Paweł Smoleński Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Czerwony śnieg na Etnie, Audiobook | Paweł Smoleński, Jarosław Mikołajewski

    Leonardo Sciascia nie mylił się, pisząc, że „Sycylia jest metaforą”. Bo jak inaczej mówić o miejscu uwodzącym różnorodnością odziedziczoną po wszystkich, którzy w ciągu wieków żeglowali przez Morze Śródziemne? W sycylijskich krajobrazach i miasteczkach jak w zwierciadle odbija się skomplikowana historia wyspy, a kontrasty nie dają o sobie zapomnieć: Wschód i Zachód, turyści i uchodźcy, mafia i praworządność, historia i nowoczesność. Jarosław Mikołajewski i Paweł Smoleńsk...

    Promocja
    okładka Czerwony śnieg na Etnie, Ebook | Paweł Smoleński, Jarosław Mikołajewski

    Leonardo Sciascia nie mylił się, pisząc, że „Sycylia jest metaforą”. Bo jak inaczej mówić o miejscu uwodzącym różnorodnością odziedziczoną po wszystkich, którzy w ciągu wieków żeglowali przez Morze Śródziemne? W sycylijskich krajobrazach i miasteczkach jak w zwierciadle odbija się skomplikowana historia wyspy, a kontrasty nie dają o sobie zapomnieć: Wschód i Zachód, turyści i uchodźcy, mafia i praworządność, historia i nowoczesność. Jarosław Mikołajewski i Paweł Smoleńsk...

Paweł Smoleński Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Paweł Smoleński, reporter, publicysta, dziennikarz, autor lub współautor blisko trzydziestu książek, urodził się w 1959 roku. W 1989 roku rozpoczął współpracę z „Gazetą Wyborczą”. Specjalizuje się w pisaniu o Bliskim Wschodzie – głównie Izraelu i Palestynie, choć na swoim koncie ma również książki o krajach afrykańskich i Polsce. Jest autorem nie tylko reportaży, ale również książek o tematyce politologicznej. W okresie PRL-u współpracował z gazetami drugiego obiegu używając wówczas pseudonimu Tomasz Jerz. Pisał także dla emigracyjnego paryskiego pisma „Kultura”. Ogromną sławę w świecie dziennikarstwa przyniosła mu publikacja artykułu „Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika”. Artykuł opisujący tzw. aferę Rywina pojawił się na łamach „Gazety Wyborczej”. Autor był jednym ze świadków w czasie procesu. Paweł Smoleński jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego za „Pochówek dla rezuna”. Za teksty o Iraku dostał Nagrodę im. Kurta Schorka. W 2012 roku za całokształt pracy dziennikarskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dorobek literacki Pawła Smoleńskiego

Paweł Smoleński debiutował w 1989 roku książką „Pokolenie kryzysu”, która ukazała się dzięki Instytutowi Literackiemu w Paryżu. Pięć lat później premierę miała jego druga książka pt. „Salon Patriotów”. W 1997 opublikował „Opowieści amerykańskie”, efekt reporterskiej podróży po Stanach Zjednoczonych. Smoleński rozmawiał z farmerami, z kierowcami potężnych ciężarówek, strażnikami pracującymi na granicy z Meksykiem, miłośnikami rodeo, mormonami, homoseksualistami. W 2001 roku na rynku pojawiła się pierwsza książka Smoleńskiego pod szyldem Wydawnictwa Czarne, z którym autor współpracuje do dziś. „Pochówek dla rezuna” to książka do której wstęp napisał sam Ryszard Kapuściński, podejmująca niełatwe stosunki polsko-ukraińskie. W reportażu Smoleński pisze o Wołyniu, Banderze, AK, OUN, UPA, Łemkach, Polakach, Ukraińcach, grekokatolikach, prawosławnych i rzymskich katolikach. W 2004 roku, nakładem Wydawnictwa Świat Książki, ukazała się książka „Piekło w raju”. Ty razem reporter skierował swoje oczy ku Irakowi. 2004 rok przyniósł czytelnikom Pawła Smoleńskiego jedną z najważniejszych, wielokrotnie wznawianych książek – „Izrael już nie frunie”. To zbiór przeszło dwudziestu krótkich reportaży poświęconych Izraelowi – Smoleński pisze tu m.in. o kobietach, o likwidacji żydowskich osiedli, o kibicach, o murze oddzielającym Izrael od terytoriów palestyńskich, o chasydach, o podziałach, a także o współczesnych izraelskich pisarzach. Kolejne książki Smoleńskiego to „Powiatowa rewolucja moralna” (2009), “Bedzies wisioł za cosik” (2010), „Arab strzela, Żyd się cieszy” (2012), „Bałagan. Alfabet Izraelski” (2012), „Kruca fuks. Alfabet góralski” (2013).

Oczy zasypane piaskiem - reportaż o konflikcie izraelsko-palestyńskim

W 2014 roku ukazała się kolejna głośna książka Smoleńskiego pt. „Oczy zasypane piaskiem”. To reportaż o konflikcie izraelsko-palestyńskim. W celu jego napisania reportażysta odwiedził najbardziej newralgiczne miejsca konfliktu – Jerozolimę, Strefę Gazy i wioski na Zachodnim Brzegu. W tym samym roku, również Wydawnictwo Czarne, wydało zapis rozmowy Smoleńskiego z Jurijem Andruchowyczem pt. „Szcze ne wmerła i nie umrze”. Dwa lata później ukazał się reportaż „Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie”, owoc podróży do Iraku i Kurdystanu, które autor odbył na przestrzeni dziesięciu lat przed napisaniem książki. To książka o Kurdach, o których w Polsce nadal niewiele wiemy. W tym samym roku ukazał się kolejny reportaż poświęcony Bliskiemu Wschodowi - „Wieje szarkijja” - opowieść o Beduinach zamieszkujących pustynię Negew, Beduinach zepchniętych przez Izrael na najniższy szczebel drabiny społecznej. Rząd konsekwentnie kwestionuje ich prawo do ziemi, przyznane jeszcze przez władze osmańskie i potwierdzone przez mandat brytyjski. Obecny plan zagospodarowania pustyni Negew przez izraelski rząd zakłada masowe i przymusowe wysiedlenia Beduinów, w tym wyburzenie ich domów i osiedli.

