Piotr Augustyniak Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Piotr Augustyniak Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Piotr Augustyniak urodził się w 1977 roku. To polski filozof, eseista, publicysta, wykładowca akademicki. Jest autorem wielu publikacji o tematyce filozoficznej, teologicznej i egzystencjalnej. W jego bibliografii znajdują się takie książki jak „Inna boskość. Mistrz Eckhart, Zaratustra i przezwyciężenie metafizyki” (2009); „Istnienie jest bogiem, ja jestem grzechem. Rozprawa o teologii niemieckiej, Mistrzu Eckharcie, Lutrze, wolnych duchach i boskiej woli” (2013); „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015), „Aporetyczna nieśmiertelność. Esej o Fedonie, śmierci i nowoczesnym podmiocie” (2016); „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego” (2017), „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019), „Jezus Niechrystus” (2021). Augustyniak pisał między innymi o filozofii Nietzschego, Heideggera, Lutra, Mistrza Eckharta i Platona. Jego specjalizacją jest problematyka z pogranicza filozofii człowieka, metafizyki, filozofii religii i teorii nowoczesności. Piotr Augustyniak jest doktorem habilitowanym i profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Filozofię ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2011 roku uczestniczył w rocznym stypendium Republiki Austriackiej na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Augustyniak pisał dla wielu prestiżowych pism. Jest członkiem redakcji „Przeglądu politycznego” oraz „Liberte”.

Homo Polacus. Eseje o polskiej duszy Piotra Augustyniaka

Jedną z najgłośniejszych książek Piotra Augustyniaka jest zbiór esejów pt. „Homo Polacus”. Filozof rozważa na temat kondycji duchowej Polski i Polaków. W tym celu przywołuje słowa wielkich myślicieli XX-wiecznych: Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Brunona Schulza, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, ks. Józefa Tischnera i wielu innych. Ponadto odwołuje się do mitów narodowych oraz wielkich powieści i dramatów Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada oraz Henryka Sienkiewicza. Co prawda nie jest to opowieść „ku pokrzepieniu serc”, ale zdecydowanie warto skonfrontować się z tokiem myślenia i analizą Augustyniaka, który pokazuję historię polskiej duchowości z nieco innej strony.

Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła

Postać Stanisława Wyspiańskiego pojawia się w wielu książkach i artykułach Augustyniaka. W książce „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” polski dramaturg jest przedstawiony jako postać, która pomaga wstać Polakom z kolan. W „Wyzwoleniu” Wyspiański nazywa nasze narodowe lęki, uprzedzenia i nieracjonalne zachowania, które stopują rozwój społeczny i skazują Polskę na stagnację. Uniwersalna myśl Wyspiańskiego, jak zapewnia Augustyniak, może być znakomitym antidotum na społeczny zastój.

W 2017 roku ukazała się książka „Wyspiański. Zbudź się, Polaku!“ będąca zapisem pięciu spotkań z cyklu „Sztuka myślenia”, które Augustyniak organizował i prowadził w Teatrze w Krakowie im. Juliusza Słowackiego. W dyskusjach brali udział wybitni polscy intelektualiści, którzy podejmowali rozmowę na temat Polski, Wyspiańskiego i współczesnej kondycji polskiej kultury i życia społecznego.

Jezus Niechrsytus

W 2021 roku, nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria, ukazała się jego najnowsza książka pt. „Jezus Niechrystus”. Krakowski filozof na warsztat bierze postać Chrystusa. Odwołując się do własnych doświadczeń związanych z wiarą, jej porzuceniem oraz zgłębianiem od strony filozoficznej, Augustyniak proponuje odważnie, współcześnie spojrzeć na słowa Jezusa. „Jezus Niechrystus” to książka, która wymyka się ramom gatunkowym. Piotr Augustyniak formułuje w niej unikalną filozofię życia, odrzuca instytucjonalny Kościół oraz podważa fundamenty wiary chrześcijańskiej. Postać Chrystusa staje się tu inspiracją do kreatywnego poszukiwania własnej tożsamości w nowoczesnym świecie oraz próbę wyzwolenia się z jego mielizn.

Książki Piotra Augustyniaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Piotra Augustyniaka w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Historia nowożytna to okres w dziejach, który nastąpił po średniowieczu, a więc w XV wieku, i trwał aż do początku wieku XIX. Nowożytność dzieli się na cztery okresy: renesans, barok, oświecenie i romantyzm, dlatego kategoria „Historia nowożytna” jest bardzo obszerna. Należą do niej książki opisujące wydarzenia historyczne, przemiany kulturowe, polityczne i ideologiczne. W kategorii „Historia nowożytna” znajdziemy wiele książek napisanych przez Normana Daviesa, jednego z najbardziej znanych w Polsce historyków. Davis to autor posiadający polskie i brytyjskie obywatelstwo, ale pochodzący z Walii. Napisał wiele książek historycznych dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Polski. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy takie książki Daviesa jak „Boże igrzysko. Historia Polski”, pozycję przez większość historyków uznaną za jedną z najlepszych książek o dziejach naszego kraju, „Serce Europy” – książkę, w której Davies przeciwstawia się utartym schematom i przedstawia historię Polski od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych, czy „Zaginione królestwa”, w których przeczytać możemy o nieznanej historii Europy. Warto sięgnąć także po biografie i poznać bliżej takie postaci jak laureat literackiego Nobla Henryk Sienkiewicz („Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” Kamila Kartasińskiego), niezrównany francuski dowódca Napoleon Bonaparte („Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza), inicjator reformacji Marcin Luter („Marcin Luter. Prorok i buntownik” Lyndal Roper). Znajdują się tu również książki, które w centrum zainteresowania stawiają życie kobiet. Wśród nich są „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego czy „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie” Izabeli Desperak i Ingi Kuźmy. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.