Oscar Wilde Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Oscar Wilde Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Oscar Wilde jest jednym z najbardziej znanych irlandzkich autorów na świecie, poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i filologiem klasycznym. Pisarz ten jest również jednym z czołowych przedstawicieli modernistycznego estetyzmu, opartego na filozofii "sztuki dla sztuki". Do najbardziej znanych dzieł Oscara Wilde z pewnością zaliczyć należy " Portret Doriana Graya", "Bądźmy poważni na serio", "Mąż idealny" czy " De Profundis".

Życie Oscara Wilde

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde urodził się 16 października 1854 roku w Dublinie jako syn lady Jane Wilde, poetki, która prowadziła jeden z najlepszych i najbardziej znanych salonów literackich stolicy Irlandii, oraz sir Williama Wilde'a, chirurga, okulisty i laryngologa. Matka Oscara tłumaczyła także literaturę niemiecką, publikowała również pod pseudonimem Speranza. Młody Wilde uczył się najpierw w Portora Royal School w Enniskillen, a później w słynnym Trinity College w Dublinie, gdzie zyskał opinię wybitnie uzdolnionego młodego człowieka. Potwierdził ją, studiując w Magdalen College w Oksfordzie. W każdej z tych szkół wyróżniał się osiągnięciami i zdobywał liczne nagrody oraz stypendia. Oscar Wilde był znany ze swojego błyskotliwego humoru oraz daru wysławiania się, a także niewątpliwej ekstrawagancji w obyciu. Ostentacyjnie wręcz obnosił się ze swoimi zwyczajami i zachowaniami - nosił długie włosy, drwił z tradycyjnie męskich zawodów sportowych, a jego pokoje ustrojone były piórami, kwiatami, porcelaną i innymi drobiazgami. W tym czasie właśnie stał się przedstawicielem estetyzmu. Postawa i poglądy Oscara Wilde bywały wyszydzane, ale równocześnie podziwiane i modne. Z czasem pisarz stał się stałym bywalcem salonów oraz sędzią w tematach sztuki. W 1884 roku Wilde ożenił się z Constance Lloyd - para doczekała się dwóch synów, Cyrila i Vyvyana (obydwaj przyjęli potem nazwisko Holland). Pisarz pracował jako dziennikarz (w "Pall Mall Gazette"), a potem również jako wydawca "Woman's World". Przede wszystkim poświęcał się jednak twórczości literackiej. Od momentu wydania powieści "Portret Doriana Graya" (1890) mniej więcej raz na rok publikował pełne satyry komedie, które przyniosły mu uznanie.

Skandale i problemy Oscara Wilde

Oscar Wilde był osobą biseksualną - miał kilku kochanków, wśród których byli między innymi Robert Ross czy lord Alfred Douglas. Ojciec tego drugiego, markiz Queensberry, publicznie znieważył pisarza, zostawiając w klubie notatkę, na której napisał (z błędem): "Mr. Wilde posing as a Somdomite" ("Pan Wilde pozujący jako Sodomita"). W związku z tym Wilde oskarżył go o zniesławienie, przegrał jednak sprawę w sądzie. 6 kwietnia 1895 roku Oscar Wilde został aresztowany i oskarżony o kontakty homoseksualne, ówcześnie będące czynem zakazanym. Sąd skazał go na dwa lata ciężkich robót - wyrok odbywał w więzieniu w Reading. Jego żona zmieniła w tym czasie nazwisko na Constance Holland, zabrała synów i wyjechała z kraju. Pobyt w więzieniu stał się podstawą dla dzieła "De Profundis", autobiograficznego listu-monologu zaadresowanego do Alfreda Douglasa. W całości dzieło to opublikowane zostało po śmierci Wilde'a, w 1905 roku, w wersji ocenzurowanej - w całości dopiero w 1949. Pobyt w Reading sprawił, że pisarz podupadł na zdrowiu, pogorszyła się znacznie także jego sytuacja finansowa. Po wyjściu na wolność pod przybranym nazwiskiem Sebastian Melmoth wyjechał na kontynent, gdzie spędził ostatnie lata życia. Oscar Wilde zmarł 30 listopada 1900 roku w Paryżu, w podrzędnim hotelu D'Alsace, z powodu zapalenia opon mózgowych w wieku zaledwie 46 lat.

Twórczość Oscara Wilde

Pierwszy laur poetycki Oscar Wilde zdobył w czasie studiów w Oksfordzie za swój wiersz "Ravenna". W czasie pracy dziennikarskiej napisał między innymi "Szczęśliwego księcia i inne opowiastki" (1888). Te cudowne bajki przeznaczone dla czytelników w każdym wieku znajdziecie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). W zbiorze znajduje się pięć opowiadań ("Szczęśliwy książę", "Słowik i róża", "Samolubny olbrzym", "Prawdziwy przyjaciel" oraz "Prześwietna petarda"), każde zakończone ważnym morałem. Współcześnie dużą popularnością cieszy się powieść Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya" (1890). Ta skandalizująca historia opowiada o młodym i pięknym Dorianie Grayu, który oglądając swój portret pochopnie wypowiada życzenie, że chciałby za wszelką cenę zachować młodość i urodę. Spełnia się ono - zamiast samego Doriana starzeje się i marnieje jego portret wraz z postępującym zepsuciem moralnym bohatera. Pewnego dnia znużony Gray postanawia zniszczyć obraz... Z początku okrzyknięta skandalem, dziś jest jednym z najważniejszych dzieł angielskiej literatury pięknej i częścią światowego kanonu. Na Woblink czekają na Was ebooki i audiobooki "Portret Doriana Graya" w polskiej oraz angielskiej wersji językowej. Dostępne są tu także inne książki Oscara Wilde'a, takie jak "Upiór domu Canterville'ów", "O duchach" czy "Wakacje wśród duchów", a także anglojęzyczne ebooki "The Importance of Being Earnerst", "The Happy Prince" czy "Intentions".

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!