Syrop z piołunu książka o relacjach polsko-ukraińskich

W 2017 roku Paweł Smoleński swoje oczy ponownie skierował w stronę relacji polsko-ukraińskich. „Syrop z piołunu” to książka poświęcona akcji „Wisła”, czyli przesiedleniom ludności ukraińskiej z terenów Polski po 1947 roku. Kolejną szalenie interesującą książką Smoleńskiego, napisaną we współpracy z Bartłomiejem Kurasiem, jest wydany w 2017 roku „Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk”, czyli opowieść o Goralenvolk, czyli blisko 20 procentach ludności Podhala, która w czasie II wojny światowej dostała kenkarty z literką „G”. Byli to ludzie, którzy opowiedzieli się za teorią niemieckich naukowców, którzy twierdzili, że górale to w istocie Germanie rozpuszczeni w słowiańskim żywiole.

Królowe Mogadiszu

W maju 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się kolejna książka Smoleńskiego pt. „Królowe Mogadiszu”. Tym razem reportażysta udał się Somalii, którą od przeszło dwudziestu pięciu lat trawi brutalna wojna, która sterroryzowana jest licznymi atakami samobójczymi. W związku z tym najbardziej cierpią zwykli ludzie – przede wszystkim kobiety i dzieci. W kraju od wielu lat panuje klęska głodu. W tak długo przeciągającym się konflikcie, ludzie stracili nadzieję na zmianę.

Warto również wspomnieć o niezwykle wnikliwym reportażu o konflikcie pomiędzy Izraelem, a Palestyną - „Wnuki Jozuego”, czyli powrót na Bliski Wschód. Autor pisze o nim bezstronnie i przedstawia relacje ludzi będących jego częścią. Co ciekawe, Smoleński zauważa, że na Zachodnim Brzegu opowieści biblijne mają dokładnie takie samo znaczenie dla ludzi, co prasowe doniesienia. Słowa Księgi dla coraz większej ilości osób stają się argumentem w konflikcie dotyczącym roszczeń o prawa do ziemi obiecanej.

Najnowsza książka Pawła Smoleńskiego - Czerwony śnieg na Etnie

Najnowsza książka Pawła Smoleńskiego, napisana wspólnie z Jarosławem Mikołajewskim, ukazała się w marcu 2021 roku. „Czerwony śnieg na Etnie” to wyjątkowy duet reportersko-poetycki w opowieści o Sycylii – sycylijskim świecie i duszy. Reporterska wnikliwość Smoleńskiego łączy się z poetycką czułością i miłością do Włoch Mikołajewskiego, dzięki czemu powstał barwny portret wyspiarskiej rzeczywistości.

Książki Pawła Smoleńskiego – „Izrael już nie frunie”, „Czerwony śnieg na Etnie”, „Syrop z popiołu”, „Wnuki Jozuego”, „Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie”, „Syrop z piołunu”, „Pochówek dla rezuna”, „Królowe Mogadiszu”, „Krzyżyk niespodziany”, „Wieje szarkijja”, „Oczy zasypane piaskiem”, „Irak. Piekło w raju” – znajdziecie w formie ebooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Książki podróżnicze i Przewodniki

Książki z kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” dotyczą wszystkiego, co wiąże się z podróżowaniem. Znajdą się tu pozycje przedstawiające porady dla podróżników, opisujące wędrówki do miejsc zarówno bardzo odległych, jak i nieco bliższych, ze wskazówkami dla początkujących oraz doświadczonych podróżników, przedstawiające podróże śladami literackich bohaterów lub znanych pisarzy. Są tu publikacje opisujące zarówno kraje, ludzi, jak i kultury takich miejsc jak Iran, Wielka Brytania, Czechy, Australia, RPA, Kaukaz, Japonia czy Chiny. Coś dla siebie znajdą tu podróżnicy, którzy już zdecydowali, gdzie chcą pojechać i poszukują konkretnych porad oraz wskazówek na temat danego miejsca, osoby, które dopiero szukają inspiracji do odkrywania świata, a także ci, którzy szukają najlepszego sposobu na podróżowanie bez wychodzenia z domu. W kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się między innymi publikacje podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza i podróżnika, który wędrował po blisko 60 krajach („Gringo wśród dzikich plemion”, „Wyspa na prerii”, „Rio Anaconda Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana”), oraz Martyny Wojciechowskiej, która przez 10 lat sprawowała funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler” („Przesunąć horyzont”, seria „Zwierzaki świata”). Możemy tu znaleźć również takie pozycje jak „Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok” Patryka Świątka, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotra Milewskiego, „Busem przez Świat. Ameryka za 8 dolarów” Karola Lewandowskiego, „Rzeźnik. Historia kultowego biegu” Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka. Czytelnicy zainteresowani bliższymi podróżami odnajdą tutaj książki „Kraków. Historie, anegdoty, plotki” Zbigniewa Leśnickiego, „Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu” Macieja Molczyka i Jagienki Świetlik-Prus, „Historie warte poznania” Filipa Czekały czy „Viva Warszawa” Steffena Möllera.