Oscar Wilde Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Oscar Wilde Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Oscar Wilde jest jednym z najbardziej znanych irlandzkich autorów na świecie, poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i filologiem klasycznym. Pisarz ten jest również jednym z czołowych przedstawicieli modernistycznego estetyzmu, opartego na filozofii "sztuki dla sztuki". Do najbardziej znanych dzieł Oscara Wilde z pewnością zaliczyć należy " Portret Doriana Graya", "Bądźmy poważni na serio", "Mąż idealny" czy " De Profundis".

Życie Oscara Wilde

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde urodził się 16 października 1854 roku w Dublinie jako syn lady Jane Wilde, poetki, która prowadziła jeden z najlepszych i najbardziej znanych salonów literackich stolicy Irlandii, oraz sir Williama Wilde'a, chirurga, okulisty i laryngologa. Matka Oscara tłumaczyła także literaturę niemiecką, publikowała również pod pseudonimem Speranza. Młody Wilde uczył się najpierw w Portora Royal School w Enniskillen, a później w słynnym Trinity College w Dublinie, gdzie zyskał opinię wybitnie uzdolnionego młodego człowieka. Potwierdził ją, studiując w Magdalen College w Oksfordzie. W każdej z tych szkół wyróżniał się osiągnięciami i zdobywał liczne nagrody oraz stypendia. Oscar Wilde był znany ze swojego błyskotliwego humoru oraz daru wysławiania się, a także niewątpliwej ekstrawagancji w obyciu. Ostentacyjnie wręcz obnosił się ze swoimi zwyczajami i zachowaniami - nosił długie włosy, drwił z tradycyjnie męskich zawodów sportowych, a jego pokoje ustrojone były piórami, kwiatami, porcelaną i innymi drobiazgami. W tym czasie właśnie stał się przedstawicielem estetyzmu. Postawa i poglądy Oscara Wilde bywały wyszydzane, ale równocześnie podziwiane i modne. Z czasem pisarz stał się stałym bywalcem salonów oraz sędzią w tematach sztuki. W 1884 roku Wilde ożenił się z Constance Lloyd - para doczekała się dwóch synów, Cyrila i Vyvyana (obydwaj przyjęli potem nazwisko Holland). Pisarz pracował jako dziennikarz (w "Pall Mall Gazette"), a potem również jako wydawca "Woman's World". Przede wszystkim poświęcał się jednak twórczości literackiej. Od momentu wydania powieści "Portret Doriana Graya" (1890) mniej więcej raz na rok publikował pełne satyry komedie, które przyniosły mu uznanie.

Skandale i problemy Oscara Wilde

Oscar Wilde był osobą biseksualną - miał kilku kochanków, wśród których byli między innymi Robert Ross czy lord Alfred Douglas. Ojciec tego drugiego, markiz Queensberry, publicznie znieważył pisarza, zostawiając w klubie notatkę, na której napisał (z błędem): "Mr. Wilde posing as a Somdomite" ("Pan Wilde pozujący jako Sodomita"). W związku z tym Wilde oskarżył go o zniesławienie, przegrał jednak sprawę w sądzie. 6 kwietnia 1895 roku Oscar Wilde został aresztowany i oskarżony o kontakty homoseksualne, ówcześnie będące czynem zakazanym. Sąd skazał go na dwa lata ciężkich robót - wyrok odbywał w więzieniu w Reading. Jego żona zmieniła w tym czasie nazwisko na Constance Holland, zabrała synów i wyjechała z kraju. Pobyt w więzieniu stał się podstawą dla dzieła "De Profundis", autobiograficznego listu-monologu zaadresowanego do Alfreda Douglasa. W całości dzieło to opublikowane zostało po śmierci Wilde'a, w 1905 roku, w wersji ocenzurowanej - w całości dopiero w 1949. Pobyt w Reading sprawił, że pisarz podupadł na zdrowiu, pogorszyła się znacznie także jego sytuacja finansowa. Po wyjściu na wolność pod przybranym nazwiskiem Sebastian Melmoth wyjechał na kontynent, gdzie spędził ostatnie lata życia. Oscar Wilde zmarł 30 listopada 1900 roku w Paryżu, w podrzędnim hotelu D'Alsace, z powodu zapalenia opon mózgowych w wieku zaledwie 46 lat.

Twórczość Oscara Wilde

Pierwszy laur poetycki Oscar Wilde zdobył w czasie studiów w Oksfordzie za swój wiersz "Ravenna". W czasie pracy dziennikarskiej napisał między innymi "Szczęśliwego księcia i inne opowiastki" (1888). Te cudowne bajki przeznaczone dla czytelników w każdym wieku znajdziecie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). W zbiorze znajduje się pięć opowiadań ("Szczęśliwy książę", "Słowik i róża", "Samolubny olbrzym", "Prawdziwy przyjaciel" oraz "Prześwietna petarda"), każde zakończone ważnym morałem. Współcześnie dużą popularnością cieszy się powieść Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya" (1890). Ta skandalizująca historia opowiada o młodym i pięknym Dorianie Grayu, który oglądając swój portret pochopnie wypowiada życzenie, że chciałby za wszelką cenę zachować młodość i urodę. Spełnia się ono - zamiast samego Doriana starzeje się i marnieje jego portret wraz z postępującym zepsuciem moralnym bohatera. Pewnego dnia znużony Gray postanawia zniszczyć obraz... Z początku okrzyknięta skandalem, dziś jest jednym z najważniejszych dzieł angielskiej literatury pięknej i częścią światowego kanonu. Na Woblink czekają na Was ebooki i audiobooki "Portret Doriana Graya" w polskiej oraz angielskiej wersji językowej. Dostępne są tu także inne książki Oscara Wilde'a, takie jak "Upiór domu Canterville'ów", "O duchach" czy "Wakacje wśród duchów", a także anglojęzyczne ebooki "The Importance of Being Earnerst", "The Happy Prince" czy "Intentions".

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.