Philippa Gregory Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kraina Świtu, Ebook | Philippa Gregory

    Rok 1685. Anglią włada nawrócony na katolicyzm Jakub II Stuart, w kraju wybuchają zamieszki. Polityka dzieli nie tylko wielkie rody – dociera też na ubogie londyńskie nabrzeża. Ned Ferryman przybywa z Ameryki, by raz jeszcze wziąć udział w wojnie domowej. Towarzyszy mu Rowan, młoda Indianka udająca chłopca. Alinor wraz z przybranym wnukiem wreszcie wraca na ukochane Mokradła, aby być panią domu, do którego dawniej wchodziła kuchennymi drzwiami. Doktor Rob Reekie, syn Alin...

    Promocja
    okładka Mroczne wody, Ebook | Philippa Gregory

    Drugi tom sagi o silnych kobietach pragnących miłości, domu i szczęścia Rok 1670. Do nędznego magazynu na brzegu Tamizy przybywa dwoje nieoczekiwanych gości. Pierwszy to sir James Avery, który szuka kochanki porzuconej dwadzieścia lat temu. Jako protegowany króla Karola II dziś mógłby wiele zaoferować Alinor w zamian za odzyskanie tego, czego nie sposób kupić – syna i dziedzica. Drugim gościem jest piękna wenecjanka w żałobie. Przedstawia się jako synowa Alinor i ozna...

    Promocja
    okładka Mokradła, Ebook | Philippa Gregory

    Pierwszy tom sagi o kobietach, które nie bały się zawalczyć o swoje szczęście. Anglia, rok 1648. W kraju toczy się wojna domowa, jej echa docierają nawet na odludne mokradła południowego wybrzeża. Trwają polowania na czarownice. To niebezpieczne czasy dla kobiet, które chcą być niezależne. Taka jest Alinor - żyje bez męża, zna się na ziołach, budzi lęk i zawiść zabobonnych wieśniaków. W noc letniego przesilenia zielarka wyczekuje na cmentarzu znaku, że jej brutalny mą...

Philippa Gregory Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Philippa Gregory jest brytyjską powieściopisarką znaną przede wszystkim ze swoich powieści historycznych. Wśród jej dzieł jednym z najpopularniejszych są “Kochanice króla”, które zostało także przeniesione na ekran filmowy. Tworząca od 1987 roku pisarka nazywana jest niekiedy “królową brytyjskiej fikcji historycznej”, choć jej dzieła przyjmowane są niekiedy z pewną dozą historycznego krytycyzmu. Choć bowiem Gregory podkreśla, że rzetelność historyczna jest cechą charakterystyczną jej twórczości, nie można zapominać, że jej dzieła są fabularyzowanymi romansami historycznymi i opierają się więc w dużej mierze na domysłach i spekulacjach.

Buntownicza dziennikarka i wykładowczyni

Philippa Gregory urodziła się 9 stycznia 1954 roku w Nairobi, która wtedy była stolicą Kolonii i Protektoratu Kenii - dzisiejszej Republiki Kenii. Philippa była drugą córką Elaine Wedd oraz Arthura Percy’ego Gregory’ego. Gdy III Rzesza przeprowadziła atak na Polskę, rodzice Philippy zostali powołani do wojska (jej ojciec trafił do RAFu) i spotykali się w okolicach bazy wojskowej. Arthur Gregory pracował po wojnie jako operator radiowy i nawigator linii lotniczej East African Airways - zginął w katastrofie lotniczej, kiedy Philippa miała zaledwie rok. W 1956 roku rodzina opuściła Kenię i przeprowadziła się do Anglii - najpierw do Somerset, a później do Bristolu.

W szkole Philippa Gregory nie należała do grzecznych i pilnych uczennic - w Colston’s Girls School próbowała między innymi namówić swoje koleżanki do założenia związku przeciwko szkolnym mundurkom. Po ukończeniu tego etapu edukacji Philippa udała się do college’u dziennikarskiego i przez rok pracowała jako praktykantka w Portsmouth News, aż do czasu, gdy udało się jej dostać na University of Sussex na tamtejszy kurs literatury angielskiej. Na tej uczelni istniał obowiązek dobrania drugiego przedmiotu - Gregory wybrała historię i uzyskała tytuł licencjata w 1982 roku.

