Paweł Huelle Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paweł Huelle Powieści i lektury - książki, ebooki i audiobooki

Paweł Huelle był wyśmienitym polskim pisarzem, absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz zaangażowanym w działalność teatralną i filmową artystą.

Paweł Huelle, czyli autor o wyjątkowej wrażliwości

Twórczość Pawła Huelle trudno oddzielić od jego biografii. Już działalność studencka wydaje się tu istotna – w sierpniu 1980 roku Huelle był jednym z inicjatorów apelu o powołanie niezależnej organizacji studenckiej, a równolegle angażował się w działalność związaną z NSZZ „Solidarność” czy działał jako członek redakcji „Głosu Wolnego” czasopisma wydawanego w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981, autor współpracował z wydawnictwami podziemnymi, nie zaprzestając twórczości.

Warto wspomnieć też o działalności akademickiej autora, który wykładał filozofię na Akademii Medycznej w Gdańsku. Z kolei w latach 1994–1999 zajmował stanowisko dyrektora TVP3 Gdańsk, a w latach 2000. angażował się aktywnie w działanie Teatru Miejskiego w Gdyniu. Na podstawie twórczości Pawła Huelle powstało wiele spektakli teatralnych – do najważniejszych należy zaliczyć Stół (2000), Srebrny deszcz (2000) i Kąpielisko Ostrów (2001). Ta ostatnia sztuka doczekała się też ekranizacji przez Teatr Telewizji TVP w 2004 roku.

Literatura piękna w najlepszym wydaniu

Paweł Huelle poświęcił swoją twórczość głównie Gdańskowi, swojemu rodzinnemu miastu. Jego debiutancka powieść Weiser Dawidek została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych powieści ostatnich dekad i znalazła swoje miejsce w kanonie literatury polskiej. Warto też dodać, że została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000. roku w filmie pod tytułem Weiser.

O fascynującym talencie Paweł Huelle świadczy również to, że był członkiem Polskiego PEN Clubu i pełnił funkcję wiceprezesa tej organizacji.

Paweł Huelle – książki. Bibliografia

Najważniejsze książki Pawła Huelle to:

  1. Weiser Dawidek (1987)
  2. Opowiadania na czas przeprowadzki (1991)
  3. Wiersze (1994)
  4. Pierwsza miłość i inne opowiadania (1996)
  5. Inne historie (1999)
  6. Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala (2001)
  7. Byłem samotny i szczęśliwy (2002)
  8. Castorp (2004)
  9. Ostatnia Wieczerza (2007)
  10. Opowieści chłodnego morza (2008)
  11. Śpiewaj ogrody (2014)
  12. Ulica świętego Ducha i inne historie (2016)
  13. Talita (2020)

Warto wspomnieć także o tym, że Paweł Huelle był współautorem scenariuszy do kilku filmów:

  • O dwóch takich, co nic nie ukradli (1999)
  • Wróżby kumaka (2005)
  • NZS. Tak się zaczęło… (2005)

Wiele książek Pawła Huelle zostało przetłumaczone na inne języki, w tym niemiecki, litewski, angielski, holenderski, szwedzki, czeski, hiszpański i włoski.

Co znajdziesz w kategorii: Powieści i lektury

„Powieści i lektury” to bardzo szeroka kategoria, w której zawierają się zarówno utwory wchodzące w skład ustalonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kanonu obowiązujących lektur szkolnych, jak i książki należące do niezwykle obszernego gatunku, jakim jest powieść. Lista lektur obowiązkowych i uzupełniających dla szkół ciągle się zmienia. Do kategorii „Powieści i lektury” należą nie tylko najbardziej cenione utwory tworzące świadomość kulturową nowych pokoleń, uczące historii i tradycji, ale także pozycje nowe, odpowiadające potrzebom młodego czytelnika i przez to bardziej dla niego atrakcyjne. Oprócz książek wymaganych przez szkoły znaleźć tu można również bardzo szeroką ofertę powieści przeznaczonych dla dzieci, młodzieży czy też „młodych dorosłych” (Young Adult). W związku z tym w kategorii „Powieści i lektury” w serwisie Woblink.com znajduje się klasyka literatury dziecięcej – magiczna „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, uwielbiany również przez dorosłych „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego czy niezwykle zabawna „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Znaleźć tu można także pozycje dla trochę starszych uczniów, czyli m.in. dramaty Williama Szekspira, powieści Henryka Sienkiewicza, poezje Adama Mickiewicza. Nie brakuje bestsellerowej serii brytyjskiej pisarki J.K. Rowling o Harrym Potterze, popularnych cykli Ricka Riordana o bogach greckich („Percy Jackson i bogowie olimpijscy”), egipskich („Kroniki rodu Kane”) i nordyckich („Magnus Chase i bogowie Asgardu”) czy głośnej książki „Cudowny chłopak” R.J. Palacio, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem z Julią Roberts i Owenem Wilsonem.