Philippa Gregory Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philippa Gregory Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Philippa Gregory jest brytyjską powieściopisarką znaną przede wszystkim ze swoich powieści historycznych. Wśród jej dzieł jednym z najpopularniejszych są “Kochanice króla”, które zostało także przeniesione na ekran filmowy. Tworząca od 1987 roku pisarka nazywana jest niekiedy “królową brytyjskiej fikcji historycznej”, choć jej dzieła przyjmowane są niekiedy z pewną dozą historycznego krytycyzmu. Choć bowiem Gregory podkreśla, że rzetelność historyczna jest cechą charakterystyczną jej twórczości, nie można zapominać, że jej dzieła są fabularyzowanymi romansami historycznymi i opierają się więc w dużej mierze na domysłach i spekulacjach.

Buntownicza dziennikarka i wykładowczyni

Philippa Gregory urodziła się 9 stycznia 1954 roku w Nairobi, która wtedy była stolicą Kolonii i Protektoratu Kenii - dzisiejszej Republiki Kenii. Philippa była drugą córką Elaine Wedd oraz Arthura Percy’ego Gregory’ego. Gdy III Rzesza przeprowadziła atak na Polskę, rodzice Philippy zostali powołani do wojska (jej ojciec trafił do RAFu) i spotykali się w okolicach bazy wojskowej. Arthur Gregory pracował po wojnie jako operator radiowy i nawigator linii lotniczej East African Airways - zginął w katastrofie lotniczej, kiedy Philippa miała zaledwie rok. W 1956 roku rodzina opuściła Kenię i przeprowadziła się do Anglii - najpierw do Somerset, a później do Bristolu.

W szkole Philippa Gregory nie należała do grzecznych i pilnych uczennic - w Colston’s Girls School próbowała między innymi namówić swoje koleżanki do założenia związku przeciwko szkolnym mundurkom. Po ukończeniu tego etapu edukacji Philippa udała się do college’u dziennikarskiego i przez rok pracowała jako praktykantka w Portsmouth News, aż do czasu, gdy udało się jej dostać na University of Sussex na tamtejszy kurs literatury angielskiej. Na tej uczelni istniał obowiązek dobrania drugiego przedmiotu - Gregory wybrała historię i uzyskała tytuł licencjata w 1982 roku.

Po ukończeniu studiów przez dwa lata Philippa Gregory pracowała w radiu BBC jako dziennikarka, producentka i reporterka, po czym rozpoczęła kolejne studia - tym razem na Uniwersytecie w Edynburgu, gdzie uzyskała stopień doktora (z literatury XVIII wieku). Pisarka wykładała na University of Durham, The Open University, a także była członkinią Kingston University. Wyposażona w akademicką wiedzę historyczną szczególnie zainteresowana była okresem Tudorów oraz XVIII wiekiem. Obecnie nadal pracuje jako nauczycielka akademicka, mieszka na ogromnej farmie w Moors National Park North York wraz z trzecim mężem, dziećmi oraz pasierbami.

