Platon Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Fajdros, Książka | Platon

    Fajdros (o miłości, o pięknie; etyczny) należy do najważniejszych dialogów Platona (427-347 p.n.e.) greckiego filozofa, ucznia Sokratesa, założyciela Akademii, twórcy racjonalizmu i idealizmu. Uznaje się, że Platon napisał 35 dialogów, które dzieli się na 3 okresy: wczesny, średni i późny. Fajdros to dialog z okresu średniego, zwanego też konstrukcyjnym. W pewnym sensie można go uznać za dopełnienie Uczty, naprawdę jest jednak czymś więcej, tyczy bowiem nie tylko Erosa ale te...

    Promocja
    okładka Uczta, Książka | Platon

    „Uczta“ Platona jest jednym z najważniejszych tekstów filozofii starożytnej. Platon wkłada w usta uczestników uczty elementy nauki o możliwościach poznania i prawdziwym bycie. Z rekonstrukcji owych okruchów rodzi się wykład o pojęciu idei. „Uczta“ stanowi także źródło informacji biograficznych, wiedzy o kulturze i obyczajach starożytnej Grecji, zachwyca pięknem języka i formy literackiej. Większość postaci występujących w „Uczcie“ jest autentyczna. Należą do nich m.in.: gos...

Platon Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Platon to jeden z najsłynniejszych filozofów starożytnej Grecji, urodzony w Atenach twórca platonizmu, tradycji intelektualnej zbierającej i - w późniejszych wiekach - kontynuującej myśl filozoficzną tego wielkiego myśliciela. Platon jest znany przede wszystkim z racji własnych nauk i osiągnięć, ale także towarzyszenia Sokratesowi, którego uczynił główną postacią swoich słynnych dialogów. Ateńczyk stworzył podstawy idealizmu oraz racjonalizmu - działał nie tylko w obszarze filozofii, ale także pedagogiki i literatury czy matematyki. Jednym z najbardziej znanych obrazów związanych z Platonem jest jego metafora jaskini, obrazująca relację dziedziny pozorów (cieni) do prawdy (słońca). Filozof był założycielem Akademii, uważanej za pierwszą zachodnią szkołę filozoficzną. Platon uważany jest także za osobę, która stworzyła podstawy zachodniej myśli politycznej, jak również niezwykle ważną personę w historii filozofii, nauki i duchowości. Polecamy szczególnie jego " Państwo", " Ucztę" i " Obronę Sokratesa", w których znajdziecie wiele ważnych myśli charakterystycznych dla filozofii Platona. Na Woblink możecie sięgnąć po nie w wygodnej formie ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Życie Platona - co o nim wiemy ?

Urodzony w roku 424 lub 423 p.n.e. Platon był potomkiem znakomitego ateńskiego rodu - pochodzenie znacząco wpłynęło na późniejszą myśl polityczną filozofia, a przede wszystkim umożliwiło mu podjęcie elitarnej i kosztownej w tych czasach wszechstronnej edukacji. Pierwotnie uczył się u heraklitejczyka Kratlosa, by później zostać uczniem Sokratesa. Zgodnie z historią przekazaną przez Diogenesa Laertiosa prawdziwe imię Platona to Arystokles (nadane mu po dziadku). Przydomek pod którym poznał go cały świat według najbardziej popularnej hipotezy został mu nadany przez Aristona z Agros, nauczyciela gimnastyki, lub któregoś z współuczniów. Greckie platýs oznaczało bowiem "szeroki" i nawiązywało do atletycznej budowy ciała, szczególnie szerokich pleców i czoła. Niekiedy podaje się, że filozof został nazwany Platonem dla podkreślenia bogactwa oraz rozwlekłości jego mowy.

Poglądy Platona - źródła i wpływy

Platon spędził u boku Sokratesa osiem lat, aż do śmierci tego mistrza zachodniej filozofii starożytnej w 399 r. p.n.e. Jego poglądy miały decydując wpływ na myśl Platona, uważanego zresztą za najwybitniejszego ucznia Sokratesa. Po jego śmierci, Platon przez chwilę przebywał w Atenach, niedługo potem schronił się jednak u innego ze współuczniów, Euklidesa, by uniknąć prześladowań, jakie miały miejsce w tym mieście względem popleczników Sokratesa. Kolejne dwanaście lat filozof miał spędzić podróżując po Italii, Egipcie, Afryce i ówczesnej Wielkiej Grecji, które to wyprawy także wywarły pewien wpływ na poglądy Platona. Wśród jego dzieł wyróżniają się platońskie dialogi, których głównym bohaterem (w prawie wszystkich z trzydziestu pięciu) jest jego nauczyciel, Sokrates. Trudno ustalić, czy wypowiadane przez niego tezy są rzeczywistymi naukami Sokratesa, czy raczej są to poglądy Platona. Niewątpliwie jednak dialogi Platona stanowią do dziś jedną z najważniejszych pozycji w historii zachodniej myśli filozoficznej. " Dialog platoński" to zresztą osobna forma literacka, charakteryzująca się między innymi ironią, polemikami oraz zastosowaniem tzw. pytań sokratejskich.

