Paweł Huelle Książki - oprawa lektury szkolne dla dzieci

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paweł Huelle Książki - oprawa lektury szkolne dla dzieci

Paweł Huelle był wyśmienitym polskim pisarzem, absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz zaangażowanym w działalność teatralną i filmową artystą.

Paweł Huelle, czyli autor o wyjątkowej wrażliwości

Twórczość Pawła Huelle trudno oddzielić od jego biografii. Już działalność studencka wydaje się tu istotna – w sierpniu 1980 roku Huelle był jednym z inicjatorów apelu o powołanie niezależnej organizacji studenckiej, a równolegle angażował się w działalność związaną z NSZZ „Solidarność” czy działał jako członek redakcji „Głosu Wolnego” czasopisma wydawanego w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981, autor współpracował z wydawnictwami podziemnymi, nie zaprzestając twórczości.

Warto wspomnieć też o działalności akademickiej autora, który wykładał filozofię na Akademii Medycznej w Gdańsku. Z kolei w latach 1994–1999 zajmował stanowisko dyrektora TVP3 Gdańsk, a w latach 2000. angażował się aktywnie w działanie Teatru Miejskiego w Gdyniu. Na podstawie twórczości Pawła Huelle powstało wiele spektakli teatralnych – do najważniejszych należy zaliczyć Stół (2000), Srebrny deszcz (2000) i Kąpielisko Ostrów (2001). Ta ostatnia sztuka doczekała się też ekranizacji przez Teatr Telewizji TVP w 2004 roku.

Literatura piękna w najlepszym wydaniu

Paweł Huelle poświęcił swoją twórczość głównie Gdańskowi, swojemu rodzinnemu miastu. Jego debiutancka powieść Weiser Dawidek została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad i znalazła swoje miejsce w kanonie literatury polskiej. Warto też dodać, że została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000. roku w filmie pod tytułem Weiser.

O fascynującym talencie Paweł Huelle świadczy również to, że był członkiem Polskiego PEN Clubu i pełnił funkcję wiceprezesa tej organizacji.

Paweł Huelle – książki. Bibliografia

Najważniejsze książki Pawła Huelle to:

  1. Weiser Dawidek (1987)
  2. Opowiadania na czas przeprowadzki (1991)
  3. Wiersze (1994)
  4. Pierwsza miłość i inne opowiadania (1996)
  5. Inne historie (1999)
  6. Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala (2001)
  7. Byłem samotny i szczęśliwy (2002)
  8. Castorp (2004)
  9. Ostatnia Wieczerza (2007)
  10. Opowieści chłodnego morza (2008)
  11. Śpiewaj ogrody (2014)
  12. Ulica świętego Ducha i inne historie (2016)
  13. Talita (2020)

Warto wspomnieć także o tym, że Paweł Huelle był współautorem scenariuszy do kilku filmów:

  • O dwóch takich, co nic nie ukradli (1999)
  • Wróżby kumaka (2005)
  • NZS. Tak się zaczęło… (2005)

Wiele książek Pawła Huelle zostało przetłumaczone na inne języki, w tym niemiecki, litewski, angielski, holenderski, szwedzki, czeski, hiszpański i włoski.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.