Piotr Marecki Moda i styl - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Piotr Marecki Moda i styl - książki, ebooki i audiobooki

Piotr Marecki urodził się w 1976 roku. To polski pisarz, publicysta, animator kultury, wykładowca akademicki, wydawca, kulturoznawca. Marecki jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Pracuje jako profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie na co dzień wykłada oraz prowadzi UBU Lab – jednostkę naukową zajmującą się zagadnieniami kultury cyfrowej. Marecki jest miłośnikiem literatury eksperymentalnej, którą bada, wydaje oraz tworzy. Interesuje się botami, generatorami tekstu – zarówno poezji, jak i prozy. W kręgu jego zainteresowań znajduje się również technologia analogowa. To głównie przy jej pomocy tworzy literaturę cyfrową.

Kariera literacka Piotra Mareckiego

Efektem fascynacji Mareckiego technologią, demosceną i botami jest kilka publikacji książkowych. W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się książka „Gatunki cyfrowe. Instrukcja obsługi”. Wcześniej swoją premierę miałą „Robbo. Solucja” napisana wspólnie z Wojciechem Bociańskim. To opowieść o krótkim żywocie współczesnej technologii. Marecki i Bociański piszą o tym, że nowe platformy bardzo szybko zabijane są przez nowsze, lepsze, szybsze i wydajniejsze urządzenia. Autorzy przy tworzeniu treści i okładki książki wykorzystali ośmiobitowy komputer Atari. Warto dodać, że to urządzenie, które przestano produkować w połowie lat 90. ubiegłego wieku.

Marecki napisał również książkę poświęconą narodzinom polskiego gamedevu, który wyrósł z demosceny. Mowa o książce „Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny” napisanej wspólnie z Tomaszem Cieślewiczem.

Marecki jest absolwentem polonistyki filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2007 obronił doktorat na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej na specjalności filmoznawstwo. Jego praca nosiła tytuł „Czycz i kino. Literatura Stanisława Czycza jako inspiracja dla twórczości filmowej”. W 2019 na tym samym wydziale obronił habilitację na podstawie rozprawy „Między kartką a ekranem. Cyfrowe eksperymenty z medium książki w Polsce”. Na co dzień Marecki wykłada w katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kiedyś wykładał również w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Miał okazję również odbyć profesorskie wizytacje w Stanach Zjednoczonych – w MIT, Uniwersytecie Kolorado w Boulder oraz na Uniwersytecie Rochester.

Piotr Marecki jest założycielem, redaktorem i prowadzącym krakowskie wydawnictwo Korporacja Ha!art. Pod szyldem korporacji ukazały się książki takich pisarzy, jak Ziemowit Szczerek, Sławomir Shuty, Michał Witkowski, Olga Hund czy Bolesław Chromry. Ha!art publikuje książki młodych polskich pisarzy, często debiutantów. Wcześniej Marecki był redaktorem naczelnym interdyscyplinarnego magazynu o kulturze współczesnej pt. Ha!art.

Marecki zawodowo i hobbystycznie zajmuje się kulturą współczesną i kulturą cyfrową – głównie literaturą eksperymentalną, literaturą elektroniczną i demosceną. Na te tematy prowadzi badania, wykłady oraz pisze artykuły. Marecki publikował m.in. w „Lampie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Gazecie Wyborczej” i „Przekroju”.

Polska przydrożna i Romantika

W 2020 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się kontrowersyjna i głośna książka Mareckiego pt. „Polska przydrożna”. To opowieść o nietypowym pomyśle na podróż przedślubną. Marecki postanowił wsiąść w samochód i zjechać Polskę bocznymi drogami, przemierzając miejscowości, do których zwykle nie jeździ się na urlop. To miejsca, których nie przecina żadna główna droga. Na podstawie swojej wyprawy napisał książkę, która jest połączeniem reportażu, eseju, opowiadania i memoiru. Choć Marecki pochodzi z prowincji i na prowincji się wychował, to tytułową Polskę przydrożną obserwował z perspektywy mieszczucha, profesora.

