Paweł Smoleński Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paweł Smoleński Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Paweł Smoleński, reporter, publicysta, dziennikarz, autor lub współautor blisko trzydziestu książek, urodził się w 1959 roku. W 1989 roku rozpoczął współpracę z „Gazetą Wyborczą”. Specjalizuje się w pisaniu o Bliskim Wschodzie – głównie Izraelu i Palestynie, choć na swoim koncie ma również książki o krajach afrykańskich i Polsce. Jest autorem nie tylko reportaży, ale również książek o tematyce politologicznej. W okresie PRL-u współpracował z gazetami drugiego obiegu używając wówczas pseudonimu Tomasz Jerz. Pisał także dla emigracyjnego paryskiego pisma „Kultura”. Ogromną sławę w świecie dziennikarstwa przyniosła mu publikacja artykułu „Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika”. Artykuł opisujący tzw. aferę Rywina pojawił się na łamach „Gazety Wyborczej”. Autor był jednym ze świadków w czasie procesu. Paweł Smoleński jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego za „Pochówek dla rezuna”. Za teksty o Iraku dostał Nagrodę im. Kurta Schorka. W 2012 roku za całokształt pracy dziennikarskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dorobek literacki Pawła Smoleńskiego

Paweł Smoleński debiutował w 1989 roku książką „Pokolenie kryzysu”, która ukazała się dzięki Instytutowi Literackiemu w Paryżu. Pięć lat później premierę miała jego druga książka pt. „Salon Patriotów”. W 1997 opublikował „Opowieści amerykańskie”, efekt reporterskiej podróży po Stanach Zjednoczonych. Smoleński rozmawiał z farmerami, z kierowcami potężnych ciężarówek, strażnikami pracującymi na granicy z Meksykiem, miłośnikami rodeo, mormonami, homoseksualistami. W 2001 roku na rynku pojawiła się pierwsza książka Smoleńskiego pod szyldem Wydawnictwa Czarne, z którym autor współpracuje do dziś. „Pochówek dla rezuna” to książka do której wstęp napisał sam Ryszard Kapuściński, podejmująca niełatwe stosunki polsko-ukraińskie. W reportażu Smoleński pisze o Wołyniu, Banderze, AK, OUN, UPA, Łemkach, Polakach, Ukraińcach, grekokatolikach, prawosławnych i rzymskich katolikach. W 2004 roku, nakładem Wydawnictwa Świat Książki, ukazała się książka „Piekło w raju”. Ty razem reporter skierował swoje oczy ku Irakowi. 2004 rok przyniósł czytelnikom Pawła Smoleńskiego jedną z najważniejszych, wielokrotnie wznawianych książek – „Izrael już nie frunie”. To zbiór przeszło dwudziestu krótkich reportaży poświęconych Izraelowi – Smoleński pisze tu m.in. o kobietach, o likwidacji żydowskich osiedli, o kibicach, o murze oddzielającym Izrael od terytoriów palestyńskich, o chasydach, o podziałach, a także o współczesnych izraelskich pisarzach. Kolejne książki Smoleńskiego to „Powiatowa rewolucja moralna” (2009), “Bedzies wisioł za cosik” (2010), „Arab strzela, Żyd się cieszy” (2012), „Bałagan. Alfabet Izraelski” (2012), „Kruca fuks. Alfabet góralski” (2013).