Po ukończeniu studiów przez dwa lata Philippa Gregory pracowała w radiu BBC jako dziennikarka, producentka i reporterka, po czym rozpoczęła kolejne studia - tym razem na Uniwersytecie w Edynburgu, gdzie uzyskała stopień doktora (z literatury XVIII wieku). Pisarka wykładała na University of Durham, The Open University, a także była członkinią Kingston University. Wyposażona w akademicką wiedzę historyczną szczególnie zainteresowana była okresem Tudorów oraz XVIII wiekiem. Obecnie nadal pracuje jako nauczycielka akademicka, mieszka na ogromnej farmie w Moors National Park North York wraz z trzecim mężem, dziećmi oraz pasierbami.

Cykl Tudorowski i Wojna Kuzynów Philippy Gregory

Powieści historyczne autorstwa Philippy Gregory rozgrywają się w kilku różnych okresach historycznych, przede wszystkim jednak w okresie Tudorów (XV-XVII wiek). Wśród nich poczesne miejsce zajmuje przede wszystkim cykl o Dynastii Plantagenetów i Tudorów. Pierwotnie były to dwie osobne serie - Cykl Tudorowski oraz Wojna kuzynów, jednak od 2016 roku oficjalnie traktowane są jako całość. Akcja Wojny Kuzynów rozgrywa się w czasie Wojny Dwóch Róż i stworzone w jej ramach tomy są - z perspektywy historycznej - chronologicznie pierwsze. To okres pomiędzy 1455 a 1485 rokiem w czasie walk Lancasterów (czerwoną róża w herbie) oraz Yorków (biała róża). Na serię tą składają się tomy: “Władczyni rzek” (opowiadający o Jakobinie Luksemburskiej), “Czerwona królowa” (Małgorzata Beaufort), “Biała królowa” (Elżbieta Woodville), “Córka Twórcy Królów” (Anna i Izabella Neville), “Biała księżniczka” (Elżbieta York) oraz “Klątwa Tudorów”. Z kolei cykl Tudorowski opowiada nie o Henryku VIII, lecz raczej o jego żonach, córkach i innych otaczających go silnych kobietach z tej znanej dynastii. Na serię tą składają się: “Trzy siostry, trzy królowe” (opowiadający o Małgorzacie Tudor, królowej Szkocji, Katarzynie Aragońskiej oraz Marii Tudor, królowej Francji), “Wieczna księżniczka” (Katarzyna Aragońska), “Kochanice króla” (Anna i Mary Boleyn), “Dwie królowe” (Anna Kliwijska i Katarzyna Howard), “Ostatnia żona Tudora” (Katarzyna Parr), “Błazen królowej”, “Kochanek dziewicy” (Elżbieta I) oraz “Uwięziona królowa” (Maria Stuart). Na podstawie “Kochanic króla” powstały dwie filmowe adaptacje - “The Other Boleyn Girl” (2003) oraz obraz pod tym samym tytułem co książka (2008). Z kolei inne części cyklu doczekały się miniseriali - “Biała królowa” (oparte na fabule powieści “Biała królowa”, “Czerwona królowa” oraz “Córka Twórcy Królów”), “Biała księżniczka” (na podstawie dzieła pod tym samym tytułem) oraz “Hiszpańska księżniczka” (na bazie “Wiecznej księżniczki” oraz “Klątwy Tudorów”). Wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Książnica dzieła Philippy Gregory z cyklu Dynastia Plantagenetów i Tudorów czekają na Was na Woblink.

Inne dzieła Philippy Gregory w księgarni internetowej Woblink

Oprócz cyklu powieści historycznych związanych z dynastią Plantagenetów oraz Tudorów Philippa Gregory ma na swoim koncie także liczne inne popularne tytuły. Wśród nich znajdują się chociażby takie dzieła jak “Mokradła”, “Dom cudzych marzeń” czy “Mroczne wody”, które czekają na Was na Woblink. Te i wiele innych pozycji osadzonych w realiach historycznych znajdziecie tutaj jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).