Philippa Gregory II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philippa Gregory II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Philippa Gregory jest brytyjską powieściopisarką znaną przede wszystkim ze swoich powieści historycznych. Wśród jej dzieł jednym z najpopularniejszych są “Kochanice króla”, które zostało także przeniesione na ekran filmowy. Tworząca od 1987 roku pisarka nazywana jest niekiedy “królową brytyjskiej fikcji historycznej”, choć jej dzieła przyjmowane są niekiedy z pewną dozą historycznego krytycyzmu. Choć bowiem Gregory podkreśla, że rzetelność historyczna jest cechą charakterystyczną jej twórczości, nie można zapominać, że jej dzieła są fabularyzowanymi romansami historycznymi i opierają się więc w dużej mierze na domysłach i spekulacjach.

Buntownicza dziennikarka i wykładowczyni

Philippa Gregory urodziła się 9 stycznia 1954 roku w Nairobi, która wtedy była stolicą Kolonii i Protektoratu Kenii - dzisiejszej Republiki Kenii. Philippa była drugą córką Elaine Wedd oraz Arthura Percy’ego Gregory’ego. Gdy III Rzesza przeprowadziła atak na Polskę, rodzice Philippy zostali powołani do wojska (jej ojciec trafił do RAFu) i spotykali się w okolicach bazy wojskowej. Arthur Gregory pracował po wojnie jako operator radiowy i nawigator linii lotniczej East African Airways - zginął w katastrofie lotniczej, kiedy Philippa miała zaledwie rok. W 1956 roku rodzina opuściła Kenię i przeprowadziła się do Anglii - najpierw do Somerset, a później do Bristolu.

W szkole Philippa Gregory nie należała do grzecznych i pilnych uczennic - w Colston’s Girls School próbowała między innymi namówić swoje koleżanki do założenia związku przeciwko szkolnym mundurkom. Po ukończeniu tego etapu edukacji Philippa udała się do college’u dziennikarskiego i przez rok pracowała jako praktykantka w Portsmouth News, aż do czasu, gdy udało się jej dostać na University of Sussex na tamtejszy kurs literatury angielskiej. Na tej uczelni istniał obowiązek dobrania drugiego przedmiotu - Gregory wybrała historię i uzyskała tytuł licencjata w 1982 roku.

Po ukończeniu studiów przez dwa lata Philippa Gregory pracowała w radiu BBC jako dziennikarka, producentka i reporterka, po czym rozpoczęła kolejne studia - tym razem na Uniwersytecie w Edynburgu, gdzie uzyskała stopień doktora (z literatury XVIII wieku). Pisarka wykładała na University of Durham, The Open University, a także była członkinią Kingston University. Wyposażona w akademicką wiedzę historyczną szczególnie zainteresowana była okresem Tudorów oraz XVIII wiekiem. Obecnie nadal pracuje jako nauczycielka akademicka, mieszka na ogromnej farmie w Moors National Park North York wraz z trzecim mężem, dziećmi oraz pasierbami.

Cykl Tudorowski i Wojna Kuzynów Philippy Gregory

Powieści historyczne autorstwa Philippy Gregory rozgrywają się w kilku różnych okresach historycznych, przede wszystkim jednak w okresie Tudorów (XV-XVII wiek). Wśród nich poczesne miejsce zajmuje przede wszystkim cykl o Dynastii Plantagenetów i Tudorów. Pierwotnie były to dwie osobne serie - Cykl Tudorowski oraz Wojna kuzynów, jednak od 2016 roku oficjalnie traktowane są jako całość. Akcja Wojny Kuzynów rozgrywa się w czasie Wojny Dwóch Róż i stworzone w jej ramach tomy są - z perspektywy historycznej - chronologicznie pierwsze. To okres pomiędzy 1455 a 1485 rokiem w czasie walk Lancasterów (czerwoną róża w herbie) oraz Yorków (biała róża). Na serię tą składają się tomy: “Władczyni rzek” (opowiadający o Jakobinie Luksemburskiej), “Czerwona królowa” (Małgorzata Beaufort), “Biała królowa” (Elżbieta Woodville), “Córka Twórcy Królów” (Anna i Izabella Neville), “Biała księżniczka” (Elżbieta York) oraz “Klątwa Tudorów”. Z kolei cykl Tudorowski opowiada nie o Henryku VIII, lecz raczej o jego żonach, córkach i innych otaczających go silnych kobietach z tej znanej dynastii. Na serię tą składają się: “Trzy siostry, trzy królowe” (opowiadający o Małgorzacie Tudor, królowej Szkocji, Katarzynie Aragońskiej oraz Marii Tudor, królowej Francji), “Wieczna księżniczka” (Katarzyna Aragońska), “Kochanice króla” (Anna i Mary Boleyn), “Dwie królowe” (Anna Kliwijska i Katarzyna Howard), “Ostatnia żona Tudora” (Katarzyna Parr), “Błazen królowej”, “Kochanek dziewicy” (Elżbieta I) oraz “Uwięziona królowa” (Maria Stuart). Na podstawie “Kochanic króla” powstały dwie filmowe adaptacje - “The Other Boleyn Girl” (2003) oraz obraz pod tym samym tytułem co książka (2008). Z kolei inne części cyklu doczekały się miniseriali - “Biała królowa” (oparte na fabule powieści “Biała królowa”, “Czerwona królowa” oraz “Córka Twórcy Królów”), “Biała księżniczka” (na podstawie dzieła pod tym samym tytułem) oraz “Hiszpańska księżniczka” (na bazie “Wiecznej księżniczki” oraz “Klątwy Tudorów”). Wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Książnica dzieła Philippy Gregory z cyklu Dynastia Plantagenetów i Tudorów czekają na Was na Woblink.

Inne dzieła Philippy Gregory w księgarni internetowej Woblink

Oprócz cyklu powieści historycznych związanych z dynastią Plantagenetów oraz Tudorów Philippa Gregory ma na swoim koncie także liczne inne popularne tytuły. Wśród nich znajdują się chociażby takie dzieła jak “Mokradła”, “Dom cudzych marzeń” czy “Mroczne wody”, które czekają na Was na Woblink. Te i wiele innych pozycji osadzonych w realiach historycznych znajdziecie tutaj jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).