Oczy zasypane piaskiem - reportaż o konflikcie izraelsko-palestyńskim

W 2014 roku ukazała się kolejna głośna książka Smoleńskiego pt. „Oczy zasypane piaskiem”. To reportaż o konflikcie izraelsko-palestyńskim. W celu jego napisania reportażysta odwiedził najbardziej newralgiczne miejsca konfliktu – Jerozolimę, Strefę Gazy i wioski na Zachodnim Brzegu. W tym samym roku, również Wydawnictwo Czarne, wydało zapis rozmowy Smoleńskiego z Jurijem Andruchowyczem pt. „Szcze ne wmerła i nie umrze”. Dwa lata później ukazał się reportaż „Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie”, owoc podróży do Iraku i Kurdystanu, które autor odbył na przestrzeni dziesięciu lat przed napisaniem książki. To książka o Kurdach, o których w Polsce nadal niewiele wiemy. W tym samym roku ukazał się kolejny reportaż poświęcony Bliskiemu Wschodowi - „Wieje szarkijja” - opowieść o Beduinach zamieszkujących pustynię Negew, Beduinach zepchniętych przez Izrael na najniższy szczebel drabiny społecznej. Rząd konsekwentnie kwestionuje ich prawo do ziemi, przyznane jeszcze przez władze osmańskie i potwierdzone przez mandat brytyjski. Obecny plan zagospodarowania pustyni Negew przez izraelski rząd zakłada masowe i przymusowe wysiedlenia Beduinów, w tym wyburzenie ich domów i osiedli.

Syrop z piołunu książka o relacjach polsko-ukraińskich

W 2017 roku Paweł Smoleński swoje oczy ponownie skierował w stronę relacji polsko-ukraińskich. „Syrop z piołunu” to książka poświęcona akcji „Wisła”, czyli przesiedleniom ludności ukraińskiej z terenów Polski po 1947 roku. Kolejną szalenie interesującą książką Smoleńskiego, napisaną we współpracy z Bartłomiejem Kurasiem, jest wydany w 2017 roku „Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk”, czyli opowieść o Goralenvolk, czyli blisko 20 procentach ludności Podhala, która w czasie II wojny światowej dostała kenkarty z literką „G”. Byli to ludzie, którzy opowiedzieli się za teorią niemieckich naukowców, którzy twierdzili, że górale to w istocie Germanie rozpuszczeni w słowiańskim żywiole.

Królowe Mogadiszu

W maju 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się kolejna książka Smoleńskiego pt. „Królowe Mogadiszu”. Tym razem reportażysta udał się Somalii, którą od przeszło dwudziestu pięciu lat trawi brutalna wojna, która sterroryzowana jest licznymi atakami samobójczymi. W związku z tym najbardziej cierpią zwykli ludzie – przede wszystkim kobiety i dzieci. W kraju od wielu lat panuje klęska głodu. W tak długo przeciągającym się konflikcie, ludzie stracili nadzieję na zmianę.

Warto również wspomnieć o niezwykle wnikliwym reportażu o konflikcie pomiędzy Izraelem, a Palestyną - „Wnuki Jozuego”, czyli powrót na Bliski Wschód. Autor pisze o nim bezstronnie i przedstawia relacje ludzi będących jego częścią. Co ciekawe, Smoleński zauważa, że na Zachodnim Brzegu opowieści biblijne mają dokładnie takie samo znaczenie dla ludzi, co prasowe doniesienia. Słowa Księgi dla coraz większej ilości osób stają się argumentem w konflikcie dotyczącym roszczeń o prawa do ziemi obiecanej.

Najnowsza książka Pawła Smoleńskiego - Czerwony śnieg na Etnie

Najnowsza książka Pawła Smoleńskiego, napisana wspólnie z Jarosławem Mikołajewskim, ukazała się w marcu 2021 roku. „Czerwony śnieg na Etnie” to wyjątkowy duet reportersko-poetycki w opowieści o Sycylii – sycylijskim świecie i duszy. Reporterska wnikliwość Smoleńskiego łączy się z poetycką czułością i miłością do Włoch Mikołajewskiego, dzięki czemu powstał barwny portret wyspiarskiej rzeczywistości.

Książki Pawła Smoleńskiego – „Izrael już nie frunie”, „Czerwony śnieg na Etnie”, „Syrop z popiołu”, „Wnuki Jozuego”, „Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie”, „Syrop z piołunu”, „Pochówek dla rezuna”, „Królowe Mogadiszu”, „Krzyżyk niespodziany”, „Wieje szarkijja”, „Oczy zasypane piaskiem”, „Irak. Piekło w raju” – znajdziecie w formie ebooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Kryminał i Sensacja

Czym są książki sensacyjne? 

