Piotr Ibrahim Kalwas II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Piotr Ibrahim Kalwas II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Piotr Ibrahim Kalwas urodził się w 1963 roku. Jest polskim pisarzem, scenarzystą, dziennikarzem i reportażystą. W latach 2008-2016 autor mieszkał w Egipcie, a lata życia w Afryce Północnej mają widoczny wpływ na jego twórczość – zarówno na powieści, jak i zainteresowania dziennikarskie. Kalwas publikował swoje teksty m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” i „Voyage”. Pisarz często wypowiada się w mediach na temat sytuacji politycznej i historycznej w Afryce Południowej oraz spraw związanych z islamem (w 2000 roku przeszedł na islam). Kalwas ma na swoim koncie epizod jako scenarzysta kultowego polskiego sitcomu pt. „Świat według kiepskich”.

Twórczość Piotra Ibrahima Kalwasa

Piotr Ibrahim Kalwas debiutował w 2003 roku książką „Salam”. Druga pozycja autora pt. „Czas” przyniosła mu pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike. W książce autor opisuje swoją podróż do Erytrei szlakiem jednej z najważniejszych książek jego dzieciństwa, czyli „Poławiaczy pereł” Mirko Paška. To rozprawa na temat różnic kulturowych, religii i doświadczeń cywilizacyjnych. W 2006 roku swoją premierę miała trzecia książka pisarza pt. „Drzwi”. Następną pozycją w dorobku autora jest „Rasa mystica: traktat około Indii” - efekt fascynacji i podróży Kalwasa do Indii.

W 2010 roku na rynku książki ukazał się „Dom”, jedna z najbardziej autorefleksyjnych pozycji w dorobku Kalwasa, w której autor szuka odpowiedzi na to, kim jest. Próbuje również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego podjął tak radykalną decyzję i postanowił zamieszkać w egipskiej Aleksandrii. Nie zabrakło także wspomnienia z życia w PRL-u.

W 2012 roku swoją premierę miała książka „Tarika”, pozycja wymykająca się ramom gatunkowym, zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska rue de Gergovie, plac Dzierżyńskiego w Warszawie, Villa Alexandrine w Vence czy wnętrze kościoła w Czennaju są tutaj miejscami, w których miesza się przestrzeń i czas.

W 2015 roku nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazała się kolejna książka autora pt. „Egipt: haram halal” – reportaż poświęcony Egiptowi niedostępnemu dla zwykłego turysty korzystającego z usług biura podróży. Współpracujący z „Dużym Formatem”, mieszkający wówczas na stałe w Egipcie, Kalwas snuje opowieść o tym co jest „haram” - zakazane i „halal” - dozwolone w muzułmańskim świecie. Za ten reportaż pisarz otrzymał drugą nominację do Nagrody Literackiej Nike.

Od 2016 roku Piotr Ibrahim Kalwas mieszka na wyspie Gozo, która oficjalnie należy do Republiki Malty. Ta właśnie ta wyspa stała się bohaterką opublikowanej nakładem wydawnictwa Wielka Litera książki pt. „Gozo. Radosna siostra Malty” (2020). Autor opisuje ją z perspektywy jej mieszkańca. Podróżuje wzdłuż i wszerz, zagląda do nietypowych, nie opisywanych w przewodnikach miejsc. To „subiektywny przewodnik” dla tych, którzy chcą poznać Gozo od mniej turystycznej strony. Pozycja została wydana w serii Podróż nieoczywista, w której ukazały się także m.in. książki o Sztokholmie („Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” Katarzyny Tubylewicz), Lizbonie („Lizbona. Miasto, które przytula” Marty Stacewicz-Paixão i Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak), Wenecji („Wenecja. Miasto, któremu się powodzi” Manueli Gretkowskiej) czy Wiedniu („Wiedeń. Miasto najlepsze do życia” Marty Guzowskiej).

Najnowszą publikacją w dorobku Kalwasa jest „Dziecko Księżyca”, książka która ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera na początku 2021 roku. To bardzo brutalna opowieść o skondensowanym okrucieństwie, seksie i sztucznym raju. W powieści pojawia się kilka części, które łączy ociekająca krwią i złością opowieść o potrzebie zemsty i jej źródłach. W powieści Kalwasa pojawiają się niezwykle brutalne opisy zbrodni, które mogłyby zjeżyć włosy na głowie niejednemu miłośnikowi filmów gore. Bohater powieści – Kalwasik – szykuje Plan Kary, w którym odpłaca się ludziom, którzy zaszli mu za skórę w trakcie życia – nauczyciele, byłe dziewczyny, sąsiedzi. Co z tych opowieści zdarzyło się naprawdę? To może ocenić już tylko sam czytelnik.

Książki Piotra Ibrahima Kalwasa w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Piotra Ibrahima Kalwasa pt. „Międzyrzecz”, „Dom”, „Tarika”, „Gozo” i „Dziecko Księżyca” w formie ebooka i papierowej. Książka „Egipt: haram halal” dostępna jest w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).