Piotr Augustyniak Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Piotr Augustyniak Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Piotr Augustyniak urodził się w 1977 roku. To polski filozof, eseista, publicysta, wykładowca akademicki. Jest autorem wielu publikacji o tematyce filozoficznej, teologicznej i egzystencjalnej. W jego bibliografii znajdują się takie książki jak „Inna boskość. Mistrz Eckhart, Zaratustra i przezwyciężenie metafizyki” (2009); „Istnienie jest bogiem, ja jestem grzechem. Rozprawa o teologii niemieckiej, Mistrzu Eckharcie, Lutrze, wolnych duchach i boskiej woli” (2013); „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015), „Aporetyczna nieśmiertelność. Esej o Fedonie, śmierci i nowoczesnym podmiocie” (2016); „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego” (2017), „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019), „Jezus Niechrystus” (2021). Augustyniak pisał między innymi o filozofii Nietzschego, Heideggera, Lutra, Mistrza Eckharta i Platona. Jego specjalizacją jest problematyka z pogranicza filozofii człowieka, metafizyki, filozofii religii i teorii nowoczesności. Piotr Augustyniak jest doktorem habilitowanym i profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Filozofię ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2011 roku uczestniczył w rocznym stypendium Republiki Austriackiej na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Augustyniak pisał dla wielu prestiżowych pism. Jest członkiem redakcji „Przeglądu politycznego” oraz „Liberte”.

Homo Polacus. Eseje o polskiej duszy Piotra Augustyniaka

Jedną z najgłośniejszych książek Piotra Augustyniaka jest zbiór esejów pt. „Homo Polacus”. Filozof rozważa na temat kondycji duchowej Polski i Polaków. W tym celu przywołuje słowa wielkich myślicieli XX-wiecznych: Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Brunona Schulza, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, ks. Józefa Tischnera i wielu innych. Ponadto odwołuje się do mitów narodowych oraz wielkich powieści i dramatów Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada oraz Henryka Sienkiewicza. Co prawda nie jest to opowieść „ku pokrzepieniu serc”, ale zdecydowanie warto skonfrontować się z tokiem myślenia i analizą Augustyniaka, który pokazuję historię polskiej duchowości z nieco innej strony.

Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła

Postać Stanisława Wyspiańskiego pojawia się w wielu książkach i artykułach Augustyniaka. W książce „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” polski dramaturg jest przedstawiony jako postać, która pomaga wstać Polakom z kolan. W „Wyzwoleniu” Wyspiański nazywa nasze narodowe lęki, uprzedzenia i nieracjonalne zachowania, które stopują rozwój społeczny i skazują Polskę na stagnację. Uniwersalna myśl Wyspiańskiego, jak zapewnia Augustyniak, może być znakomitym antidotum na społeczny zastój.

W 2017 roku ukazała się książka „Wyspiański. Zbudź się, Polaku!“ będąca zapisem pięciu spotkań z cyklu „Sztuka myślenia”, które Augustyniak organizował i prowadził w Teatrze w Krakowie im. Juliusza Słowackiego. W dyskusjach brali udział wybitni polscy intelektualiści, którzy podejmowali rozmowę na temat Polski, Wyspiańskiego i współczesnej kondycji polskiej kultury i życia społecznego.

Jezus Niechrsytus

W 2021 roku, nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria, ukazała się jego najnowsza książka pt. „Jezus Niechrystus”. Krakowski filozof na warsztat bierze postać Chrystusa. Odwołując się do własnych doświadczeń związanych z wiarą, jej porzuceniem oraz zgłębianiem od strony filozoficznej, Augustyniak proponuje odważnie, współcześnie spojrzeć na słowa Jezusa. „Jezus Niechrystus” to książka, która wymyka się ramom gatunkowym. Piotr Augustyniak formułuje w niej unikalną filozofię życia, odrzuca instytucjonalny Kościół oraz podważa fundamenty wiary chrześcijańskiej. Postać Chrystusa staje się tu inspiracją do kreatywnego poszukiwania własnej tożsamości w nowoczesnym świecie oraz próbę wyzwolenia się z jego mielizn.

Książki Piotra Augustyniaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Piotra Augustyniaka w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.