Książki sensacyjne są z nami nie od dziś - już w średniowieczu, kiedy królowały romanse rycerskie, wciągające, pełne intryg fabuły były niezwykle popularne. Obecnie ebooki należące do tego gatunku są niezmiennie jednymi z najchętniej czytanych nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Książki sensacyjne pełne są wartkiej, pełnej zwrotów akcji fabuły oraz częstych wątków kryminalnych. Dodatkowo napisane są przystępnym, często lekkim językiem, który sprawia, że jesteśmy w stanie spędzić długie godziny, podążając za kolejnymi odkryciami i niespodziewanymi wydarzeniami w życiu bohaterów. Choć niektórzy uważają książki sensacyjne za mało ambitną literaturę, której celem jest przede wszystkim dostarczenie emocji i silnych wrażeń, trudno się z tą opinią w pełni zgodzić. Często sięgają one także po political fiction, tworząc nieistniejące w realnym życiu scenariusze oparte na napięciach i rozgrywkach politycznych. 

Najlepsze ebooki sensacyjne

Powieści sensacyjne z najwyższej półki potrafią zaskoczyć czytelnika na każdym kroku, wciągają w tajemnicę oraz wielowątkowe fabuły osadzone w realistycznym świecie pozbawionym wątków fantastycznych. Do takich historii należy chociażby seria powieści autorstwa Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa, która składa się z tomów “Mentalista” oraz “Kult”. W pierwszej części policja zostaje wezwana do mocno nietypowego znaleziska - skrzyni ze zwłokami młodej kobiety, która przebita jest mieczami. Brutalne morderstwo czy nieudana magiczna sztuczka? Prowadząca śledztwo inspektor Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera, mentalistę, który jest ekspertem od mowy ciała oraz świata iluzji. Wspólnie szybko udaje im się odnaleźć wcześniejszą, bardzo podobną sprawę, co prowadzi do wniosku, że mają do czynienia z seryjnym mordercą. Tym bardziej więc muszą się spieszyć, by powstrzymać go, nim pojawią się kolejne ofiary… 

Innym przykładem wciągającej serii powieści sensacyjnych jest kultowy już cykl “ Jack Reacher Lee Childa - ponad dwadzieścia tomów historii związanych z życiem emerytowanego majora żandarmerii wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych, który wychowywał się i uczył całe życie w bazach wojskowych. Służył w 110. Specjalnej Jednostce Dochodzeniowej, gdzie zajmował się szczególnie wymagającymi sprawami żołnierzy Armii Amerykańskiej. Kiedy odszedł z wojska, Reacher rozpoczął życie jako włóczęga, a przez wrodzoną ciekawość często pakował się w różne intrygi, pościgi oraz tajemnice. Jack Reacher mierzy się z kolejnymi wyzwaniami i zagadkami, a także niejednym fałszywym oskarżeniem. Na serię składają się tytuły: "Poziom śmierci", "Umrzeć próbując" (także znane jako "Uprowadzony"), "Wróg bez twarzy", "Podejrzany", "Echo w płomieniach", "Bez pudła", "Siła perswazji", "Nieprzyjaciel", “Jednym strzałem”, "Bez litości", "Elita zabójców", "Nic do stracenia", "Jutro możesz zniknąć", "61 godzin", "Czasami warto umrzeć", "Ostatnia sprawa", "Poszukiwany", “Nigdy nie wracaj”, "Sprawa osobista", "Zmuś mnie", "Sto milionów dolarów", "Adres nieznany" oraz "Nocna runda". Znajdziecie je wszystkie na Woblink - czekają na Was jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Jak odróżnić kryminał od sensacji? 

