Paweł Pieniążek Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paweł Pieniążek Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Paweł Pieniążek jest urodzonym w 1989 roku dziennikarzem oraz korespondentem wojennym. Tłumaczył teksty Serhija Żadana, Andrija Bondara, Natalki Śniadanko czy Jarosława Hrycaka. Ma na swoim koncie m.in. książki: „Wojna, która nas zmieniła”, „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” oraz „Pozdrowienia z Noworosji”. Wstęp do przekładu tej ostatniej, w wersji przeznaczonej na rynek amerykański, napisał sam profesor Timothy Snyder. Książka „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” została z kolei nominowana do nagrody Grand Press dla Książki Reporterskiej Roku.

Pieniążek był dwukrotnie nominowany do nagrody MediaTory, której laureatem został w 2019 roku za relację z pogrążonej w wojnie Syrii (kategoria NawigaTOR), a także do Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody „Ambasador Nowej Europy”.

Co warto wiedzieć o Pawle Pieniążku?

Paweł Pieniążek ukończył ukrainistykę (licencjat) oraz studia euroazjatyckie na Uniwersytecie Warszawskim. Jest stypendystą Poynter Fellowship in Journalism na Uniwersytecie Yale. Był redaktorem czasopisma „Nowa Europa Wschodnia”, a później „New Eastern Europe”. Jest związany na stałe z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz „Informacyjną Agencją Radiową Polskiego Radia S.A.”. Jego teksty można było również przeczytać m.in. na łamach „Polityki”, „Newsweeka”, „Gazety Wyborczej”, „Wprostu”, „Ukrajińskiego Żurnala” oraz na portalu „Krytyki Politycznej”. Relacjonował protesty w Rosji, wydarzenia na ukraińskim Majdanie, wojnę na Donbasie. Jako korespondent grupy reporterskiej Outsiders był świadkiem kryzysu uchodźczego i walki irackich Kurdów z Państwem Islamskim. Dotarł na miejsce katastrofy samolotu linii Malaysia Airlines 17 jako jeden z pierwszych dziennikarzy.

Paweł Pieniążek w księgarnii internetowej Woblink

W Woblinku znajdziecie dwie książki autora, „Jednostka, zło, historia w myśli Rousseau ” oraz „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” w formacie ebooka lub książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.