René Descartes (Kartezjusz) Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

René Descartes (Kartezjusz) Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

René Descartes, po polsku Kartezjusz, był francuskim uczonym - fizykiem, matematykiem i filozofem, uważanym za jednego z najwybitniejszych intelektualistów XVII wieku, a także określanym ojcem filozofii nowożytnej. W dziedzinie matematyki Kartezjusz zajmował się głównie geometrią oraz algebrą - zapoczątkował rozważania z geometrii analitycznej. Z kolei w fizyce skupiał się przede wszystkim na mechanice klasycznej i optyce - między innymi jako pierwszy odkrył poprawne prawo załamania światła, a potem na jego podstawie poprawnie wyjaśnił rozpiętość tęczy. Kartezjusz nierzadko opierał swoje teorie na błędnych założeniach - na przykład na wydłużonym kształcie Ziemi. Bez względu jednak na to, wywodzący się od jego nazwiska kartezjanizm stał się pomostem pomiędzy filozofią Arystotelesa i rozważaniami starożytno-scholastycznymi, a nowożytną fizyką Newtona. W obszarze filozofii Kartezjusz skupiał się przede wszystkim na teorii poznania, filozofii religii oraz filozofii umysłu. Opracowana przez niego doktryna stała się punktem wyjścia dla późniejszych rozważań Spinozy czy Leibniza, wywarł także duży wpływ na fenomenologię Husserla. Część dzieł Kartezjusza umieszczona została w indeksie ksiąg zakazanych Kościoła katolickiego - z łatwością znajdziecie je jednak współcześnie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Biografia Kartezjusza

René Descartes, w wersji łacińskiej Renatus Cartesius, urodził się 31 marca 1596 roku w La Haye en Touraine we Francji - na jego cześć nazwa tej miejscowości w 1967 roku została zmieniona na Descartes. Kartezjusz pochodził ze szlacheckiego rodu - jego ojciec Joachim był prawnikiem i urzędnikiem miejskim. Jego matka, Jeanne z domu Brochard, zmarła w rok od narodzin młodszego syna. René był drugim z męskich potomków w rodzinie, która od lat brała czynny udział w życiu kulturalnym kraju. Joachim ożenił się ponownie w roku 1600 - Kartezjusz wraz z dwójką starszego rodzeństwa, Jeanne i Pierrem, spędził dzieciństwo u babki ze strony matki. O tym okresie jego życia wiemy niewiele - znacznie więcej informacji pojawia się w chwili wstąpienia René Descartesa do kolegium jezuitów w La Flèche. Wiemy więc, że później kontynuował on naukę w Paryżu i uzyskał stopień naukowy z prawa cywilnego i kanonicznego na Uniwersytecie w Poitiers. Do sprzymierzonej z Francją armii holenderskiej Kartezjusz zaciągnął się w wieku 21 lat. To tam poznał Isaaca Beeckmana, który wprowadził go w świat licznych teorii matematycznych. Descartes porzucił służbę wojskową w 1621 roku i wrócił do Paryża, gdzie skupił się na naukach matematycznych i fizycznych. W latach 1628-1649 mieszkał w Holandii, gdzie oprócz kwestii związanych z fizyką, matematyką i metodologią rozważał także zagadnienia biologiczne i metafizyczne. Nigdy się nie ożenił - ze związku ze służącą Helene Jans urodziła się mu jedyna córka, Francine, która zmarła w 1640 roku. Toczone w tym czasie spory światopoglądowe miały pewien wpływ na prace Kartezjusza - pod wpływem potępienia Galileusza, Descartes porzucił plany opublikowania swojego dzieła "Świat albo Traktat o świetle" (ostatecznie ukazało się ono pośmiertnie). Tezy samego Kartezjusza po raz pierwszy potępił Uniwersytet w Utrechcie w 1643 roku, który zakazał ich nauczania. Uczony zmarł niespodziewanie w Sztokholmie 11 lutego 1650 roku. Przebywał tam na zaproszenie królowej Krystyny, która chciała studiować pod jego kierunkiem filozofię i radzić się go w kwestiach związanych z organizacją Szwedzkiej Akademii Nauk. By zachować trzeźwość umysłu, królowa wyznaczyła Kartezjuszowi spotkania o piątej rano. Filozof przeziębił się, przez co później rozwinęło się u niego zapalenie płuc. Początkowo odmawiał leczenia - kiedy zgodził się na nie po kilku dniach, było już za późno. Kartezjusza pochowano w Sztokholmie, a w 1667 roku jego ciało ekshumowano i złożono w opactwie Saint-Garmain-des-Prés w Paryżu.

