Philip G. Zimbardo Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philip G. Zimbardo Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Philip George Zimbardo urodził się w 1933 roku. To amerykański pisarz włoskiego pochodzenia, publicysta, autor wielu książek naukowych i popularnonaukowych, wykładowca akademicki. Od 1968 roku sprawuje funkcję profesora Uniwersytetu Stanforda. Znany jest przede wszystkim z przeprowadzenia eksperymentu więziennego. Zimbardo jest jednym z najbardziej znanych na świecie popularyzatorów wiedzy o psychologii i zachowaniach człowieka. W trakcie swojej kariery badał zjawiska dobra i zła, nieśmiałości, agresji oraz zachowań ludzkich pod wpływem stresujących sytuacji. Jest autorem takich książek, jak jak „Efekt Lucyfera”, „Nieśmiałość” czy „Paradoks czasu”. W Polsce działa Polskie Centrum Zimbardo, które znajduje się w na Nikiszowcu w Katowicach. To miejsce edukacji i spotkań młodzieży.

Zimbardo ukończył Brooklyn College, następnie uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Yale. Tam też obronił doktorat w 1959 roku. Później pracował na Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Columbia, Kolegium Barnarda oraz Uniwersytecie Nowojorskim.

W 1971 roku Zimbardo, wraz ze swoimi współpracownikami, przeprowadził jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych eksperymentów w historii psychologii. W piwnicach Wydziału Psychologii Uniwersytetu Stanforda stworzono inscenizację więzienia. Zamknięto w nim 24 studentów, u których nie stwierdzono żadnych zaburzeń psychicznych. Uczestników eksperymentu podzielono – jedna część miała wcielić się w postaci więźniów, druga w role strażników więziennych. Niedługo po rozpoczęciu projektu „strażnicy” zaczęli zachowywać się sadystycznie i brutalnie w stosunku do więźniów, zaczęły pojawiać się patologiczne zachowania. W nocy z piątego na szóstego dnia więźniowie postanowili się zbuntować. Po tym zdarzeniu prowadzący zdecydowali się zakończyć eksperyment, który pierwotnie miał trwać czternaście dni. Eksperyment był rejestrowany na kamerach, czego efektem jest film „Cicha furia”. Po wielu latach doszło do replikacji badań, w wyniku których okazało się, że rezultaty badania są inne, niż te które opisał Zimbardo.

Nieśmiałość

Jedną z najbardziej znanych książek Zimbardo jest „Nieśmiałość. Co to jest? Jak sobie z nią radzić?”. Książka ukazała się w 1990 roku. To efekt wielu lat pracy psychologa, które poświęcił na badanie zjawiska nieśmiałości. Zimbardo zauważył, że przezwyciężając tytułową nieśmiałość, ludzie są w stanie osiągnąć zdecydowanie więcej nie tylko na polu zawodowym, ale również prywatnym. Badacz w swojej książce wyjaśnia czym jest nieśmiałość, jakie są jej przyczyny i rodzaje. Ponadto tłumaczy, jak nieśmiałość wpływa na rozwój i hamowanie relacji międzyludzkich. „Nieśmiałość” rozeszła się na całym świecie w liczbie kilkuset tysięcy egzemplarzy.

Efekt Lucyfera

W 2007 roku ukazała się kolejna książka Zimbardo – „Efekt Lucyfera”. To jedna z najważniejszych współczesnych pozycji poświęconych zgłębianiu tematyki psychologii dobra i zła. Autor analizuje swoje dotychczasowe badania, zastanawiając się, jakie mechanizmy i czynniki tworzą ze zwykłego człowieka ofiarę i kata, zwierzynę i łowcę, poddanego i hegemona. Badacz udowadnia, że możliwe są zmiany ludzkiej natury. Dzięki różnego rodzaju terapiom ludzie są w stanie wyeliminować ze swojego zachowania oraz z zachowania grupy przejawy agresji, dominacji. Zimbardo w „Efekcie Lucyfera” opowiada o wpływie środowiska i okoliczności na motywacje działania jednostek. „Efekt Lucyfera” to, obok „Nieśmiałości”, najchętniej kupowana, czytana i omawiana książka Philipa G. Zimbardo.

Książki Philipa G. Zimbardo w Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Philipa G. Zimbardo we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). W sklepie znajdziecie nie tylko indywidualne książki Zimbardo, ale również antologie i zbiory naukowych opracowań, w których znalazły się jego teksty. Są to między innymi wydane przez PWN książki „Psychologia. Kluczowe koncepcje”, „Paradoks czasu” (napisany wspólnie z Johnem Boydem), „Gdzie ci mężczyźni” (wraz z Nikitą S. Coulombe).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!