drugiego, markiz Queensberry, publicznie znieważył pisarza, zostawiając w klubie notatkę, na której napisał (z błędem): "Mr. Wilde posing as a Somdomite" ("Pan Wilde pozujący jako Sodomita"). W związku z tym Wilde oskarżył go o zniesławienie, przegrał jednak sprawę w sądzie. 6 kwietnia 1895 roku Oscar Wilde został aresztowany i oskarżony o kontakty homoseksualne, ówcześnie będące czynem zakazanym. Sąd skazał go na dwa lata ciężkich robót - wyrok odbywał w więzieniu w Reading. Jego żona zmieniła w tym czasie nazwisko na Constance Holland, zabrała synów i wyjechała z kraju. Pobyt w więzieniu stał się podstawą dla dzieła "De Profundis", autobiograficznego listu-monologu zaadresowanego do Alfreda Douglasa. W całości dzieło to opublikowane zostało po śmierci Wilde'a, w 1905 roku, w wersji ocenzurowanej - w całości dopiero w 1949. Pobyt w Reading sprawił, że pisarz podupadł na zdrowiu, pogorszyła się znacznie także jego sytuacja finansowa. Po wyjściu na wolność pod przybranym nazwiskiem Sebastian Melmoth wyjechał na kontynent, gdzie spędził ostatnie lata życia. Oscar Wilde zmarł 30 listopada 1900 roku w Paryżu, w podrzędnim hotelu D'Alsace, z powodu zapalenia opon mózgowych w wieku zaledwie 46 lat.

Twórczość Oscara Wilde

Pierwszy laur poetycki Oscar Wilde zdobył w czasie studiów w Oksfordzie za swój wiersz "Ravenna". W czasie pracy dziennikarskiej napisał między innymi "Szczęśliwego księcia i inne opowiastki" (1888). Te cudowne bajki przeznaczone dla czytelników w każdym wieku znajdziecie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). W zbiorze znajduje się pięć opowiadań ("Szczęśliwy książę", "Słowik i róża", "Samolubny olbrzym", "Prawdziwy przyjaciel" oraz "Prześwietna petarda"), każde zakończone ważnym morałem. Współcześnie dużą popularnością cieszy się powieść Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya" (1890). Ta skandalizująca historia opowiada o młodym i pięknym Dorianie Grayu, który oglądając swój portret pochopnie wypowiada życzenie, że chciałby za wszelką cenę zachować młodość i urodę. Spełnia się ono - zamiast samego Doriana starzeje się i marnieje jego portret wraz z postępującym zepsuciem moralnym bohatera. Pewnego dnia znużony Gray postanawia zniszczyć obraz... Z początku okrzyknięta skandalem, dziś jest jednym z najważniejszych dzieł angielskiej literatury pięknej i częścią światowego kanonu. Na Woblink czekają na Was ebooki i audiobooki "Portret Doriana Graya" w polskiej oraz angielskiej wersji językowej. Dostępne są tu także inne książki Oscara Wilde'a, takie jak "Upiór domu Canterville'ów", "O duchach" czy "Wakacje wśród duchów", a także anglojęzyczne ebooki "The Importance of Being Earnerst", "The Happy Prince" czy "Intentions".

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!