Zasady filozofii Kartezjusza - Cogito ergo sum

Wkład Kartezjusza w rozwój nowoczesnej nauki jest niewątpliwy. Często nazywany jest ojcem nowożytnej filozofii - jego rozważania przyczyniły się do obalenia wcześniejszych systemów rozumowania, charakterystycznych dla filozofii średniowiecznej i renesansowego platonizmu. W systemie myślenia Kartezjusza płynnie przeplatały się zagadnienia ontologiczne, metafizyczne, matematyczne, fizyczne czy przyrodnicze. W jego ujęciu filozofia stanowiła podstawę metodologiczną dla nauk empirycznych. Za nadrzędny cel nauki Kartezjusz uznawał opanowanie sił przyrody oraz doskonalenie natury ludzkiej. W swojej refleksji filozoficznej uczony ten odrzucał wszystkie niepewne sądy - wątpienie miało być narzędziem dla znalezienia niepodważalnych podstaw twierdzeń. W rozważaniach Kartezjusza silny jest tzw. racjonalizm filozoficzny, zakładający, że świadectwa zmysłów są zawodne, więc aby stać się niepodważalnymi, omawiane prawdy muszą mieć charakter rozumowy. Jedno z najpopularniejszych stwierdzeń z filozofii Descartesa to cogito ergo sum, "myślę, więc jestem". Prowadzące do niego rozważania znajdziemy w ebooku " Rozprawa o metodzie". Kartezjusz uznał, że jedyne, co jest pewne, to że istnieje myślący podmiot, który wątpi - a stwierdzenie to stanowi podstawę dla wiedzy pewnej, od której wywodzić mogą się dalsze sądy. Ważnym elementem filozofii Kartezjusza jest także dualizm duszy i ciała, nazywany czasem dualizmem kartezjańskim.

Wkład w naukę

Kartezjusz jest autorem szeregu odkryć matematycznych i empirycznych, a także jedną z postaci, które odegrały kluczową rolę w obaleniu arystotelesowskiego przyrodoznawstwa, by stworzyć podstawy dla nowej nauki. Do tego grona obok Descartesa należą także Mikołaj Kopernik, Galileusz, Johannes Kelper czy William Harvey, a także Francis Bacon. Kartezjusz był przedstawicielem mechanicyzmu, w ramach którego następowało połączenie matematycznego opisu przyrody z szukaniem potwierdzenia tez w badaniach empirycznych. Doprowadziło to do postawienia przez René Descartesa szeregu twierdzeń, z których część z czasem została obalona całkowicie lub częściowo. Niewątpliwie ważny wkład miał Kartezjusz w rozwój optyki, zainspirował także swoimi rozważaniami licznych fizjologów i przyrodników, samemu wnosząc dużo do zrozumienia zasad funkcjonowania chociażby układu nerwowego.

Filozofia i dzieła Kartezjusza

Rozważania, tezy i odkrycia, a także poglądy Kartezjusza są przedmiotem licznych opracowań - także sam René Descartes zostawił po sobie wiele cennych dzieł. Polecamy sięgnięcie zwłaszcza po ebook "Rozprawa o metodzie", w którym znajdziecie wiele znanych do dziś tez tego uczonego, w tym analizę prowadzącą do cogito ergo sum. Na Woblink czeka na Was także dzieło: "Zarzuty i odpowiedzi późniejsze Korespondencja z Hyperaspistesem, Arnauldem i More'em", stanowiące interesujący wgląd w ówczesne dyskusje i spory prowadzone przez uczonych.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!