Paulo Coelho Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paulo Coelho Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Paulo Coelho de Souza jest brazylijskim powieściopisarzem oraz poetą, członkiem Brazylijskiej Akademii Literatury (od 2022 roku). Książką, która przyniosła mu międzynarodową popularność i uznanie była powieść “Alchemik”. Obok niej Coelho jest autorem wielu innych powieści, w tym takich tytułów jak “Szpieg”, “Zdrada” czy “Walkirie”. Pisarz bywa krytykowany jako twórca operujący stylem zbyt prostym i bezpośrednim, a także chętnie korzystający z wcześniejszych dokonań literackich innych autorów i autorek. Niewątpliwie jednak Paulo Coelho pozostaje jednym z najbardziej znanych współczesnych pisarzy powieści obyczajowych.

Paulo Coelho - brazylijski buntownik

Paulo Coelho urodził się w Rio de Janeiro 24 sierpnia 1947 roku. Już w dzieciństwie złapał literackiego bakcyla - pierwszą nagrodę w tej dziedzinie otrzymał w szkolnym konkursie poetyckim. Choć jego rodzice chcieli, żeby został inżynierem, Paulo miał inny pomysł na swoje życie i otwarcie buntował się przeciwko rodzicielskim planom. Jego ojciec uznał takie zachowanie za objaw choroby psychicznej i trzykrotnie w latach 60. oddawał go do kliniki psychiatrycznej. Niedługo potem Coelho dołączył do grupy teatralnej i zaczął pracować jako dziennikarz. W tamtym okresie działalność teatralna uważana była za siedlisko niemoralności i rozpusty - Paolo został więc po raz czwarty umieszczony w klinice przez zaniepokojonych rodziców. Po jej opuszczeniu jeszcze bardziej zamknął się we własnym, artystycznym świecie. Poproszony przez rodziców o konsultację lekarz jednoznacznie orzekł, że Paolo nie cierpi na żadną chorobę psychiczną i nie powinien być zamykany w szpitalu. Po tym czasie przyszły pisarz wrócił na studia i wydawało się, że jednak pójdzie wyznaczoną mu przez rodziców drogą - wkrótce jednak znów porzucił naukę i wrócił do teatru. Królujący wtedy ruch hipisowski wprowadził nowe trendy i wzorce także w Brazylii rządzącej ówcześnie przez represyjny reżim wojskowy. Paulo Coelho należał do buntowniczych młodych ludzi - nosił długie włosy, nigdy nie miał przy sobie dowodu osobistego, a przez pewien czas brał narkotyki. W tym czasie muzyk i kompozytor Raul Seixas poprosił młodego Coelho o napisanie słów do kilku jego piosenek. Gdy zawierająca je płyta Seixasa odniosła ogromny sukces, Paulo otrzymał pierwsze w swoim życiu duże pieniądze. Współpracował z Seixasem aż do 1976 roku i napisał dla niego ponad 60 utworów.

“Doświadczanie życia” przez Paulo Coelho

Od 1973 roku Paulo Coelho oraz Raul Seixas byli członkami Stowarzyszenia Alternatywnego. Była to mocno antykapitalistyczna organizacja, która broniła praw jednostki i uprawiała czarną magię. Doświadczenia z tego okresu stały się podstawą dla napisanej przez Coelho lata później powieści “Walkirie”. W tym czasie obydwaj panowie publikowali także “Kring-ha” - komiczne ulotki, które nawoływały do większej wolności. Zostały one uznane za działalność wywrotową, a Coelho i Seixas znaleźli się w więzieniu. Muzyka szybko zwolniono, jednak Paulo, podejrzewany o bycie mózgiem operacji drukowania “Kring-ha”, spędził w areszcie więcej czasu. Dwa dni po jego opuszczeniu znów został zatrzymany - tym razem trafił do wojskowego ośrodka tortur, gdzie przetrzymywano go przez kilka dni. Najpewniej uniknął śmierci dzięki udawaniu umysłowo chorego, co potwierdzały jego kilkakrotne wizyty w klinikach psychiatrycznych. Ostatecznie został wypuszczony - doświadczenie to silnie wpłynęło na pisarza, który uznał, że ma już dość takiego rewolucyjnego życia i chce “normalnej” codzienności. Coelho znalazł pracę w wytwórni płytowej PolyGram, gdzie też poznał swoją przyszłą pierwszą żonę.

