Philip Roth Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philip Roth Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Philip Roth uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Przez wiele lat wymieniany był wśród murowanych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorem wielu głośnych i skandalizujących powieści. Najważniejszymi dziełami Rotha są „Kompleks Portnoya”, „Trylogia amerykańska” i „Spisek przeciwko Ameryce”.

Wątki autobiograficzne

W większości książek Rotha można znaleźć wątki autobiograficzne. Pisarz umieszczał fabuły swoich powieści w miejscach, które bardzo dobrze znał lub często odwiedzał. Zwykle opisuje w nich losy amerykańskich żydów zamieszkujących tę samą dzielnice, w której sam mieszkał. Twórczość Rotha często zestawia się z dorobkiem Woody’ego Allena. Dzieła obu twórców wyróżniają się dużą dawką czarnego humoru, ironii, fascynacją psychoanalizą i opisami losów amerykańskiej inteligencji żydowskiego pochodzenia. W kilku książkach Roth toczy grę z czytelnikiem – występuje w nich bowiem postać Philipa Rotha. W „Operacji Shylock” autor idzie o krok dalej – na kartach powieści pojawia się bowiem dwóch Rothów. W książce zaciera się granica między tym, co jest fikcją, a co rzeczywistością.

Kompleks Portnoya najpopularniejsza książka Philipa Rotha

Najpopularniejszą książką Philipa Rotha jest „Kompleks Portnoya”. To trzecia powieść w dorobku pisarza, miała swoją premierę w 1969 roku. Napisana jest w formie monologu głównego bohatera, tytułowego Alexandra Portnoya, wygłaszanego podczas wizyty u psychoterapeuty. Powieść uważana jest przez krytyków za jedną z najważniejszych powojennych książek amerykańskich. Roth poruszył w niej wątki rewolucji seksualnej, problemów żydowskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych oraz opisał przemiany społeczne i polityczne lat 60. XX wieku. Powieść została uznana za skandaliczną, ponieważ istotne miejsce w zwierzeniach Portnoya zajmują wątki dotyczące własnej identyfikacji, świadomości seksualnej i onanizacji. Przez to „Kompleks Portnoya” określa się mianem „pomnika masturbacji”. Mimo zmasowanej krytyki i oskarżeń o wulgarność książka już w pierwszym roku sprzedaży rozeszła się w liczbie 400 tysięcy egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych.

Spisek przeciwko Ameryce

„Spisek przeciwko Ameryce” to książka, w której pisarz przedstawił alternatywną wersję historii ‒ wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1940 roku wygrywa Charles A. Lindbergh. Zasłużony lotnik, zagorzały zwolennik izolacjonizmu i nacjonalizmu pokonuje w głosowaniu powszechnym Franklina Delano Roosevelta. Od tej pory w USA zaczynają panować prawa zaczerpnięte z nazistowskich Niemiec. Najbardziej poszkodowana jest liczna społeczność żydowska. Na podstawie książki powstał miniserial produkcji HBO, który miał swoją premierę w marcu 2020 roku. W produkcji wystąpili m.in. Winona Ryder i John Torturo.

Nagrody i wyróżnienia dla Philipa Rotha

Philip Roth należy do grona najważniejszych amerykańskich pisarzy. Otrzymał wiele prestiżowych nagród literackich, między innymi Międzynarodową Nagrodę Bookera, National Book Award, Nagrodę Pulitzera, PEN/Faulkner Award oraz jeden z najważniejszych amerykańskich orderów – National Medal of Arts. Przez wiele lat krytycy literaccy i bukmacherzy wymieniali Rotha w gronie murowanych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ostatecznie wyróżnienia nie dostał. Zmarł w 2018 roku w wieku 85 lat. Książki Philipa Rotha – Trylogię Amerykańską („Amerykańska sielanka”, „Wyszłam za komunistę” i „Ludzka skaza”), „Kompleks Portnoya”, „Spisek przeciwko Ameryce”, „Everyman”, „Wzburzenie”, „Teatr Sabata” i „Kiedy byłam porządną dziewczyną” ‒ znajdziecie w formie ebooków w księgarni internetowej Woblink.com. Niektóre tytuły dostępne są także w formie papierowej i jako audiobooki. Sprawdźcie koniecznie!

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.