Paweł Lisicki Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paweł Lisicki Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Paweł Lisicki to polski dziennikarz, publicysta, eseista i tłumacz literacki. W swoich publikacjach zajmuje się przede wszystkim problematyką wiary oraz historią i współczesną sytuacją Kościoła rzymsko-katolickiego. Lisicki związany jest z polską prasą konserwatywną i prawicową – od 1993 roku związany był z gazetą „Rzeczpospolita”, w której od 2000 roku kierował działem opinii, w latach 2004-2005 był zastępcą redaktora naczelnego, a później przez pięć lat redaktorem naczelnym dziennika. Jest współzałożycielem, a w latach 2011-2012 także redaktorem naczelnym, tygodnika „Uważam Rze”, potem zaś miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Od 2013 roku jest redaktorem naczelnym oraz współwydawcą czasopisma „Do Rzeczy”. Wiele z jego książek uznawanych jest za kontrowersyjne, Lisicki podejmuje bowiem w nich dość często tematy głośne, co do których bezkompromisowo wyraża swoje jednoznaczne poglądy.

Życiorys Pawła Lisieckiego

Paweł Andrzej Lisicki urodził się 20 września 1966 roku w Warszawie. Maturę zdawał w XLI Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Warszawie, po której rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był tam członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a w 1988 roku członkiem jawnego Komitetu Założycielskiego NZS Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach, w latach 1991-1993, był dziennikarzem „Życia Warszawy”, skąd przeniósł się do dziennika „Rzeczpospolita”. Po ujawnieniu tzw. listy Wildsteina sprzeciwiał się zwolnieniu Bronisława Wildsteina z pracy i tym samym wszedł w konflikt z ówczesnym redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”, Grzegorzem Gaudenem. W roku 2005 odszedł z redakcji i przeniósł się do zespołu, który przygotowywał nowy dziennik pod kierownictwem Michała Sokołowa. W nowej „Rzeczpospolitej” sprawował funkcję redaktora naczelnego przez pięć lat, by w 2011 roku zacząć kierować zespołem tygodnika „Uważam Rze”. Od stycznia 2013 roku stał się współwydawcą oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Do Rzeczy”. W czasie swojej kariery dziennikarskiej publikował m.in. w „Fakcie”, „Dzienniku”, „Gazecie Wyborczej”, „Wprost”, „Znaku” czy „Frondzie”. Między rokiem 2016 a 2020 był jednym z prowadzących „Salon polityczny Trójki” w porannym paśmie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Był także regularnym uczestnikiem takich programów telewizyjnych jak „Loża prasowa” czy „Minęła dwudziesta”.

Paweł Lisicki został odznaczony kilkoma nagrodami i wyróżnieniami m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2010 roku, Główną Nagrodą Wolności Słowa przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w roku 2016 (za książkę „Krew na naszych rękach?”) czy Feniksem 2019 w kategorii „Kościół wobec współczesności” (za wywiad-rzekę z kard. Gerhardem Müllerem zatytułowany „Chrystus jest zawsze nowoczesny”).

Twórczość literacka Lisieckiego

Na rynku wydawniczym Paweł Lisicki zadebiutował w roku 1995. „Nie-ludzki Bóg” był zbiorem esejów poświęconych zagadnieniu Absolutu (jego istnienia lub braku) w twórczości wybranych znaków poetów i prozaików. Została ona dobrze przyjęta przez krytykę oraz środowisko literackie. Spory sukces odniosła także druga publikacja Lisieckiego, „Doskonałość i nędza”, za którą otrzymał on Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego w 1998 roku. Wśród pozycji, które wyszły spod pióra Pawła Lisieckiego wymienić należy takie tytuły jak: „Luter. Ciemna strona rewolucji”, „Wiosna Kościoła, która nie nadeszła”, „Czy Jezus jest Bogiem? Od judaizmu do chrześcijaństwa” czy „Grób rybaka”. Jedną z najnowszych pozycji jest „Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu”. Lisicki podejmuje w nim zagadnienie współczesnego podejścia do dogmatów – argumentuje, że rozluźnienie w tej kwestii skutkuje zachwianiem się autorytetu oraz władzy Kościoła, a tym samym jego roli jako nauczyciela i przewodnika. Autor wyraża w książce przekonanie, że odejście od zasady dogmatycznej powoduje, że Kościół rzymsko-katolicki zaczyna być poddanym tyranii współczesności, celebrytyzmu, a przestaje być Kościołem walczącym, skupionym na głoszeniu bezwzględnej prawdy o Bogu.

Z kolei w książce „Kto fałszuje Jezusa?” Lisicki próbuje zidentyfikować wrogów Kościoła, którzy próbują go zniszczyć poprzez głoszenie fałszywych przekonań o świecie. Autor poszukuje otaczających w jego opinii Kościół ideologii, które tworzą krzywdzące stereotypy na temat chrześcijaństwa rzymsko-katolickiego. Analizuje twórczość czołowych światowych ateistów, w tym Davida Randa i Richarda Dawkinsa, poszukując w różnych miejscach źródeł ruchu, który wedle niego niszczy chrześcijańskie dziedzictwo oraz tradycję.

Wiele książek autorstwa Pawła Lisickiego uznawanych jest w niektórych środowiskach za bardzo kontrowersyjne. Dużą burzę wywołała wydana w 2018 roku książką „Epoka Antychrysta” będąca powieścią z zakresu political fiction – nie tylko z racji wątpliwych zdaniem niektórych krytyków tez, ale także zawarciu w niej sporej dozy brutalnych scen. Bezkompromisowa postawa Pawła Lisieckiego w kwestii podstaw funkcjonowania Kościoła rzymsko-katolickiego nierzadko spotyka się ze sprzeciwem także w środowisku twórców związanych z tymże Kościołem.

Zarówno powieść, wywiady-rzeki, jak i eseje Pawła Lisieckiego znajdziecie na Woblinku – w formie książek papierowych oraz ebooków.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.