Philip Roth Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philip Roth Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Philip Roth uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Przez wiele lat wymieniany był wśród murowanych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorem wielu głośnych i skandalizujących powieści. Najważniejszymi dziełami Rotha są „Kompleks Portnoya”, „Trylogia amerykańska” i „Spisek przeciwko Ameryce”.

Wątki autobiograficzne

W większości książek Rotha można znaleźć wątki autobiograficzne. Pisarz umieszczał fabuły swoich powieści w miejscach, które bardzo dobrze znał lub często odwiedzał. Zwykle opisuje w nich losy amerykańskich żydów zamieszkujących tę samą dzielnice, w której sam mieszkał. Twórczość Rotha często zestawia się z dorobkiem Woody’ego Allena. Dzieła obu twórców wyróżniają się dużą dawką czarnego humoru, ironii, fascynacją psychoanalizą i opisami losów amerykańskiej inteligencji żydowskiego pochodzenia. W kilku książkach Roth toczy grę z czytelnikiem – występuje w nich bowiem postać Philipa Rotha. W „Operacji Shylock” autor idzie o krok dalej – na kartach powieści pojawia się bowiem dwóch Rothów. W książce zaciera się granica między tym, co jest fikcją, a co rzeczywistością.

Kompleks Portnoya najpopularniejsza książka Philipa Rotha

Najpopularniejszą książką Philipa Rotha jest „Kompleks Portnoya”. To trzecia powieść w dorobku pisarza, miała swoją premierę w 1969 roku. Napisana jest w formie monologu głównego bohatera, tytułowego Alexandra Portnoya, wygłaszanego podczas wizyty u psychoterapeuty. Powieść uważana jest przez krytyków za jedną z najważniejszych powojennych książek amerykańskich. Roth poruszył w niej wątki rewolucji seksualnej, problemów żydowskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych oraz opisał przemiany społeczne i polityczne lat 60. XX wieku. Powieść została uznana za skandaliczną, ponieważ istotne miejsce w zwierzeniach Portnoya zajmują wątki dotyczące własnej identyfikacji, świadomości seksualnej i onanizacji. Przez to „Kompleks Portnoya” określa się mianem „pomnika masturbacji”. Mimo zmasowanej krytyki i oskarżeń o wulgarność książka już w pierwszym roku sprzedaży rozeszła się w liczbie 400 tysięcy egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych.

Spisek przeciwko Ameryce

„Spisek przeciwko Ameryce” to książka, w której pisarz przedstawił alternatywną wersję historii ‒ wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 1940 roku wygrywa Charles A. Lindbergh. Zasłużony lotnik, zagorzały zwolennik izolacjonizmu i nacjonalizmu pokonuje w głosowaniu powszechnym Franklina Delano Roosevelta. Od tej pory w USA zaczynają panować prawa zaczerpnięte z nazistowskich Niemiec. Najbardziej poszkodowana jest liczna społeczność żydowska. Na podstawie książki powstał miniserial produkcji HBO, który miał swoją premierę w marcu 2020 roku. W produkcji wystąpili m.in. Winona Ryder i John Torturo.

Nagrody i wyróżnienia dla Philipa Rotha

Philip Roth należy do grona najważniejszych amerykańskich pisarzy. Otrzymał wiele prestiżowych nagród literackich, między innymi Międzynarodową Nagrodę Bookera, National Book Award, Nagrodę Pulitzera, PEN/Faulkner Award oraz jeden z najważniejszych amerykańskich orderów – National Medal of Arts. Przez wiele lat krytycy literaccy i bukmacherzy wymieniali Rotha w gronie murowanych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ostatecznie wyróżnienia nie dostał. Zmarł w 2018 roku w wieku 85 lat. Książki Philipa Rotha – Trylogię Amerykańską („Amerykańska sielanka”, „Wyszłam za komunistę” i „Ludzka skaza”), „Kompleks Portnoya”, „Spisek przeciwko Ameryce”, „Everyman”, „Wzburzenie”, „Teatr Sabata” i „Kiedy byłam porządną dziewczyną” ‒ znajdziecie w formie ebooków w księgarni internetowej Woblink.com. Niektóre tytuły dostępne są także w formie papierowej i jako audiobooki. Sprawdźcie koniecznie!

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.