Paulo Coelho Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paulo Coelho Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Paulo Coelho de Souza jest brazylijskim powieściopisarzem oraz poetą, członkiem Brazylijskiej Akademii Literatury (od 2022 roku). Książką, która przyniosła mu międzynarodową popularność i uznanie była powieść “Alchemik”. Obok niej Coelho jest autorem wielu innych powieści, w tym takich tytułów jak “Szpieg”, “Zdrada” czy “Walkirie”. Pisarz bywa krytykowany jako twórca operujący stylem zbyt prostym i bezpośrednim, a także chętnie korzystający z wcześniejszych dokonań literackich innych autorów i autorek. Niewątpliwie jednak Paulo Coelho pozostaje jednym z najbardziej znanych współczesnych pisarzy powieści obyczajowych.

Paulo Coelho - brazylijski buntownik

Paulo Coelho urodził się w Rio de Janeiro 24 sierpnia 1947 roku. Już w dzieciństwie złapał literackiego bakcyla - pierwszą nagrodę w tej dziedzinie otrzymał w szkolnym konkursie poetyckim. Choć jego rodzice chcieli, żeby został inżynierem, Paulo miał inny pomysł na swoje życie i otwarcie buntował się przeciwko rodzicielskim planom. Jego ojciec uznał takie zachowanie za objaw choroby psychicznej i trzykrotnie w latach 60. oddawał go do kliniki psychiatrycznej. Niedługo potem Coelho dołączył do grupy teatralnej i zaczął pracować jako dziennikarz. W tamtym okresie działalność teatralna uważana była za siedlisko niemoralności i rozpusty - Paolo został więc po raz czwarty umieszczony w klinice przez zaniepokojonych rodziców. Po jej opuszczeniu jeszcze bardziej zamknął się we własnym, artystycznym świecie. Poproszony przez rodziców o konsultację lekarz jednoznacznie orzekł, że Paolo nie cierpi na żadną chorobę psychiczną i nie powinien być zamykany w szpitalu. Po tym czasie przyszły pisarz wrócił na studia i wydawało się, że jednak pójdzie wyznaczoną mu przez rodziców drogą - wkrótce jednak znów porzucił naukę i wrócił do teatru. Królujący wtedy ruch hipisowski wprowadził nowe trendy i wzorce także w Brazylii rządzącej ówcześnie przez represyjny reżim wojskowy. Paulo Coelho należał do buntowniczych młodych ludzi - nosił długie włosy, nigdy nie miał przy sobie dowodu osobistego, a przez pewien czas brał narkotyki. W tym czasie muzyk i kompozytor Raul Seixas poprosił młodego Coelho o napisanie słów do kilku jego piosenek. Gdy zawierająca je płyta Seixasa odniosła ogromny sukces, Paulo otrzymał pierwsze w swoim życiu duże pieniądze. Współpracował z Seixasem aż do 1976 roku i napisał dla niego ponad 60 utworów.

“Doświadczanie życia” przez Paulo Coelho

Od 1973 roku Paulo Coelho oraz Raul Seixas byli członkami Stowarzyszenia Alternatywnego. Była to mocno antykapitalistyczna organizacja, która broniła praw jednostki i uprawiała czarną magię. Doświadczenia z tego okresu stały się podstawą dla napisanej przez Coelho lata później powieści “Walkirie”. W tym czasie obydwaj panowie publikowali także “Kring-ha” - komiczne ulotki, które nawoływały do większej wolności. Zostały one uznane za działalność wywrotową, a Coelho i Seixas znaleźli się w więzieniu. Muzyka szybko zwolniono, jednak Paulo, podejrzewany o bycie mózgiem operacji drukowania “Kring-ha”, spędził w areszcie więcej czasu. Dwa dni po jego opuszczeniu znów został zatrzymany - tym razem trafił do wojskowego ośrodka tortur, gdzie przetrzymywano go przez kilka dni. Najpewniej uniknął śmierci dzięki udawaniu umysłowo chorego, co potwierdzały jego kilkakrotne wizyty w klinikach psychiatrycznych. Ostatecznie został wypuszczony - doświadczenie to silnie wpłynęło na pisarza, który uznał, że ma już dość takiego rewolucyjnego życia i chce “normalnej” codzienności. Coelho znalazł pracę w wytwórni płytowej PolyGram, gdzie też poznał swoją przyszłą pierwszą żonę.

