Patti Smith Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Patti Smith Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Patricia Lee „Patti” Smith urodziła się w 1946 roku. To amerykańska piosenkarka, autorka tekstów piosenek, poetka, pisarka, aktywistka społeczna. Była jedną z prekursorek łączenia muzyki punk rockowej z poezją. Patti Smith uważa się za jedną z najważniejszych artystek XX i XXI wieku oraz za jedną z najważniejszych osobowości w świecie punku i rocka. Ogromną popularność przyniosła jej debiutancka płyta „Horses”. Patti Smith jest laureatką wielu prestiżowych nagród muzycznych i kulturalnych, wielokrotnie była wyróżniana ważnymi odznaczeniami państwowymi. W 2005 otrzymała Order Sztuki i Literatury przyznawany przez ministra kultury Republiki Francuskiej. Kilkakrotnie nominowana była do Nagrody Grammy, za książkę „Poniedziałkowe dzieci” otrzymała National Book Award. Patti Smith nagrała 11 solowych albumów oraz napisała przeszło dziesięć książekwspomnień, tomików poezji oraz esejów. Teksty Patti Smith często oscylują wokół tematyki pacyfistycznej, pokojowej, sprawiedliwości społecznej, równości, związanej z ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi. Tematy te porusza również w swoich książkach, wystąpieniach publicznych oraz wywiadach.

Poniedziałkowe dzieci - autobiograficzna książka Patti Smith

W Polsce ukazało się sześć książek Patti Smith. Pierwszą z nich są „Poniedziałkowe dzieci” – autobiograficzna opowieść o przyjaźni Patti Smith z Robertem Mapplethorpem. Smith opisała historię dwójki młodych, zakręconych artystów, którzy przechodzili drogę inicjacji. Ona – poetka i wokalistka, on – prowokacyjny fotograf. W dwójkę zwiedzali Nowy Jork w poszukiwaniu wrażeń i natchnień artystycznych. Ich młodość zgrała się w czasie z rozkwitem kulturalnym Nowego Jorku – w środowisku brylował Andy Warhol, wokół którego zbierał się krąg utalentowanych artystów alternatywnych i awangardowych – muzyków, malarzy, grafików, wokalistów. Nowy Jork przełomu lat 70. i 80. XX wieku był miejscem, gdzie rock and roll, seksualność i sztuka zderzały się ze sobą, tworząc wybuchową mieszankę. Choć „Poniedziałkowe dzieci” zaczynają się jak piękna opowieść miłosna, to nieubłaganie zmierzają ku tragicznemu zakończeniu – śmierci Roberta Mapplethorpe’a, który zmarł na AIDS.

Za „Poniedziałkowe dzieci” („Just kids”) Smith otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych – National Book Award. Książka „Just kids” przez blisko 40 tygodni znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa.

Obłokobujanie

W 2014 roku ukazała się druga na polskim rynku książka Patti Smith – „Obłokobujanie” w tłumaczeniu Macieja Świerkockiego. To krótka, ale bardzo intymna i emocjonalna książka wokalistki. To prozatorsko-poetycka opowieść o drodze Patti Smith do zostania pełnokrwistą artystką.

Pociąg linii M

W kolejnej książce, „Pociągu linii M”, która ukazała się w Polsce w 2015 roku – dominują sentymenty i melancholia. Patti Smith wspomina swoją młodość, ludzi którzy już odeszli oraz ulubioną kawiarnię, której zamknięciu towarzyszy artystka. Patti Smith opowiada również o książkach, które zrobiły na niej wrażenie, podróżach, swoich pasjach, miłościach oraz rozczarowaniach i błędnych decyzjach, których z perspektywy czasu żałuje.

Najnowszą książką Patti Smith jest „Rok małpy” – literacka kontynuacja „Pociągu linii M”, w którym również dominują wspomnienia i nostalgia. W tym przypadku autorka eksperymentuje z formą, Smith skłania się ku delikatności, oszczędności, skupia się na detalach. To bardzo delikatna, momentami poetycka, momentami oniryczna podróż, w którą autorka zabiera czytelnika. Po raz kolejny Smith otwiera najbardziej intymne szufladki ze swojej biografii, przez co tworzy iluzję przyjaźni na linii autor – czytelnik.

W Polsce ukazały się również dwa tomy tekstów i poezji Patti Smith w znakomitych tłumaczeniach Filipa Łobodzińskiego. Pierwsza z nich to „Tańczę boso”, książka wydana przez Biuro Literackie w limitowanym nakładzie. Wyjątkowa publikacja składa się nie tylko z utworów artystki, ale również z ponadczasowych portretów wykonanych przez Franka Stefankę.

Nie gódź się

Druga zaś to „Nie gódź się” – zbiór większości tekstów piosenek Patti Smith okraszony przeszło dwudziestoma rękopisami i portretami artystki autorstwa Stevena Sebringa. Ponadto publikacja została wzbogacona o komentarze do poszczególnych tekstów, które przygotowali tłumacz oraz artyści współpracujący z Patti Smith.

Książki Patti Smith na Woblinku

Książki Patti Smith znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.