Czasami pojawia się poważny dylemat - czy mamy do czynienia z sensacją, czy z kryminałem? Granice pomiędzy tymi dwoma gatunkami bywają bardzo nieostre, postaramy się jednak pomóc. Obydwa opierają się na niespodziewanych rozwiązaniach fabularnych, jednak kryminał odróżnia od sensacji przede wszystkim fakt, że jego głównym wątkiem niezmiennie pozostaje zbrodnia, której zagadkę próbują z reguły rozwiązać bohaterowie powieści. Kryminały są zatem bardziej oparte na rozważaniach dotyczących sensu życia, wartości czy ludzkich działań niż doświadczeń zmysłowych, które z kolei są głównym elementem wyróżniającym literaturę sensacyjną. Tutaj czytelnik aktywnie zaangażowany jest przede wszystkim w odczuwanie fizycznych doświadczeń, jakich doświadczają zaprezentowani w książce ludzie. Wszystko dzieje się tam dynamicznie, znacznie mniej niż w kryminale jest tu także skupienia na wyglądzie bohaterów czy opisach miejsc, a racjonalnie zbudowana zagadka rozwiązuje się wraz z końcem historii. To oczywiście dzieje się także w kryminałach, tu jednak dość często zakończenie ma gorzki smak - choć zabójca zostaje odnaleziony, nie przynosi to upragnionej satysfakcji i zadośćuczynienia. Tak dzieje się chociażby w klasycznych już kryminałach noir autorstwa Raymonda Chandlera, takich jak “Wysokie okno”, “Głęboki sen” czy “Żegnaj laleczko”, które znajdziecie na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do jednych z najbardziej uznanych autorów polskich kryminałów należą z pewnością Katarzyna Bonda (“Urodzony morderca”, “Do cna”, seria “Cztery żywioły Saszy Załuskiej”) oraz Remigiusz Mróz ( seria z Joanną Chyłką, "Widmo Brockenu ", "Langer"), którzy od wielu lat zajmują najwyższe miejsca na listach bestsellerowych powieści. Z kolei kryminały retro, osadzone w przeszłości, tworzy w Polsce chociażby Marek Krajewski - do nich należy jego seria powieści Eberhardzie Mocku, na którą składają się między innymi “Śmierć w Breslau”, “Mock. Golem” czy “Błaganie o śmierć”. 

Jakie są typy kryminałów?

Szukacie czegoś z dreszczykiem, a przy tym dużą dawką humoru? Komedie kryminalne to coś dla Was! Sięgnijcie po książki autorstwa Maryli Szymiczkowej - pod tym pseudonimem kryją się pisarze Jacek Denhel oraz Piotr Tarczyński. Stworzone przez nich powieści to także kryminały retro, które opowiadają o licznych zagadkach kryminalnych, które rozwiązuje fikcyjna krakowska profesorowa Zofia Szczupaczyńska. Wśród dzieł Marii Szymiczkowej znajdują się takie tytuły jak: “Seans w domu egipskim”, “Złoty róg” czy “Rozdarta zasłona” pełne nie tylko tajemnic i intryg, ale także charakterystycznego poczucia humoru i lekkości. 

Niewątpliwie ważnymi pozycjami wśród ebooków kryminalnych są te zaliczane do kryminału skandynawskiego. Pełne elementów charakterystycznych dla powieści noir, trudnych tematów oraz nierzadko atmosfery ciężkiej od wzajemnych podejrzeń, niepewności i wrogości kryminały skandynawskie nie od dziś cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Wśród nich warto wskazać na Jo Nesbø i jego seria z Harrym Holem, niepokornym i nieuznającym kompromisów policjantem stosującym niekonwencjonalne metody, dzięki którym ma tyle samo przyjaciół, co wrogów. Jego zmagania znajdziecie w tomach “Człowiek-nietoperz", "Karaluchy", "Czerwone gardło", "Trzeci klucz", "Pentagram", "Wybawiciel", "Pierwszy śnieg", "Pancerne serce", "Upiory", "Policja", "Pragnienie" czy "Nóż". Szukajcie ich wszystkich na Woblink!

Czy thrillery to też kryminały?