To z nią w 1977 roku wyjechał do Londynu, gdzie nabył maszynę do pisania i poświęcił się temu zajęciu. Po pewnym czasie, gdy nie odnosił żadnych sukcesów literackich, wrócił do Brazylii i ponownie podjął pracę w wytwórni płytowej, tym razem CBS. Po trzech miesiącach Paulo Coelho porzucił jednak i pracę, i żonę. W 1979 roku spotkał starą znajomą, artystkę Christinę Oiticica, którą poślubił w kolejnym roku i z którą do dziś mieszka we Francji.

“Alchemik” - początek sławy Paulo Coelho

Pierwsza książka Paulo Coelho ukazała się w 1982 roku. Była zatytułowana “Hell Archives” i nie spotkała się ze znaczącym odzewem. Po swojej pielgrzymce do Santiago de Compostela, podjętej w 1986 roku, Coelho napisał powieść “Pielgrzym”, która uznawana jest za właściwy debiut literacki pisarza. Prawdziwą popularność przyniosła mu jednak wydana w 1988 roku książka “Alchemik” (w Polsce po raz pierwszy ukazała się w 1995 roku). Opowiada ona historię pasterza Santiago, który wędruje wraz ze swoim stadem po Andaluzji. Miał on zostać księdzem, ale porzucił tę drogę, by podróżować. Jest także zakochany w pewnej dziewczynie z miasta i miewa powtarzający się sen o skarbie, który zakopany jest gdzieś przy egipskich piramidach. Gdy pewnego dnia przychodzi do miasteczka, by sprzedać wełnę, zachodzi także do Cyganki. Ta mówi mu, że powinien wybrać się na poszukiwanie skarbu do Egiptu i twierdzi, że każdy człowiek ma własną życiową misję - Wielką Legendę - która musi być zrealizowana nawet najwyższym kosztem. Santiago wyrusza więc w podróż. W Afryce jednak niemal natychmiast zostaje okradziony - zaczyna pracę u sprzedawcy kryształów i po jakimś czasie podejmuje decyzję o powrocie. Jednak ostatecznie nie robi tego, ciągle pragnąc wybrać się do Egiptu. Po wielu przygodach, a przede wszystkim spotkaniu tytułowego Alchemika, Santiago uczy się, co to tak naprawdę znaczy żyć i jak wiele warte jest życie. Spotyka także swoją największą miłość, Fatimę. Po dotarciu do piramid odkrywa, że nie ma obok nich żadnego skarbu - i dopiero tam uświadamia sobie, że znalazł go po drodze w osobie swojej wybranki. “Alchemik” Paulo Coelho z czasem stał się międzynarodowym bestsellerem i od tego czasu pisarz tworzy przynajmniej jedną powieść co dwa lata. Niektóre są autobiograficzne (jak “Walkirie” czy “Pielgrzym”), większość pozostaje całkowicie fikcyjna. W dorobku Coelho są także zbiory esejów czy felietonów. Jak dotychczas jego dzieła ukazały się w ponad 170 krajach i zostały przetłumaczone na więcej niż 80 języków, sprzedając się w ponad 320 milionach egzemplarzy.

Książki Paulo Coelho w księgarni internetowej Woblink

Obok “Alchemika” na Woblink znajdziecie wiele książek autorstwa Paulo Coelho. Wśród nich znajdują się “Walkirie”, “Zahir”, “Piąta góra”, “Jedenaście minut”, “Hipis”, “Alef”, “Zwycięzca jest sam” czy “Czarownica z Portobello”. Twórczość Paulo Coelho czeka na Was na Woblink w formatach książek papierowych, ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.