Robert J. Szmidt Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nie ma jak przyszłość, Ebook | Michael  J. Fox

    W książce „Nie ma jak przyszłość” ten bardzo lubiany i słynny ze swojego niesłabnącego optymizmu aktor dzieli się z czytelnikami osobistymi historiami i spostrzeżeniami na temat zdrowia i choroby, starzenia się i siły, jaką dają rodzina i przyjaciele.Pokazuje też, jak podejście do własnej śmiertelności zmienia się z czasem. Ta płynąca z serca, poruszająca książka jest naznaczona typowym dla Michaela J. Foxa poczuciem humoru i stanowi rodzaj wehikułu, który pomoże czyteln...

    Promocja
    okładka Monster, Ebook | Christopher Berry-Dee

    Życie Aileen już od narodzin naznaczone było okrucieństwem. Ojciec – psychopata ze skłonnościami do molestowania – został zamknięty w więzieniu, a nastoletnia matka, kiedy Aileen miała cztery lata, porzuciła ją i jej brata Keitha. Rodzeństwo trafiło do patologicznego domu dziadków.W wieku zaledwie czternastu lat Aileen zaszła w ciążę. Po urodzeniu dziecka oddała je do adopcji, a sama wylądowała na ulicy i zaczęła się prostytuować za pieniądze, piwo i papierosy.Tak zaczyna się...

Robert J. Szmidt Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Robert Jerzy Szmidt jest polskim autorem książek fantasy oraz science fiction, a także tłumaczem, redaktorem oraz wydawcą. Ukończył Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, a potem przez wiele lat pracował w branży wideo oraz księgarskiej. Jest autorem 14 powieści oraz dwóch zbiorów opowiadań, w których często porusza tematy postapokaliptyczne, co zyskało mu przydomek Niszczyciela Światów. Szmidt jest laureatem nagrody Wrocławianin Roku 2015, a także otrzymał srebrną (w 2017 roku), a następnie złotą (w 2018 roku) Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Członek fandomu fantasy

Urodzony w 1962 roku we Wrocławiu Szmidt był aktywnym członkiem polskiego fandomu fantasy już w latach 80. XX wieku. Był jednym z pomysłodawców nagrody “Sfinks”, która z czasem przekształciła się w prestiżową Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Tłumaczył opowiadania i teksty z języka angielskiego między innymi dla Wydawnictwa Iskra oraz czasopisma “Nowa Fantastyka”. Potem przez jakiś czas zajmował się rynkiem wideo - prowadził między innymi jedną z pierwszych legalnych wypożyczalni na Śląsku. Założył także czasopisma “Video Business” oraz “Video Premiery”, a kilka lat później wydawał magazyny “PlayStation Plus” oraz “Player Station Plus”. W 2000 roku zainicjował oraz został redaktorem naczelnym miesięcznika “Science Fiction”, a także związanego z nim Domu Wydawniczego Ares. W roku 2004 zainicjował Nagrodę “Nautilus”, przyznawaną przez kilka lat przez kapitułę złożoną z redakcji “Science Fiction” dla najlepszego polskiego utworu fantastycznego wydanego w danym roku.

Twórczość Roberta J. Szmidta

Robert J. Szmidt debiutował w połowie lat 80. Popularność przyniosły mu jednak powieści powstałe w XXI wieku. W 2003 roku ukazała się “Apokalipsa według Pana Jana”, historia o świecie po nuklearnej tragedii. Wśród gruzów, radiacji i chorób, garstki tych, co pozostali walczą o przetrwanie. Jedną z takich grup niepodzielnie rządzi charyzmatyczny Pan Jan, zwany Burmistrzem, zasiadający na zgliszczach Wolnego Miasta Wrocławia. Ma on niemałe ambicje, z których największą jest stworzenie nowej Rzeczypospolitej, sięgającej od morza do morza. Chorych, głodnych i zdesperowanych mieszkańców czekają nowe trudności - z poniemieckich schronów ukrytych w Ślęży wychodzą zwiadowcy Bastionu, a już chwilę po nich pojawiają się pierwsi żołnierze. Gdy stają u bram Wrocławia, rozpoczyna się bezlitosna walka o przetrwanie - a Bastion nie jest wcale największym zagrożeniem … Oprócz “Apokalipsy według Pana Jana” Robert J. Szmidt jest znany także dzięki takim cyklom jak: “Szczury Wrocławia” czy “Pola dawno zapomnianych bitew”, będący pierwszą polską space operą, a także wydanym w 2020 roku “Mrokiem nad Tokyoramą”. Akcja tej ostatniej powieści toczy się na Ziemi w roku 2077, po katastrofie klimatycznej. Stosunkowa niewielka część ludzkości, która przetrwała kataklizmy i klęski żywiołowe gnieździ się w wielkich metropoliach, gdzie życie może się wciąż toczyć tylko dzięki technologii. Nie ma już światowych rządów - tę rolę pełnią korporacje kontrolujące produkcję towarów. Ulicami rządzą gangi, a główną rozrywką stają się walki nowoczesnych gladiatorów, rozgrywające się na ogromnych stadionach-szachownicach. W takim świecie mieszka Rafał Turyma - Polak o japońskich korzeniach, któremu członkowie gangu odebrali ukochaną żonę. Rafał poprzysięga zemstę, która może go zawieść aż na centralne areny walk. Czy tam dowie się, kto winien jest jej śmierci? Futurystyczna opowieść Roberta J. Szmidta staje się równocześnie przestrogą przed potencjalną katastrofą klimatyczną i tym, co wydarzyć może się po niej.

Co jeszcze warto wiedzieć o autorze?

Przetłumaczył ponad 80 książek! Przyczynił się do pierwszego polskiego wydania tekstów Roberta E. Howarda o Conanie i jako pierwszy przełożył na język polski “Fundację” Isaaca Asimova. Jest także autorem tłumaczeń między innymi “Spook Country” Williama Gibsona, pięciu tomów “Zaginionej Floty” Jacka Campbella oraz powieści autorstwa Mike’a Resnicka. Tłumaczy gry komputerowe (“Resident Evil 4”, “Hitman: Blood Money”, “Age of Empires II”) i zajmuje się copywritingiem dla dystrybutorów filmów.

Te i inne polskie oraz światowe pozycje fantasy lub science fiction znajdziecie na Woblink w dowolnej formie - ebooka (epub, mobi), audiobooka czy książki papierowej.

Źródło zdjęcia: https://www.rebis.com.pl/

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).