Pisma Platona - Dialogi w obronie Sokratesa

Lista dzieł Platona obejmuje trzydzieści pięć dialogów oraz "Listy" - zostały one podzielone jeszcze przez starożytnych filozofów (z reguły przypisuje się ten podział Trazyllosowi) na dziewięć tetralogii. Wczesne platońskie dialogi, pozostające pod silnym wpływem Sokratesa, skupiają się na sporach o definicje ważnych pojęć. Tutaj znajdziecie na przykład dialog "Eutyfron" (o pobożności) czy "Lysis" (o przyjaźni). W późniejszych dialogach mniej jest już dramatyzmu, charakterystycznego dla wczesnych dzieł Platona. Do najbardziej znanych tytułów, jakie wyszły spod ręki tego słynnego Ateńczyka z pewnością należą "Państwo" oraz "Uczta". " Państwo" to swoista synteza jego myśli filozoficznej w obszarze tematów związanych z funkcjonowaniem społeczeństwa. Pojawiają się tutaj kwestie etyki, epistemologii, filozofii politycznej, ontologii czy etyki medycyny. To również tutaj znajdziecie słynną metaforę jaskini, historię będącą symbolem poglądów Platona na rzeczywistość i ilustracją platońskiej teorii idei. Z kolei "Uczta", uważana za kolejne z największych osiągnięć literackich tego myśliciela, skupia się na temacie miłości (eros). Jest to jedno z bardziej skomplikowanych literacko dzieł Platona - narracja prowadzona jest na kilku poziomach, Apollodor referuje bowiem wydarzenia, jakie miały miejsce na uczcie u Agatona przedstawiając rozmowy i poglądy wyrażone przez kilka obecnych tam osób. Ważnym spośród dzieł filozoficznych Platona jest także "Obrona Sokratesa". Choć zaliczana jest do dialogów, w rzeczywistości jest monologiem tytułowego filozofa. "Obrona Sokratesa" składa się z trzech mów, jakie myśliciel ten wygłosił na swoim procesie w 399 r. p.n.e., w którego efekcie skazany został na karę śmierci. Zarówno "Obrona Sokratesa", jak i "Uczta" oraz "Państwo" dostępne są na Woblink jako książki papierowe, ebooki i audiobooki.

Zachodnia szkoła filozoficzna - wpływ Platona

Myśl Platona wywarła znaczący wpływ na mu współczesnych - u schyłku życia filozof cieszył się dużą popularnością także poza granicami Aten. Nie oznaczało to jednak równie powszechnego zrozumienia jego idei. Dialogi Platona zostały poddane licznym późniejszym interpretacjom i oddziaływały na dalszy rozwój filozofii i teologii chrześcijańskiej, islamskiej oraz żydowskiej. DO dziś stanowią także przedmiot wielorakich komentarzy i badań. Pochylali się nad nimi przez wieki zarówno romantycy i idealiści niemieccy, jak i szkoła z Chartres, Augustyn z Hippony, Friedrich Nietzsche czy Martin Heidegger. Państwo Platona stanowi po dziś dzień przedmiot różnorakich sporów i dyskusji. Antyczny platonizm uznaje się za swoistą syntezę i zwieńczenie pierwszego okresu greckiej filozofii i równocześnie otwarcie tzw. okresu klasycznego, zdominowanego właśnie przez Platona i jego ucznia, Arystotelesa ze Stagiry. Szczególną rolę nauka Platona odegrała w okresie włoskiego renesansu, a także w oświeceniu i niemieckim romantyzmie. Metafora jaskini na stałe weszła nie tylko do klasyki filozofii, ale także kultury - pojawia się chociażby w filmie "Matrix". Dialogi filozoficzne Platona są także ważnym przedmiotem analizy literaturoznawczej - cechuje je bowiem wysoki kunszt nie tylko na poziomie treści, ale także formy. Warto dodać, że pisma Platona udało się zachować do czasów nowożytnych niemal bez szwanku, są to zatem pierwsze w pełni zachowane teksty zachodniej myśli filozoficznej. Podejmijcie się własnych interpretacji platońskich dialogów, sięgając po dostępne na Woblink książki papierowe, audiobooki i ebooki! "Kriton" (znany także jako "Kryton"), "Protagoras", "Powieść Era o życiu pozagrobowym", "Jon, czyli Rhapsodika" czy "Fileb. Dialog o rozkoszy" to tylko kilka z dzieł tego wielkiego filozofa, które czekają na Was w Woblinku!

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Do kategorii „Pozostałe” zostały przypisane wszystkie publikacje, które nie przynależą do żadnej z konkretnych kategorii takich jak: Dla dzieci, Dla młodzieży, Poradniki / Edukacja / Hobby, Powieści i lektury, Dom / Moda / Hobby, Dom / Wnętrze / Ogród, Kolorowanki, Moda i styl, Filozofia, Historia, Historia najnowsza, Historia nowożytna, II wojna światowa, Starożytność i średniowiecze, Internet, komputery, informatyka, Komiks i książka graficzna, Książki obcojęzyczne, Kuchnia / Diety / Fitness, Kultura / Sztuka / Design, Literatura, Fantastyka / Horror, Kryminał / Sensacja / Thriller, Literatura piękna, Poezja / Dramat, Powieść historyczna, Powieść obyczajowa, Romans / Erotyka, Literatura faktu, Biografia / Autobiografia / Wspomnienia, Książki podróżnicze / Przewodniki, Literatura popularnonaukowa, Reportaż, Marketing / Zarządzanie / Finanse, Nauka języków, Nauki ścisłe / Medycyna, Podręczniki / Encyklopedie, Poradniki, Prasa, Prawo, Psychologia / Społeczeństwo / Polityka, Religia, Sport /Rekreacja, Technika / Inżynieria / Rolnictwo oraz Zdrowie / Rodzina / Związki. Kategoria „Pozostałe” zawiera publikacje, których nie da się przypisać tylko do jednej z tych kategorii, gdyż ich granice są bardzo często niewyraźne. To książki znajdujące się zazwyczaj na styku wielu różnych gatunków, wymykające się jednoznacznej klasyfikacji i kategoryzacji.