Zarówno w thrillerach, jak i kryminałach mamy do czynienia z jakąś zagadką i tajemnicą, napięciem, a także silnymi emocjami. Czym zatem różnią się od siebie te dwa gatunki literackie? W niektórych wypadkach trudno jednoznacznie przyporządkować powieść do któregoś z nich. W kryminale mamy do czynienia ze śledztwem i łamigłówką kryminalną, którą próbuje rozwikłać detektyw lub policjant. W thrillerze także spotkamy się z różnego typu tajemnicami, jednak nad ich rozwiązaniem pracują nie tylko ci funkcjonariusze - tak dzieje się na przykład w thrillerze prawniczym, gdzie głównymi bohaterami są osoby związane ze środowiskiem prawniczym takie jak sędziowie, adwokaci czy prokuratorzy. Należy do nich na przykład bardzo popularny cykl powieści autorstwa Remigiusza Mroza oparty na postaci Joanny Chyłki. Bezwzględna i bezkompromisowa prawniczka staje w szranki z niesprawiedliwością nie tylko na salach sądowych, ale także na miejscach zbrodni. Jej historia zawarta jest w powieściach: “Kasacja”, „Zaginięcie”, „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja”, „Oskarżenie”, „Testament”, „Kontratyp”, „Umorzenie”, „Wyrok”, „Ekstradycja”, „Precedens¨, „Afekt”, „Egzekucja” czy „Skazanie”, wszystkich dostępnych na Woblink. Innym znanym komisarzem, który jest głównym bohaterem powieści Mroza, jest Wiktor Forst, który mierzy się z licznymi zbrodniami przede wszystkim w okolicach Tatr. Znajdziecie je w tomach: „Ekspozycja”, „Przewieszenie”, „Trawers”, „Deniwelacja”, „Zerwa”, „Halny” bądź „Przepaść”.

Thrillery medyczne

Obok thrillerów psychologicznych innym chętnie czytanym podtypem tego gatunku jest thriller medyczny. Ich akcja rozgrywa się w środowisku medycznym i często dotyczy zaskakujących zbrodni popełnianych właśnie wśród jego przedstawicieli. Akcja obejmuje często zagrożenia z zakresu biologii medycznej, inżynierii genetycznej lub biotechnologii. Jedną z czołowych przedstawicielek tego nurtu jest Tess Gerritsen. Jej cykl książek o detektyw Jane Rizzoli i doktor Laurze Isles, na podstawie którego powstał serial “Partnerki”, rozpoczyna powieść “Chirurg”. Jej akcja rozgrywa się w Bostonie, po którym grasuje nieznany morderca polujący na samotne młode kobiety, nazywany przez prasę Chirurgiem z racji swoich okrutnych metod. Policja odnajduje trop - podobne zbrodnie miały miejsce dwa lata wcześniej, tyle że sprawca został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell, jedyną ofiarę, której udało się przeżyć. Teraz znów czuje się jak w potrzasku - jej jedynym sprzymierzeńcem wydaje się być Thomas Moore, który wraz z Jane Rizzoli prowadzi to śledztwo. Czy jednak uda mu się ocalić Cordell przed genialnym skalpelem mordercy? Dowiedzcie się, sięgając po “Chirurga”, którego znajdziecie na Woblink jako ebook w formacie epub, mobi lub pdf. Innym niezwykle popularnym twórcą thrillerów medycznych jest Robin Cook, uważany za mistrza tego gatunku. Głównymi bohaterami jego bestsellerowego cyklu powieści są patolog Jack Stapleton i jego współpracowniczka Laurie Montgomery. Spotkacie ich w takich tomach jak: “Interwencja”, “Marker”, “Ciało obce” czy “Niebezpieczna gra”. 

Thrillery psychologiczne

Amy Engel, B. A. Paris, Fiona Barton, Jenny Blackhurst czy Sharon Bolton - to tylko kilka nazwisk spośród wielu autorów i autorek, którzy tworzą thrillery psychologiczne. Skupiają się one przede wszystkim na motywacjach i przeżyciach bohaterów. Często za punkt wyjścia obierają zwyczajnego, niczym nie wyróżniającego się człowieka, który niespodziewanie zostaje wrzucony w wir zagadkowych, zaskakujących, często mocno niepokojących wydarzeń. F abuły thrillerów psychologicznych do końca trzymają nas w ogromnym napięciu i niepewności. Zaliczyć można do nich “Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza kojarzonego bardziej z kryminałami, sięgającego jednak również do bogactwa nurtu thrillerów psychologicznych. Także “Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn, “Jedno po drugim” Ruth Ware, “Złota klatka” Camilli Läckberg czy “Nieznajomy” Harlana Cobena należą do tego podgatunku. Te i wiele innych kryminałów, sensacji oraz thrillerów znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf) - dajcie się porwać pełnym napięcia i emocji historiom!