Peter V. Brett Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Peter V. Brett Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Peter V. Brett urodził się w 1983 roku. Jest amerykańskim pisarzem fantasy. Z fantastyką związane jest praktycznie całe jego życie – od dzieciństwa był fanem komiksów, gier fabularnych, filmów i książek utrzymanych w realiach gatunkowych. W 1995 roku ukończył Uniwersytet Bufallo na kierunku literatury angielskiej i historii sztuki. Po studiach, blisko dziesięć lat pracował w przemyśle farmaceutycznym. Jest autorem „Cyklu demonicznego”, jednego z najpopularniejszych cykli fantastycznych wydanych w XXI wieku. Między 2008, a 2018 rokiem ukazało się łącznie dwanaście książek w serii. Dziesięć powieści podzielonych na pięć ksiąg („Malowany człowiek”, „Pustynna Włócznia”, „Wojna w blasku dnia”, „Tron z Czaszek” i „Otchłań”) oraz dwa zbiory opowiadań („Wielki bazar. Złoto Bryana” i „Dziedzictwo Posłańca”).

Debiut literacki Petera V. Bretta - "Malowany Człowiek"

Peter V. Brett debiutował powieścią „Malowany człowiek”, która oficjalnie otwiera „Cykl demoniczny”. Historia rozgrywa się w świecie wykreowanym przez Bretta, który swoimi realiami przypomina późne średniowiecze, jednak rozwój cywilizacyjny znacznie utrudniło pojawienie się demonów. Potworne istoty – otchłańcy – atakują po zmroku, mordują każdego, kto znajdzie się poza bezpiecznym kręgiem namalowanym z runów. W pierwszym tomie czytelnik ma okazję poznać trzech bohaterów – Arlena, Leeshę i Rojera. Brett opisuje ich dorastanie w wiosce o nazwie Potok Tibbeta oraz doświadczenia w walce z demonami.

„Malowany człowiek” spotkał się ze znakomitym przyjęciem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w wielu krajach na całym świecie. Powieść znalazła się na liście 10 najlepszych książek science-fiction i fantasy 2009 roku według brytyjskiego Amazona. Peter V. Brett otrzymał za nią David Gemmell Legend Award.

Kolejne części Cyklu Demonicznego

W 2010 roku ukazała się kolejna część „Cyklu demonicznego”. Akcja drugiego tomu serii pt. „Pustynna Włócznia” rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach znanych z „Malowanego człowieka”. Bohaterowie są już znacznie dojrzalsi. Arlen Bales, który w dzieciństwie żył w strachu przed wygłodniałymi demonami, postanowił rzucić rękawicę otchłańcom. Zdecydował się przerwać ludzką niemoc i postanowił walczyć z demonami. Tak stał się Malowanym Człowiekiem. Ludzie szybko zaczęli w nim upatrywać Wybawiciela, który położy kres erze strachu. W tym samym czasie jednak, w odległej Krasji, kraju znajdującym się na spalonej słońcem pustyni, w którym panują zupełnie inne zwyczaje narodził się inny Wybawiciel – Ahmann Jardir. W pierwszej księdze „Pustynnej włóczni” czytelnik poznaje bohatera – jego drogę do zaszczytnego miana Shar’Dama Ka. W drugiej zaś Brett opisał podboje Ahmanna na Północy. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć dalszych losów Leeshy, Rojera oraz Renny, dziewczyny przyrzeczonej Arlenowi. Co ciekawe, pojawia się również nowa rasa demonów, o wiele potężniejszych, niż te znane do tej pory.

„Wojna w blasku dnia”, trzecia odsłona cyklu, jeszcze mocniej wciąga czytelników w świat otchłani i mroku. Tym razem cała ludzkość ma około miesiąca na przygotowanie się do kolejnego ataku demonów. Na dodatek dochodzi do starcia między dwoma Wybrańcami – Arlenem i Jardirem. Tylko oni mogą stanąć do walki z otchłańcami. W tym celu muszą ponownie się sprzymierzyć.

W czwartej części cyklu pt. „Tron z czaszek” Jardir dysponuje armią, która bez problemu mogłaby stawić czoło demonom i na zawsze pozbyć się ich ze świata ludzi. Dowodem na to jest tron zbudowany z czaszek poległych generałów i książąt demonów – obecnie symbol honoru i potężnej magii. Z tronu świat obserwuje Ahmann Jardir, jednak na drodze znów staje mu Arlen. Czyżby los świata nie spoczywał jednak w rękach walczących ze sobą Wybawicieli? Przed pozostającymi do tej pory na drugim planie bohaterami – Ineverą, Leeshą i Rojerem pojawia się wyzwanie – teraz oni muszą wziąć sprawy w swoje ręce.

Ostatnią częścią serii jest „Otchłań”, w której zapowiada się na ostateczną walkę z demonami. Jedyną szansą bohaterów na wygranie wojny jest wyruszenie do Otchłani – kartą przetargową w walce ma być książę demonów, którego Arlen, Jardir i Renna schwytali jako zakładnika. Sharak Ka, czyli ostateczna wojna przeciwko demonom zaczęła się na dobre.

Opowiadania uzupełniające cykl

Oprócz pięciu tomów składających się na „Cykl demoniczny”, ukazały się również uzupełnienia serii w postaci dwóch krótkich zbiorów opowiadań – „Wielki bazar. Złoto Brayana” i „Dziedzictwo Posłańca”. „Wielki bazar. Złoto Brayana” to niewielkich rozmiarów książka, która zawiera w sobie dwa dłuższe opowiadania. Chronologicznie wydarzenia w nich przedstawione można umiejscowić między akcją drugiego tomu „Malowanego człowieka”, a pierwszym tomem „Pustynnej Włóczni”. Akcja „Dziedzictwa Posłańca” toczy się gdzieś pomiędzy trzecią, a czwartą odsłoną serii. W tym tomie czytelnicy mają szansę poznać losy mniej eksponowanych bohaterów „Cyklu demonicznego” – Briara, Sharuma Relana i Ragena.

Powieści „Malowany człowiek”, „Pustynna włócznia” i jej kontynuacje zostały przetłumaczone na przeszło dwadzieścia języków, w tym niemiecki, francuski, grecki, japoński, rosyjski, polski, czeski, hiszpański, portugalski, indonezyjski, chiński, holenderski, koreański, estoński, turecki, włoski, serbski, bułgarski, węgierski, rumuński, brazylijski, duński i chiński.

Książki Petera V. Bretta w księgarni Woblink

Książki Petera V. Bretta w Polsce ukazały się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Powieści „Malowany człowiek”, „Pustynna Włócznia”, „Wojna w blasku dnia”, „Tron z Czaszek”, „Otchłań” i dwa zbiory opowiadań – „Wielki bazar. Złoto Bryana” oraz „Dziedzictwo Posłańca” w formie papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!