Pierre Lemaitre Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Pierre Lemaitre Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Pierre Lemaitre jest francuskim pisarzem, autorem powieści kryminalnych takich jak “Do zobaczenia w zaświatach” czy “Kolory ognia”. Z wykształcenia Lemaitre jest psychologiem, a wiele lat spędził jako nauczyciel w ramach kształcenia zawodowego dorosłych. Całkowicie poświęcił się karierze literackiej w 2006 roku i od tego czasu zawodowo zajmuje się tworzeniem powieści oraz scenariuszy. Najbardziej znanym bohaterem jego książek jest komisarz paryskiej policji Camille Verhoever.

Pierre Lemaitre jest laureatem Prix Goncourt (Nagrody Goncourtów), najważniejszej francuskiej nagrody literackiej, którą otrzymał w 2013 roku za “Do zobaczenia w zaświatach”.

Pierre Lemaitre - “Do zobaczenia w zaświatach”

Nagrodzona we Francji powieść autorstwa Pierre’a Lemaitre’a ukazała się tam w 2013 roku - a rok później po raz pierwszy pojawiła się także na polskim rynku nakładem Wydawnictwa Albatros. Opowiada on historię dwóch weteranów, Alberta i Edwarda, którzy nie mają w powojennej Francji łatwego życia. Okazuje się, że dla kraju cenniejsi są ci, którzy zginęli w walce, a ocaleni to głównie problem. Skromnemu urzędnikowi Albertowi nie zostało nic. Wybuchowy niegdyś artysta Edward został zupełnie sam i bez rodziny stał się wrakiem człowieka. Choć porzuceni, postanawiają się zemścić - organizują akcję, która ma na celu wywołać ogólnonarodowe rozruchy. Ta nagrodzona Prix Goncourt książka określana jest przez niektórych jedną z tych wartościowych pozycji, do których należy nieustannie wracać. Równocześnie stanowi pierwszy tom cyklu “Dzieci katastrofy”, na który składają się także “Kolory ognia” oraz “Lustro naszych smutków”

“Lustro naszych smutków” Pierre’a Lemaitre’a

Wydana w Polsce w 2022 roku powieść “Lustro naszych smutków” Pierre’a Lemaitre’a jest równocześnie trzecią z cyklu powieści, który rozpoczął się wraz z nagradzanym “Do zobaczenia w zaświatach”. Jednym z momentów historii, których wstydzą się Francuzi, jest z pewnością kampania w 1940 roku. Lemaitre sięga do tych czasów i wprowadza czytelnika do Paryża w kwietniu tegoż roku. Wszyscy mówią o wkroczeniu do miasta Niemców, ale większość ludzi wciąż żyje swoimi codziennymi sprawami. Louise Belmont, młoda nauczycielka, próbuje na nowo odnaleźć się po skandalu obyczajowym, w który zamieszana była jej osoba. Klienci nie przychodzą już tak licznie do restauracji pana Julesa, a Désiré Migault, który nie zawsze tak się nazywał, po swojej karierze jako adwokat, pilot i chirurg chce teraz spróbować szczęścia w Ministerstwie Informacji. Pewien kapral, Landarde, robi interesy w trakcie pobytu w wojsku, a żandarm z Paryża Ferdynand szuka okazji, by spełnić marzenia ukochanej żony. Ogarnięci coraz większą paniką Francuzi uciekają przed Niemcami - nieważne, czy są kanaliami, tchórzami czy ludźmi dobrej woli, w tym szczególnym czasie każdy szuka dla siebie bezpiecznego miejsca.

Książki Pierre’a Lemaitre’a w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was liczne tytuły autorstwa Pierre’a Lamaitre’a. Wśród nich są zarówno “Lustro naszych smutków”, jak i “Do zobaczenia w zaświatach”, “Kolory ognia”, “Alex” czy “Koronkowa robota”. Dostępne są tutaj zarówno pojedynczo, jak i w pakietach, jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.