Paul Auster Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paul Auster Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Paul Auster to wybitny amerykański pisarz, eseista, tłumacz, scenarzysta i reżyser filmowy. Uważany jest za jednego z najważniejszych żyjących amerykańskich autorów. Tłumaczył wiersze francuskich poetów, a oprócz prozy pisał także poezję i eseje. Jego najpopularniejszymi i zarazem najistotniejszymi dziełami są powieści „Szklane miasto”, „Duchy” i „Zamknięty pokój” wydane w latach 1985‒86 i opatrzone wspólnym tytułem „Trylogia nowojorska”.

Paul Auster przyszedł na świat w 1947 roku w Newark w rodzinie żydowskiej ‒ przodkowie pisarza przyjechali do Stanów Zjednoczonych z Polski. Jest absolwentem Columbia University, gdzie studiował komparatystykę oraz literaturę angielską. Przez jakiś czas pracował jako marynarz.

Debiut literacki Austera

Paul Auster swoją literacką karierę zaczął od pisania wierszy i esejów. Pierwszą powieścią jego autorstwa był kryminał „Nieczyste zagranie” opublikowany pod pseudonimem Paul Benjamin. Główny bohater, detektyw Max Klein z Nowego Jorku, próbuje za wszelką cenę rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa mistrza baseballu.

Książki Paula Austera

Paul Auster jest autorem wielu wybitnych, bestsellerowych i wielokrotnie nagradzanych powieści. Pisarz jest związany z Nowym Jorkiem i to miasto stanowi miejsce akcji większości jego dzieł. Często sięga po schemat powieści kryminalnej, ale wykorzystuje go w sposób pastiszowy. Jego najpopularniejsze powieści to „Trylogia nowojorska”, „W kraju rzeczy ostatnich”, „Lewiatan”, „Księga złudzeń”, „Sunset Park” i „4321”.

„Trylogia nowojorska” najpopularniejsze dzieło

„Trylogia nowojorska” to najpopularniejsze dzieło w dorobku literackim Paula Austera, uważane często za esencję twórczości tego pisarza. Na „Trylogię nowojorską” składają się powieści „Szklane miasto” (1985), „Duchy” (1986) i „Zamknięty pokój” (1986). Akcja rozgrywa w zaułkach Nowego Jorku, a bohaterami są samotni ludzie, którzy stają przed detektywistycznym zadaniem. Życie pisarza imieniem Quinn odmienia się po przypadkowo odebranym telefonie. Detektyw Blue jest nieustannie śledzony. Bezimienny biograf wciela się w rolę przyjaciela, który zaginął. Kryminalna zagadka prowadzi do rozważań autora na tematy ogólnoludzkie, a atmosfera każdej z powieści przypomina tę znaną z utworów Kafki.

Paul Auster jako reżyser i scenarzysta

Autor „Trylogii nowojorskiej” jest znany nie tylko w świecie literatury, ale także filmu. W 1995 roku ukazał się film „Dym” w reżyserii Paula Austera i Wayne’a Wanga. To pełna ciepła i optymizmu historia rozgrywająca się w kameralnej brooklyńskiej trafice. Auster wyreżyserował też „Brooklyn Boogie”, „Lulu na moście” oraz „The Inner Life of Martin Frost”. Był członkiem jury Festiwalu Filmowego w Cannes, a także Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Książki Paula Austera w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.