Paweł Reszka Książki - oprawa twarda

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Płuczki W poszukiwaniu żydowskiego złota, Książka | Paweł Reszka

    Ona: - Czy chodzenie tam to był grzech? Jak one już były martwe a tu bida była, to nie jest grzech. Tak se myślę. A pan myśli, że to był grzech, rąbać te ciała, szukać tam grosza jakiegoś? Ja: - To ludzie byli. Ona: - Ale nieżywe. To nie były incydenty ale proceder, który, niemal na masową skalę, trwał przez lata. Na terenie byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, w mogiłach setek tysięcy ofiar mieszkańcy pobliskich wsi i przyjezdni prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydo...

    Promocja
    okładka Białe płatki, złoty środek Historie rodzinne, Książka | Paweł Reszka

    Nie mówię do niego czule, ale w środku tak o nim myślę Zbiór wstrząsających reportaży laureata nagrody Kapuścińskiego i autora głośnych „Płuczek”, które znalazły się m.in. w finale Nagrody Literackiej Nike. Poruszające losy matek, ojców i dzieci wciągniętych w wielkie i kameralne polskie piekła. To historie, ułożone z bezlitosną reporterską precyzją i jednocześnie wielką wrażliwością, z tropów i śladów wydobytych z prokuratur, akt sądowych, zeznań i opowieści. Oblicza polskie...

Paweł Reszka Książki - oprawa twarda

Paweł Piotr Reszka urodził się w 1977 roku. To polski dziennikarz, reportażysta, publicysta, autor cenionych książek non-fiction. Reszka od wielu lat związany jest z redakcją „Gazety Wyborczej”. Reszka jest laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „Diabeł i tabliczka czekolady”. Ponadto nakładem wydawnictwa Agora ukazały się dwie jego książki – „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” oraz „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne”.

Paweł Piotr Reszka ukończył historię na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie ukończył studia podyplomowe na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat Reszka związany jest lubelskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. W trakcie swojej pracy dziennikarskiej dwukrotnie nominowany był do Grand Press, jednej z najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce. Ponadto nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Diabeł i tabliczka czekolady - debiutancki zbiór reportaży Pawła Reszki

W 2015 roku ukazał się debiutancki zbiór reportaży Pawła Piotra Reszki pt. „Diabeł i tabliczka czekolady”. Reportażysta przedstawia w niej Polskę magiczną, ale bez fikcji. W reportażu znajdują się teksty o dziewicy, która dała się uwieść Chrystusowi, o blokadzie seksualnej w Lublinie, o dawcach organów, a także leczeniu z homo na hetero. Zbiór „Diabeł i tabliczka czekolady” spotkał się z bardzo dobrym odbiorem czytelników i krytyków. W 2016 roku Paweł Piotr Reszka otrzymał ze tę książkę Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wcześniej tę nagrodę otrzymali tacy autorzy jak Swietłana Aleksijewicz, Jean Hatzfeld, Ed Vuilliamy i Liao Yiwu.

Płuczki

„Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” to kolejna głośna książka Reszki wydana przez Agorę. Tym razem autor spisuje opowieści rodzinne o przekopywaniu powojennych żydowskich grobów w poszukiwaniu drogocennych rzeczy. Reszka nie opisuje incydentów, tylko zaawansowany proceder, który na masową skalę trwał przez wiele lat po zakończeniu wojny. Na terenach byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu oraz w setkach mogił, w których zakopane zostały zwłoki dziesiątek tysięcy ludzi – mężczyźni, kobiety i ich dzieci prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. Znalezione w ziemi prochy zmieszane z błotem przepłukiwali w rzekach lubi specjalnie przygotowanych dołach, tzw. płuczkach. Paweł Piotr Reszka szuka odpowiedzi na pytania dotyczące granic człowieczeństwa oraz ludzkich motywacji związanych z chęcią wzbogacenia się. Autor pisze o potokach ludzi, którzy dali się ponieść „gorączce żydowskiego złota”.

Za książkę „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Paweł Piotr Reszka nominowany był do Nagrody Literackiej Nike, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii eseju.

Białe płatki, złoty środek

W swojej najnowszej książce Paweł Piotr Reszka na warsztat bierze poruszające losy matek, ojców i dzieci wciągniętych w różnego rodzaju traumatyczne relacje i sytuacje. Bazując na intymnych opowieściach, aktach sądowych, zeznaniach, dokumentach wydobytych z prokuratury, Reszka snuje opowieść o dramatach kryjących za drzwiami wielu polskich domów. Autor rozmawia z dzieciobójczyniami, kobietami przez wiele lat maltretowanymi przez partnerów i mężów, sprawcami brutalnych morderstw. Głos zabierają zarówno ludzie, którzy nie przyznają się do winy, którzy nie mają poczucia winy, jak i ofiary, śledczy, świadkowie dramatycznych wydarzeń. „Białe płatki, złoty środek” to zbiór niezwykle wstrząsających historii rodzinnych.

Książki Pawła Piotra Reszki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Pawła Piotra Reszki w formie papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.