Richard P. Feynman Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Richard P. Feynman Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Richard Feynman to amerykański fizyk teoretyk, w środowisku fizyków uznawany za jednego z najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Zasłynął badaniami na temat elektrodynamiki kwantowej. W 1965 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za swoje prace na temat relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej.

Richard Feynman jest autorem wielu książek z dziedziny fizyki, w których opisuje różne etapy prac nad swoimi teoriami. Jest również autorem kilku autobiograficznych książek. W „Pan raczy żartować, panie Feynman” i „A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” pisze o swoim niezwykle barwnym i bogatym życiu. Obie książki ukazały się w Polsce nakładem Wydawnictwa Znak.

Richard Feynman – biografia

Richard Feynman pochodził z żydowskiej rodziny o polskich i rosyjskich korzeniach. Zainteresowanie nauką i przedmiotami ścisłymi wyniósł z domu rodzinnego. Od wczesnych lat określał się jako ateista. Ukończył fizykę w Instytucie Technicznym w Massachusetts. Już wtedy wykazywał zainteresowanie fizyką molekularną. Głównym wynikiem jego pracy było wprowadzenie wzoru, dziś znanego jako twierdzenie Hellmanna-Feynmana. W 1942 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Princeton. Mimo iż był bardzo młody i nie miał jeszcze dużego doświadczenia, został zaproszony do badań nad konstrukcją amerykańskiej bomby jądrowej przy projekcie Manhattan. Feynman był odpowiedzialny za zespół obliczeniowy. Po zakończeniu wojny został zatrudniony na Uniwersytecie Cornella, a w 1951 roku otrzymał tytuł profesora Kalifornijskiego Instytutu Technicznego.

Feynman był członkiem wielu prestiżowych instytucji – m.in. waszyngtońskiej Narodowej Akademii Nauk i Royal Society w Londynie. Największym sukcesem w jego karierze była Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, którą otrzymał w 1965 roku wspólnie z japońskim naukowcem Shin’ichirō Tomonagą i swoim rodakiem Julianem Schwingerem. Feynman został poproszony o pomoc w rozwiązaniu zagadki katastrofy wahadłowca Challenger. Naukowiec zwrócił uwagę na wadę konstrukcyjną gumowych uszczelek, na które negatywnie wpływały warunki atmosferyczne. Ostatecznie sztywnienie i kruszenie się gumek uznano za główną przyczynę tragedii. Feynman zmarł w 1988 roku. Przez kilka lat chorował na nowotwór.

Pan raczy żartować, panie Feynman

Pan raczy żartować, panie Feynman” to zbiór wspomnień noblisty, w których opisał anegdoty ze swojego barwnego życia. Książka powstała na podstawie serii nagrań Feynmana, w których naukowiec opowiada nie tylko o swoich odkryciach i pracy, ale również o życiu prywatnym. Jego rozmówcą był wieloletni przyjaciel Feynmana – Ralph Leighton. Książka sprzedała się w nakładzie kilkuset tysięcy egzemplarzy. Feynman jest autorem wielu książek poświęconych trudnym fizycznym zagadnieniom. „Pan raczy żartować, panie Feynman” to publikacja znacznie bardziej nadająca się dla przeciętnego odbiorcy. Jest napisana prostym, zabawnym, ironicznym i osobistym językiem. Książka ukazuje ludzką twarz człowieka, który większość życia spędził na obliczeniach i badaniach nad rzeczami niezrozumiałymi dla większości mieszkańców Ziemi. Feynman zdradza w niej szczegóły pracy nad budową bomby atomowej, opowiada o tajemnicach materii, rozwiązywaniu trudnych szyfrów. Autor relacjonuje spotkanie z Albertem Einsteinem, walkę z biurokracją, a także życie w ośrodku badawczym w Los Alamos.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wersję papierową książki „Pan raczy żartować, panie Feynman”.

A co ciebie obchodzi, co myślą inni?

A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” to kontynuacja książki „Pan raczy żartować, panie Feynman”. Noblista w dziedzinie fizyki dużo miejsca poświęca tu pracom nad wyjaśnieniem tragedii Challengera, do której doszło 28 stycznia 1986. Gdy był członkiem prezydenckiej komisji, niczym literacki detektyw śledził to, co NASA próbowała ukryć przed opinią publiczną. Ujawnił nieścisłości w raportach i zaniedbania, które w konsekwencji doprowadziły do katastrofy. Nie brakuje tu jednak wspomnień związanych z młodością, ojcem i pierwszą miłością Feynmana. W opowieść o swoim życiu wplótł różne ciekawostki na temat fizyki.

„A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” Richarda P. Feynmana znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie audiobooka, ebooka oraz papierowej.

Źródło zdjęcia: microsoft.com/en-us/research/wp-content/uploads/2016/11/Bill-Gates-and-Richard-Feynman-Image-Band-dark-800x550.jpg

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.