Philip Pullman Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philip Pullman Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Philip Pullman to angielski pisarz i wykładowca znany przede wszystkim jako autor trylogii „Mroczne materie”. W 2008 roku dziennik „The Times” nazwał Pullmana jednym z 50 największych brytyjskich pisarzy powojennych. W 2019 otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla literatury. Na podstawie jednej z części „Mrocznych materii” powstał film zatytułowany „Złoty kompas”, a później także serial BBC oraz HBO.

Philip Pullman – życiorys i kariera

Philip Nicholas Outram Pullman urodził się 19 października 1946 roku w Norwich w Anglii jako syn Audrey Evelyn Pullman (z domu Merrifield) i pilota Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Alfreda Outrama Pullmana. W związku z pracą ojca rodzina często się przenosiła, a Philip spędził dzieciństwo oraz młodość w różnych zakątkach świata, przy czym większość z tego okresu w Walii. Alfred Pullman zginął w katastrofie lotniczej w Kenii, gdy Philip miał siedem lat. Jego matka niedługo później ponownie wyszła za mąż. Od 1965 roku Pullman uczęszczał do Exeter College w Oksfordzie, który ukończył trzy lata później z tytułem licencjata. W roku 1970 Philip Pullman poślubił Judith Speller, z którą ma dwóch synów.

Kariera literacka Pullmana

Pierwszym opublikowanym dziełem autorstwa Philipa Pullmana była powieść „The Haunted Storm” (1972). Po niej ukazało się kilka kolejnych dzieł, a po wydaniu drugiej książki dla dzieci, „The Ruby in the Smoke” przestał uczyć w szkole, gdzie wcześniej pracował. W okresie 1988-1996 Pullman wykładał w niepełnym wymiarze godzin w Westminster College w Oksfordzie, kontynuując równocześnie pisanie opowiadań dla dzieci. Prace nad „Mrocznymi materiami” rozpoczął około 1993 roku. Pierwsza część trylogii, „Zorza północna” (znana w Polsce także jako „Zorza polarna” oraz „Złoty kompas”) ukazała się w 1995 rok, przynosząc mu liczne nagrody literackie. Od 1996 roku Philip Pullman całkowicie poświęcił się karierze literackiej, a oprócz pisania prowadzi także wykłady oraz okazjonalnie pisze dla gazety „The Guardian”. W dniu 23 listopada 2007 r. Pullman został mianowany profesorem honorowym na Uniwersytecie Bangor. Pisarz otrzymał brytyjski tytuł szlachecki w 2019 roku.

Trylogia „Mroczne materie”

Po kilku nieszczególnie spektakularnych próbach napisania powieści dla dorosłych Philip Pullman skupił się na tworzeniu historii dla młodszych czytelników. Sławę i uznanie przyniosła mu trylogia fantastycznaMroczne materie”, na którą składają się „Zorza północna” (też „Zorza polarna” lub „Złoty kompas”), „Magiczny nóż” oraz „Bursztynowa luneta”. Z założenia przeznaczone są one dla młodzieży, jednak wielu czytelników znalazły także wśród dorosłych. Akcja tego cyklu rozgrywa się wokół dwóch głównych wątków fabularnych. Jeden z nich to historia wędrówki Lyry Belacquy i Willa Parry’ego przez wieloświat równoległych wymiarów. Pozornie prosta wyprawa mająca na celu uratowanie przyjaciela Lyry ma znacznie większe znaczenie, niż się wydaje. Jej ojciec, Lord Asriel, rzucił wyzwanie kościołowi i Autorytetowi, który czci. Drugi wątek opowiada o wojnie pomiędzy światami niebiańskim a ziemskim. Świat „Mrocznych materii” pełen jest wyjątkowych elementów, w tym przede wszystkim fantastycznych istot, takich jak dajmony (dusze pod postacią zwierzęcia, które obrazują charakter ich właściciela) czy pancerne niedźwiedzie. Równocześnie Pullman sięgnął do klasycznych elementów, chociażby czarownic. Pisarz, tworząc „Mroczne materie”, sięgnął do wiedzy zakresu fizyki kwantowej, teologii czy filozofii religii. Na podstawie trylogii nakręcono film „Złoty kompas” (z Davidem Craigiem jako Lordem Asrielem, 2007), a później w kooperacji BBC oraz HBO powstał serial „Mroczne materie”. Jego literacki pierwowzór autorstwa Philipa Pullmana znajdziecie na Woblink jako książkę papierową, ebook lub audiobook.

Książki Philipa Pullmana w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink, poza książkami składającymi się na serię „Mroczne materie”, znajdziecie także inne dzieła autorstwa Philipa Pullmana wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Mag. Są to między innymi „Zegar”, „Jacek na sprężynach”, „La Belle Sauvage” czy „Tajemna wspólnota”. Czekają na Was jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.