Paweł Huelle Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paweł Huelle Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Paweł Huelle był wyśmienitym polskim pisarzem, absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz zaangażowanym w działalność teatralną i filmową artystą.

Paweł Huelle, czyli autor o wyjątkowej wrażliwości

Twórczość Pawła Huelle trudno oddzielić od jego biografii. Już działalność studencka wydaje się tu istotna – w sierpniu 1980 roku Huelle był jednym z inicjatorów apelu o powołanie niezależnej organizacji studenckiej, a równolegle angażował się w działalność związaną z NSZZ „Solidarność” czy działał jako członek redakcji „Głosu Wolnego” czasopisma wydawanego w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981, autor współpracował z wydawnictwami podziemnymi, nie zaprzestając twórczości.

Warto wspomnieć też o działalności akademickiej autora, który wykładał filozofię na Akademii Medycznej w Gdańsku. Z kolei w latach 1994–1999 zajmował stanowisko dyrektora TVP3 Gdańsk, a w latach 2000. angażował się aktywnie w działanie Teatru Miejskiego w Gdyniu. Na podstawie twórczości Pawła Huelle powstało wiele spektakli teatralnych – do najważniejszych należy zaliczyć Stół (2000), Srebrny deszcz (2000) i Kąpielisko Ostrów (2001). Ta ostatnia sztuka doczekała się też ekranizacji przez Teatr Telewizji TVP w 2004 roku.

Literatura piękna w najlepszym wydaniu

Paweł Huelle poświęcił swoją twórczość głównie Gdańskowi, swojemu rodzinnemu miastu. Jego debiutancka powieść Weiser Dawidek została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad i znalazła swoje miejsce w kanonie literatury polskiej. Warto też dodać, że została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000. roku w filmie pod tytułem Weiser.

O fascynującym talencie Paweł Huelle świadczy również to, że był członkiem Polskiego PEN Clubu i pełnił funkcję wiceprezesa tej organizacji.

Paweł Huelle – książki. Bibliografia

Najważniejsze książki Pawła Huelle to:

  1. Weiser Dawidek (1987)
  2. Opowiadania na czas przeprowadzki (1991)
  3. Wiersze (1994)
  4. Pierwsza miłość i inne opowiadania (1996)
  5. Inne historie (1999)
  6. Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala (2001)
  7. Byłem samotny i szczęśliwy (2002)
  8. Castorp (2004)
  9. Ostatnia Wieczerza (2007)
  10. Opowieści chłodnego morza (2008)
  11. Śpiewaj ogrody (2014)
  12. Ulica świętego Ducha i inne historie (2016)
  13. Talita (2020)

Warto wspomnieć także o tym, że Paweł Huelle był współautorem scenariuszy do kilku filmów:

  • O dwóch takich, co nic nie ukradli (1999)
  • Wróżby kumaka (2005)
  • NZS. Tak się zaczęło… (2005)

Wiele książek Pawła Huelle zostało przetłumaczone na inne języki, w tym niemiecki, litewski, angielski, holenderski, szwedzki, czeski, hiszpański i włoski.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.