Radek Rak Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Radek Rak Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Radek Rak – biografia

Radek Rak urodził się w 1987 roku w Dębicy. To polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. Rak jest autorem trzech powieści – „Kocham cię, Lilith”, „Puste niebo” oraz „Baśń o wężowym sercu”, za którą w 2020 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Publikował również opowiadania. Teksty Radka Raka ukazały się między innymi w „Nowej Fantastyce”, „Lampie”, „Esensji”, „Frazie” oraz kilku antologiach. W 2020 roku ukazało się opowiadanie „Małe zwierzątka”, które Rak napisał specjalnie dla biblioteki internetowej Wolne Lektury. Można je pobrać całkowicie za darmo w formie ebooka i audiobooka. Opowiadanie czyta Adam Fidusiewicz, prywatnie miłośnik prozy Radka Raka.

Kocham cię, Lilith

Wydana w 2014 roku przez Prószyński i S-ka „Kocham cię, Lilith” to debiutancka powieść Radka Raka. Fabuła książki rozgrywa się w sanatorium w Beskidzie Niskim. Do ośrodka przyjeżdża Robert. Planuje odpocząć, nacieszyć się górskim powietrzem i podreperować swoje zdrowie. Sytuacja na miejscu jednak nie pozwala mu odetchnąć, czas dzieli między spotkania z malarką Iwoną oraz Małgorzatą, intrygującą lekarką. Ponadto całkowicie pochłania go czytanie powieści o detektywie Jesipowiczu. Pochodzący ze Lwowa śledczy staje się mentorem i doradcą w zalotach Roberta. Po pewnej upojnej nocy, którą Robert spędza z Iwoną, okazuje się, że Małgorzata zaginęła. Niestety nikt w ośrodku nie pamięta, żeby malarka była kuracjuszką sanatorium. Nie wiadomo czy kobieta przyśniła się Robertowi, czy faktycznie istniała, czy tylko wydawało mu się, że się z nią spotyka. Debiutancką powieść Radka Raka polecają Jacek Dukaj i Wit Szostak.

„Kocham cię, Lilith” w formie ebooka oraz papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink.

Puste niebo

Druga powieść Radka Raka ukazała się już w innym wydawnictwie. W 2016 roku swoją premierę miała książka „Puste niebo”, wydana pod szyldem Powergraph. Książka ukazała się w kultowej serii „Kontrapunkty”, w której znajdują się również książki Anny Kańtoch, Szczepana Twardocha, Wita Szostaka, Michała Cetnarowskiego czy Jakuba Małeckiego.

Akcja „Pustego nieba” toczy się na terenach wschodniej polski czasów Brunona Schulza, ery pary i wielokulturowości. Autor zabiera czytelnika w podziemia, zakamarki, piwnice i mroczne skwery starego Lublina. To nasycona pięknym językiem opowieść o świecie, ludziach i kulturze, których już nie ma.

Książka „Puste niebo” w formie papierowej dostępna jest w księgarni internetowej Woblink.

Baśń o wężowym sercu

Najbardziej znaną książką Raka jest wydana w 2019 roku „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Książka przyniosła autorowi Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę im. Janusza Zajdla. Powieść znalazła się również w ścisłym finale Nagrody Literackiej Gdynia.

„Baśń o wężowym sercu” to utrzymana w baśniowym, momentami bajkowym tonie wariacja na temat życia Jakóba Szeli, który był jednym z najbardziej znanych przywódców chłopskich, a także ważną postacią ruchu anty-szlacheckiego. Radek Rak wciąga czytelników w opowieść o galicyjskim świecie. Przeplatają się w niej mity i motywy znane z ludowych bajań i baśni, ale wszystko to rozgrywa się na tle prawdziwych wydarzeń historycznych. W „Baśni o wężowym sercu” autor pisze o zderzeniu dobra ze złem, jednocześnie uświadamiając czytelnikom, że nie istnieją bohaterzy jednoznacznie czarni czy biali.

Książka „Baśń o wężowym sercu” w formie papierowej dostępna jest w księgarni internetowej Woblink.

Nagrody dla Radka Raka

Mimo iż Radek Rak napisał dopiero trzy powieści , to ma na swoim koncie już kilka poważnych nagród i nominacji. Najważniejszą z nich – Nagrodę Literacką Nike, otrzymał w 2020 roku za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Za tę książkę otrzymał również Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Główną w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę "Nowej Fantastyki" w kategorii Polska Książka Roku, został laureatem „Śląkfy” jako Twórca Roku oraz nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza.

Wcześniej, w 2017 roku, za powieść „Puste niebo”, otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Źródło zdjęcia: materiały wydawcy

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.