Peter V. Brett Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Peter V. Brett Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Peter V. Brett urodził się w 1983 roku. Jest amerykańskim pisarzem fantasy. Z fantastyką związane jest praktycznie całe jego życie – od dzieciństwa był fanem komiksów, gier fabularnych, filmów i książek utrzymanych w realiach gatunkowych. W 1995 roku ukończył Uniwersytet Bufallo na kierunku literatury angielskiej i historii sztuki. Po studiach, blisko dziesięć lat pracował w przemyśle farmaceutycznym. Jest autorem „Cyklu demonicznego”, jednego z najpopularniejszych cykli fantastycznych wydanych w XXI wieku. Między 2008, a 2018 rokiem ukazało się łącznie dwanaście książek w serii. Dziesięć powieści podzielonych na pięć ksiąg („Malowany człowiek”, „Pustynna Włócznia”, „Wojna w blasku dnia”, „Tron z Czaszek” i „Otchłań”) oraz dwa zbiory opowiadań („Wielki bazar. Złoto Bryana” i „Dziedzictwo Posłańca”).

Debiut literacki Petera V. Bretta - "Malowany Człowiek"

Peter V. Brett debiutował powieścią „Malowany człowiek”, która oficjalnie otwiera „Cykl demoniczny”. Historia rozgrywa się w świecie wykreowanym przez Bretta, który swoimi realiami przypomina późne średniowiecze, jednak rozwój cywilizacyjny znacznie utrudniło pojawienie się demonów. Potworne istoty – otchłańcy – atakują po zmroku, mordują każdego, kto znajdzie się poza bezpiecznym kręgiem namalowanym z runów. W pierwszym tomie czytelnik ma okazję poznać trzech bohaterów – Arlena, Leeshę i Rojera. Brett opisuje ich dorastanie w wiosce o nazwie Potok Tibbeta oraz doświadczenia w walce z demonami.

„Malowany człowiek” spotkał się ze znakomitym przyjęciem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w wielu krajach na całym świecie. Powieść znalazła się na liście 10 najlepszych książek science-fiction i fantasy 2009 roku według brytyjskiego Amazona. Peter V. Brett otrzymał za nią David Gemmell Legend Award.

Kolejne części Cyklu Demonicznego

W 2010 roku ukazała się kolejna część „Cyklu demonicznego”. Akcja drugiego tomu serii pt. „Pustynna Włócznia” rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach znanych z „Malowanego człowieka”. Bohaterowie są już znacznie dojrzalsi. Arlen Bales, który w dzieciństwie żył w strachu przed wygłodniałymi demonami, postanowił rzucić rękawicę otchłańcom. Zdecydował się przerwać ludzką niemoc i postanowił walczyć z demonami. Tak stał się Malowanym Człowiekiem. Ludzie szybko zaczęli w nim upatrywać Wybawiciela, który położy kres erze strachu. W tym samym czasie jednak, w odległej Krasji, kraju znajdującym się na spalonej słońcem pustyni, w którym panują zupełnie inne zwyczaje narodził się inny Wybawiciel – Ahmann Jardir. W pierwszej księdze „Pustynnej włóczni” czytelnik poznaje bohatera – jego drogę do zaszczytnego miana Shar’Dama Ka. W drugiej zaś Brett opisał podboje Ahmanna na Północy. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć dalszych losów Leeshy, Rojera oraz Renny, dziewczyny przyrzeczonej Arlenowi. Co ciekawe, pojawia się również nowa rasa demonów, o wiele potężniejszych, niż te znane do tej pory.

„Wojna w blasku dnia”, trzecia odsłona cyklu, jeszcze mocniej wciąga czytelników w świat otchłani i mroku. Tym razem cała ludzkość ma około miesiąca na przygotowanie się do kolejnego ataku demonów. Na dodatek dochodzi do starcia między dwoma Wybrańcami – Arlenem i Jardirem. Tylko oni mogą stanąć do walki z otchłańcami. W tym celu muszą ponownie się sprzymierzyć.

W czwartej części cyklu pt. „Tron z czaszek” Jardir dysponuje armią, która bez problemu mogłaby stawić czoło demonom i na zawsze pozbyć się ich ze świata ludzi. Dowodem na to jest tron zbudowany z czaszek poległych generałów i książąt demonów – obecnie symbol honoru i potężnej magii. Z tronu świat obserwuje Ahmann Jardir, jednak na drodze znów staje mu Arlen. Czyżby los świata nie spoczywał jednak w rękach walczących ze sobą Wybawicieli? Przed pozostającymi do tej pory na drugim planie bohaterami – Ineverą, Leeshą i Rojerem pojawia się wyzwanie – teraz oni muszą wziąć sprawy w swoje ręce.

Ostatnią częścią serii jest „Otchłań”, w której zapowiada się na ostateczną walkę z demonami. Jedyną szansą bohaterów na wygranie wojny jest wyruszenie do Otchłani – kartą przetargową w walce ma być książę demonów, którego Arlen, Jardir i Renna schwytali jako zakładnika. Sharak Ka, czyli ostateczna wojna przeciwko demonom zaczęła się na dobre.

Opowiadania uzupełniające cykl

Oprócz pięciu tomów składających się na „Cykl demoniczny”, ukazały się również uzupełnienia serii w postaci dwóch krótkich zbiorów opowiadań – „Wielki bazar. Złoto Brayana” i „Dziedzictwo Posłańca”. „Wielki bazar. Złoto Brayana” to niewielkich rozmiarów książka, która zawiera w sobie dwa dłuższe opowiadania. Chronologicznie wydarzenia w nich przedstawione można umiejscowić między akcją drugiego tomu „Malowanego człowieka”, a pierwszym tomem „Pustynnej Włóczni”. Akcja „Dziedzictwa Posłańca” toczy się gdzieś pomiędzy trzecią, a czwartą odsłoną serii. W tym tomie czytelnicy mają szansę poznać losy mniej eksponowanych bohaterów „Cyklu demonicznego” – Briara, Sharuma Relana i Ragena.

Powieści „Malowany człowiek”, „Pustynna włócznia” i jej kontynuacje zostały przetłumaczone na przeszło dwadzieścia języków, w tym niemiecki, francuski, grecki, japoński, rosyjski, polski, czeski, hiszpański, portugalski, indonezyjski, chiński, holenderski, koreański, estoński, turecki, włoski, serbski, bułgarski, węgierski, rumuński, brazylijski, duński i chiński.

Książki Petera V. Bretta w księgarni Woblink

Książki Petera V. Bretta w Polsce ukazały się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Powieści „Malowany człowiek”, „Pustynna Włócznia”, „Wojna w blasku dnia”, „Tron z Czaszek”, „Otchłań” i dwa zbiory opowiadań – „Wielki bazar. Złoto Bryana” oraz „Dziedzictwo Posłańca” w formie papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.