Robert J. Szmidt II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Robert J. Szmidt II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Robert Jerzy Szmidt jest polskim autorem książek fantasy oraz science fiction, a także tłumaczem, redaktorem oraz wydawcą. Ukończył Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, a potem przez wiele lat pracował w branży wideo oraz księgarskiej. Jest autorem 14 powieści oraz dwóch zbiorów opowiadań, w których często porusza tematy postapokaliptyczne, co zyskało mu przydomek Niszczyciela Światów. Szmidt jest laureatem nagrody Wrocławianin Roku 2015, a także otrzymał srebrną (w 2017 roku), a następnie złotą (w 2018 roku) Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Członek fandomu fantasy

Urodzony w 1962 roku we Wrocławiu Szmidt był aktywnym członkiem polskiego fandomu fantasy już w latach 80. XX wieku. Był jednym z pomysłodawców nagrody “Sfinks”, która z czasem przekształciła się w prestiżową Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Tłumaczył opowiadania i teksty z języka angielskiego między innymi dla Wydawnictwa Iskra oraz czasopisma “Nowa Fantastyka”. Potem przez jakiś czas zajmował się rynkiem wideo - prowadził między innymi jedną z pierwszych legalnych wypożyczalni na Śląsku. Założył także czasopisma “Video Business” oraz “Video Premiery”, a kilka lat później wydawał magazyny “PlayStation Plus” oraz “Player Station Plus”. W 2000 roku zainicjował oraz został redaktorem naczelnym miesięcznika “Science Fiction”, a także związanego z nim Domu Wydawniczego Ares. W roku 2004 zainicjował Nagrodę “Nautilus”, przyznawaną przez kilka lat przez kapitułę złożoną z redakcji “Science Fiction” dla najlepszego polskiego utworu fantastycznego wydanego w danym roku.

Twórczość Roberta J. Szmidta

Robert J. Szmidt debiutował w połowie lat 80. Popularność przyniosły mu jednak powieści powstałe w XXI wieku. W 2003 roku ukazała się “Apokalipsa według Pana Jana”, historia o świecie po nuklearnej tragedii. Wśród gruzów, radiacji i chorób, garstki tych, co pozostali walczą o przetrwanie. Jedną z takich grup niepodzielnie rządzi charyzmatyczny Pan Jan, zwany Burmistrzem, zasiadający na zgliszczach Wolnego Miasta Wrocławia. Ma on niemałe ambicje, z których największą jest stworzenie nowej Rzeczypospolitej, sięgającej od morza do morza. Chorych, głodnych i zdesperowanych mieszkańców czekają nowe trudności - z poniemieckich schronów ukrytych w Ślęży wychodzą zwiadowcy Bastionu, a już chwilę po nich pojawiają się pierwsi żołnierze. Gdy stają u bram Wrocławia, rozpoczyna się bezlitosna walka o przetrwanie - a Bastion nie jest wcale największym zagrożeniem … Oprócz “Apokalipsy według Pana Jana” Robert J. Szmidt jest znany także dzięki takim cyklom jak: “Szczury Wrocławia” czy “Pola dawno zapomnianych bitew”, będący pierwszą polską space operą, a także wydanym w 2020 roku “Mrokiem nad Tokyoramą”. Akcja tej ostatniej powieści toczy się na Ziemi w roku 2077, po katastrofie klimatycznej. Stosunkowa niewielka część ludzkości, która przetrwała kataklizmy i klęski żywiołowe gnieździ się w wielkich metropoliach, gdzie życie może się wciąż toczyć tylko dzięki technologii. Nie ma już światowych rządów - tę rolę pełnią korporacje kontrolujące produkcję towarów. Ulicami rządzą gangi, a główną rozrywką stają się walki nowoczesnych gladiatorów, rozgrywające się na ogromnych stadionach-szachownicach. W takim świecie mieszka Rafał Turyma - Polak o japońskich korzeniach, któremu członkowie gangu odebrali ukochaną żonę. Rafał poprzysięga zemstę, która może go zawieść aż na centralne areny walk. Czy tam dowie się, kto winien jest jej śmierci? Futurystyczna opowieść Roberta J. Szmidta staje się równocześnie przestrogą przed potencjalną katastrofą klimatyczną i tym, co wydarzyć może się po niej.

Co jeszcze warto wiedzieć o autorze?

Przetłumaczył ponad 80 książek! Przyczynił się do pierwszego polskiego wydania tekstów Roberta E. Howarda o Conanie i jako pierwszy przełożył na język polski “Fundację” Isaaca Asimova. Jest także autorem tłumaczeń między innymi “Spook Country” Williama Gibsona, pięciu tomów “Zaginionej Floty” Jacka Campbella oraz powieści autorstwa Mike’a Resnicka. Tłumaczy gry komputerowe (“Resident Evil 4”, “Hitman: Blood Money”, “Age of Empires II”) i zajmuje się copywritingiem dla dystrybutorów filmów.

Te i inne polskie oraz światowe pozycje fantasy lub science fiction znajdziecie na Woblink w dowolnej formie - ebooka (epub, mobi), audiobooka czy książki papierowej.

Źródło zdjęcia: https://www.rebis.com.pl/

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).