Cykl Tudorowski i Wojna Kuzynów Philippy Gregory

Powieści historyczne autorstwa Philippy Gregory rozgrywają się w kilku różnych okresach historycznych, przede wszystkim jednak w okresie Tudorów (XV-XVII wiek). Wśród nich poczesne miejsce zajmuje przede wszystkim cykl o Dynastii Plantagenetów i Tudorów. Pierwotnie były to dwie osobne serie - Cykl Tudorowski oraz Wojna kuzynów, jednak od 2016 roku oficjalnie traktowane są jako całość. Akcja Wojny Kuzynów rozgrywa się w czasie Wojny Dwóch Róż i stworzone w jej ramach tomy są - z perspektywy historycznej - chronologicznie pierwsze. To okres pomiędzy 1455 a 1485 rokiem w czasie walk Lancasterów (czerwoną róża w herbie) oraz Yorków (biała róża). Na serię tą składają się tomy: “Władczyni rzek” (opowiadający o Jakobinie Luksemburskiej), “Czerwona królowa” (Małgorzata Beaufort), “Biała królowa” (Elżbieta Woodville), “Córka Twórcy Królów” (Anna i Izabella Neville), “Biała księżniczka” (Elżbieta York) oraz “Klątwa Tudorów”. Z kolei cykl Tudorowski opowiada nie o Henryku VIII, lecz raczej o jego żonach, córkach i innych otaczających go silnych kobietach z tej znanej dynastii. Na serię tą składają się: “Trzy siostry, trzy królowe” (opowiadający o Małgorzacie Tudor, królowej Szkocji, Katarzynie Aragońskiej oraz Marii Tudor, królowej Francji), “Wieczna księżniczka” (Katarzyna Aragońska), “Kochanice króla” (Anna i Mary Boleyn), “Dwie królowe” (Anna Kliwijska i Katarzyna Howard), “Ostatnia żona Tudora” (Katarzyna Parr), “Błazen królowej”, “Kochanek dziewicy” (Elżbieta I) oraz “Uwięziona królowa” (Maria Stuart). Na podstawie “Kochanic króla” powstały dwie filmowe adaptacje - “The Other Boleyn Girl” (2003) oraz obraz pod tym samym tytułem co książka (2008). Z kolei inne części cyklu doczekały się miniseriali - “Biała królowa” (oparte na fabule powieści “Biała królowa”, “Czerwona królowa” oraz “Córka Twórcy Królów”), “Biała księżniczka” (na podstawie dzieła pod tym samym tytułem) oraz “Hiszpańska księżniczka” (na bazie “Wiecznej księżniczki” oraz “Klątwy Tudorów”). Wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Książnica dzieła Philippy Gregory z cyklu Dynastia Plantagenetów i Tudorów czekają na Was na Woblink.

Inne dzieła Philippy Gregory w księgarni internetowej Woblink

Oprócz cyklu powieści historycznych związanych z dynastią Plantagenetów oraz Tudorów Philippa Gregory ma na swoim koncie także liczne inne popularne tytuły. Wśród nich znajdują się chociażby takie dzieła jak “Mokradła”, “Dom cudzych marzeń” czy “Mroczne wody”, które czekają na Was na Woblink. Te i wiele innych pozycji osadzonych w realiach historycznych znajdziecie tutaj jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Historia nowożytna to okres w dziejach, który nastąpił po średniowieczu, a więc w XV wieku, i trwał aż do początku wieku XIX. Nowożytność dzieli się na cztery okresy: renesans, barok, oświecenie i romantyzm, dlatego kategoria „Historia nowożytna” jest bardzo obszerna. Należą do niej książki opisujące wydarzenia historyczne, przemiany kulturowe, polityczne i ideologiczne. W kategorii „Historia nowożytna” znajdziemy wiele książek napisanych przez Normana Daviesa, jednego z najbardziej znanych w Polsce historyków. Davis to autor posiadający polskie i brytyjskie obywatelstwo, ale pochodzący z Walii. Napisał wiele książek historycznych dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Polski. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy takie książki Daviesa jak „Boże igrzysko. Historia Polski”, pozycję przez większość historyków uznaną za jedną z najlepszych książek o dziejach naszego kraju, „Serce Europy” – książkę, w której Davies przeciwstawia się utartym schematom i przedstawia historię Polski od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych, czy „Zaginione królestwa”, w których przeczytać możemy o nieznanej historii Europy. Warto sięgnąć także po biografie i poznać bliżej takie postaci jak laureat literackiego Nobla Henryk Sienkiewicz („Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” Kamila Kartasińskiego), niezrównany francuski dowódca Napoleon Bonaparte („Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza), inicjator reformacji Marcin Luter („Marcin Luter. Prorok i buntownik” Lyndal Roper). Znajdują się tu również książki, które w centrum zainteresowania stawiają życie kobiet. Wśród nich są „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego czy „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie” Izabeli Desperak i Ingi Kuźmy. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.