W 2021 roku, również nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się kontynuacja „Polski przydrożnej” pt. „Romantika”. Tym razem w załadowanym po brzegi Oplu Marecki wraz ze swoją świeżo upieczoną żoną Olą wyruszają na podróż poślubną. Pierwszym przystankiem nowożeńców jest Beskid Niski. Na miejscu – ekowesele, disco polo i maratony z analogowymi sprzętami. Do tego czytanie poezji i długie, całonocne rozmowy. Kolejnym etapem podróży Mareckiego i Oli jest Huculszczyzna. Para zwiedza Tarnopol, Strusów, Kołomyję, Czerniowice i wiele innych. Podobnie jak w „Polsce przydrożnej” Marecki opisuje rzeczywistość z dużą dawką ironii i czarnego humoru. Zwraca uwagę na lokalną architekturę, małe społeczności, relikty minionej epoki i dziurawe drogi.

W 2017 roku, pod redakcją Mareckiego, ukazała się bardzo ciekawa i ważna społecznie książka pt. „Sezon grzewczy”. To opowieść o tytułowym sezonie grzewczym w Krakowie – mieście, które ma jedno z najgorszych wskaźników zanieczyszczenia powietrza na świecie. Autorami poszczególnych tekstów, które weszły w skład tej antologii, są mieszkańcy Krakowa, zarówno nowi i starzy, jak młodzi i dorośli. Istotnym elementem książki jest tzw. smogwatching, czyli obserwowanie jakości powietrza na różnego rodzaju aplikacjach.

Książki Piotra Mareckiego na Woblinku

Książki Piotra Mareckiego są dostępne w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa). Dostępne są takie tytuły jak „Polska przydrożna”, „Romantika”, „Sezon grzewczy”, „Gatunki cyfrowe. Instrukcja obsługi”, „ZX Spectrum Demoscene”, „Żuławski. Wywiad rzeka”, „Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny” oraz „Barański. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Co znajdziesz w kategorii: Moda i styl

Zdanie na temat nowo poznanej osoby wyrabiamy sobie na podstawie pierwszego wrażenia w zaledwie kilka sekund i waży ono na całej naszej przyszłej relacji z tą osobą. Dlatego współcześnie dużą rolę w naszym życiu odgrywa moda i styl, niezwykle ważne jest dla nas to, jak postrzegają nas inni. Dla wielu osób moda jest sposobem na wyrażenie siebie, pokazanie własnego stylu, sposobu życia, tego, co się lubi. Moda staje się zabawą i przyjemnością. Nadal są jednak osoby, które gubią się w ciągle zmieniających się trendach, osoby, dla których moda jest wyzwaniem. Książki w kategorii „Moda i styl” są przeznaczone zarówno dla laików, jak i znawców mody. Odnaleźć tu więc możemy książkę Marii Młyńskiej „Warsztaty stylu”, w której autorka pomaga w odkrywaniu własnego stylu, zgodnego z charakterem i osobowością, „Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu” Ewy Grzelakowskiej-Kostoglu, czyli najpopularniejszej youtuberki makijażowej w Polsce, „Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji”, w której Cho Charlotte zdradza sekrety kompleksowej pielęgnacji cery od dawna praktykowanej przez Koreanki, a także „Ja nie mogę być modelką?” znanej dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Doroty Wellman, która dzieli się radami i myślami na temat mody i kobiecości. Oczywiście moda nie jest tematem zarezerwowanym tylko dla kobiet, dlatego w kategorii „Moda i styl” znajdziemy również propozycje dla panów, m.in. książkę Łukasza Kielbana „Mężczyzna z klasą”, w której autor daje rady na temat współczesnej elegancji i dobrych manier, „Na ostro i pod włos” Rafała Janty, gdzie znajduje się wszystko to, co nowoczesny mężczyzna powinien wiedzieć o goleniu i zaroście, oraz „Rzeczowo o męskiej modzie” Michała Kędziora z praktycznymi poradami, wskazówkami i ciekawostkami na temat ubioru.