Paul Auster Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Tu i teraz. Listy 2008–2011, Książka | Paul Auster, J. M. Coetzee

    Od lat czytali swoje książki, ale poznali się dopiero w 2008 roku. Mieszkają na dwóch różnych kontynentach, ale łączą ich listy i nieliczne spotkania. Coetzee ostrożnie dobiera słowa i po raz pierwszy odsłania prywatne życie. Auster uwielbia anegdoty i snuje barwne historie. Otwarcie pisze o słabościach i nie kryje swoich odczuć. Choć tak bardzo różnią się od siebie, w listach rozmawiają o wszystkim, co dla nich ważne – począwszy od sportu poprzez kryzys finansowy, filozofię...

Paul Auster Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Paul Auster to wybitny amerykański pisarz, eseista, tłumacz, scenarzysta i reżyser filmowy. Uważany jest za jednego z najważniejszych żyjących amerykańskich autorów. Tłumaczył wiersze francuskich poetów, a oprócz prozy pisał także poezję i eseje. Jego najpopularniejszymi i zarazem najistotniejszymi dziełami są powieści „Szklane miasto”, „Duchy” i „Zamknięty pokój” wydane w latach 1985‒86 i opatrzone wspólnym tytułem „Trylogia nowojorska”.

Paul Auster przyszedł na świat w 1947 roku w Newark w rodzinie żydowskiej ‒ przodkowie pisarza przyjechali do Stanów Zjednoczonych z Polski. Jest absolwentem Columbia University, gdzie studiował komparatystykę oraz literaturę angielską. Przez jakiś czas pracował jako marynarz.

Debiut literacki Austera

Paul Auster swoją literacką karierę zaczął od pisania wierszy i esejów. Pierwszą powieścią jego autorstwa był kryminał „Nieczyste zagranie” opublikowany pod pseudonimem Paul Benjamin. Główny bohater, detektyw Max Klein z Nowego Jorku, próbuje za wszelką cenę rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa mistrza baseballu.

Książki Paula Austera

Paul Auster jest autorem wielu wybitnych, bestsellerowych i wielokrotnie nagradzanych powieści. Pisarz jest związany z Nowym Jorkiem i to miasto stanowi miejsce akcji większości jego dzieł. Często sięga po schemat powieści kryminalnej, ale wykorzystuje go w sposób pastiszowy. Jego najpopularniejsze powieści to „Trylogia nowojorska”, „W kraju rzeczy ostatnich”, „Lewiatan”, „Księga złudzeń”, „Sunset Park” i „4321”.

„Trylogia nowojorska” najpopularniejsze dzieło

„Trylogia nowojorska” to najpopularniejsze dzieło w dorobku literackim Paula Austera, uważane często za esencję twórczości tego pisarza. Na „Trylogię nowojorską” składają się powieści „Szklane miasto” (1985), „Duchy” (1986) i „Zamknięty pokój” (1986). Akcja rozgrywa w zaułkach Nowego Jorku, a bohaterami są samotni ludzie, którzy stają przed detektywistycznym zadaniem. Życie pisarza imieniem Quinn odmienia się po przypadkowo odebranym telefonie. Detektyw Blue jest nieustannie śledzony. Bezimienny biograf wciela się w rolę przyjaciela, który zaginął. Kryminalna zagadka prowadzi do rozważań autora na tematy ogólnoludzkie, a atmosfera każdej z powieści przypomina tę znaną z utworów Kafki.

Paul Auster jako reżyser i scenarzysta

Autor „Trylogii nowojorskiej” jest znany nie tylko w świecie literatury, ale także filmu. W 1995 roku ukazał się film „Dym” w reżyserii Paula Austera i Wayne’a Wanga. To pełna ciepła i optymizmu historia rozgrywająca się w kameralnej brooklyńskiej trafice. Auster wyreżyserował też „Brooklyn Boogie”, „Lulu na moście” oraz „The Inner Life of Martin Frost”. Był członkiem jury Festiwalu Filmowego w Cannes, a także Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Książki Paula Austera w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.