To z nią w 1977 roku wyjechał do Londynu, gdzie nabył maszynę do pisania i poświęcił się temu zajęciu. Po pewnym czasie, gdy nie odnosił żadnych sukcesów literackich, wrócił do Brazylii i ponownie podjął pracę w wytwórni płytowej, tym razem CBS. Po trzech miesiącach Paulo Coelho porzucił jednak i pracę, i żonę. W 1979 roku spotkał starą znajomą, artystkę Christinę Oiticica, którą poślubił w kolejnym roku i z którą do dziś mieszka we Francji.

“Alchemik” - początek sławy Paulo Coelho

Pierwsza książka Paulo Coelho ukazała się w 1982 roku. Była zatytułowana “Hell Archives” i nie spotkała się ze znaczącym odzewem. Po swojej pielgrzymce do Santiago de Compostela, podjętej w 1986 roku, Coelho napisał powieść “Pielgrzym”, która uznawana jest za właściwy debiut literacki pisarza. Prawdziwą popularność przyniosła mu jednak wydana w 1988 roku książka “Alchemik” (w Polsce po raz pierwszy ukazała się w 1995 roku). Opowiada ona historię pasterza Santiago, który wędruje wraz ze swoim stadem po Andaluzji. Miał on zostać księdzem, ale porzucił tę drogę, by podróżować. Jest także zakochany w pewnej dziewczynie z miasta i miewa powtarzający się sen o skarbie, który zakopany jest gdzieś przy egipskich piramidach. Gdy pewnego dnia przychodzi do miasteczka, by sprzedać wełnę, zachodzi także do Cyganki. Ta mówi mu, że powinien wybrać się na poszukiwanie skarbu do Egiptu i twierdzi, że każdy człowiek ma własną życiową misję - Wielką Legendę - która musi być zrealizowana nawet najwyższym kosztem. Santiago wyrusza więc w podróż. W Afryce jednak niemal natychmiast zostaje okradziony - zaczyna pracę u sprzedawcy kryształów i po jakimś czasie podejmuje decyzję o powrocie. Jednak ostatecznie nie robi tego, ciągle pragnąc wybrać się do Egiptu. Po wielu przygodach, a przede wszystkim spotkaniu tytułowego Alchemika, Santiago uczy się, co to tak naprawdę znaczy żyć i jak wiele warte jest życie. Spotyka także swoją największą miłość, Fatimę. Po dotarciu do piramid odkrywa, że nie ma obok nich żadnego skarbu - i dopiero tam uświadamia sobie, że znalazł go po drodze w osobie swojej wybranki. “Alchemik” Paulo Coelho z czasem stał się międzynarodowym bestsellerem i od tego czasu pisarz tworzy przynajmniej jedną powieść co dwa lata. Niektóre są autobiograficzne (jak “Walkirie” czy “Pielgrzym”), większość pozostaje całkowicie fikcyjna. W dorobku Coelho są także zbiory esejów czy felietonów. Jak dotychczas jego dzieła ukazały się w ponad 170 krajach i zostały przetłumaczone na więcej niż 80 języków, sprzedając się w ponad 320 milionach egzemplarzy.

Książki Paulo Coelho w księgarni internetowej Woblink

Obok “Alchemika” na Woblink znajdziecie wiele książek autorstwa Paulo Coelho. Wśród nich znajdują się “Walkirie”, “Zahir”, “Piąta góra”, “Jedenaście minut”, “Hipis”, “Alef”, “Zwycięzca jest sam” czy “Czarownica z Portobello”. Twórczość Paulo Coelho czeka na Was na Woblink w formatach książek papierowych, ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!